Lütfen bekleyin..

Komisyon o soruya yanıt bulamadı! 'Yeni anayasada değiştirilemez maddeler olmalı mı olmamalı mı?" diye toplandı ama...

22 Ağustos 2013, 10:04

Anayasa Uzlaşma Komisyonu , ‘yeni anayasada değiştirilemez maddeler olmalı mı olmamalı mı?’ konusunu tartışmak için toplandı ancak 5 saat süren toplantıdan uzlaşma çıkmadı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Anayasa Uzlaşma Komisyonu mevcut anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilk 4 maddesinin yeni anayasada yer alıp almayacağını tartıştı ancak uzlaşamadı.

AKP ve BDP, yeni anayasada değiştirilemez maddeler olmaması gerektiği düşüncesinde.

Komisyonun AKP'li üyesi Mustafa Şentop, “Bu anayasanın belli maddelerine dokunamıyorsak o zaman yeni anayasadan söz edemeyiz. İlk üç maddeyi değiştirilemez hale getiren Milli Güvenlik Konseyi’dir. 12 eylül darbesini yapan 5 generaldir” dedi.

BDP’li üye Meral Beştaş Daniş de, “Değiştirilemez hiçbir madde olduğunu düşünmüyoruz. Darbe anayasasanın bize getirdiği 4'üncü meddenin kesinlikle değiştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

CHP ve MHP ise, değiştirilemez maddelerin yeni anayasada bulunması gereken kırmızı çizgiler olarak değerlendirdi.

CHP’li Atilla Kart, “Bu değerler üzerinden, bunların değiştirilebilirliği üzeriden bir tartışmaya girmiyoruz. Böyle sir tarıtşmaya meydan vermek de istemiyoruz. Bu anlayışın, hassasiyetin içindeyiz” derken, MHP’li Faruk Bal da, “Bu devletin ilk üç maddede temel sütunları inşa edilmiştir. Bunların değiştirilmesine karşı olduğumuzu ve yeni anayasada da bu üç maddenin değiştirilmemesi gerektiğini söyledik” ifadelerini kullandı.

Mevcut anayasanın birinci maddesi, Türkiye Devleti'nin bir cumhuriyet olduğunu ortaya koyarken ikinci madde ise devletin insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu hükme bağlıyor.

Üçüncü madde ise, "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür" cümlesiyle başlıyor ve dilinin Türkçe, bayrağının al yıldız, başkentinin de Ankara olduğunu teminat altına alıyor.

Dördüncü madde ise ilk üç maddenin değiştirilemez hatta değiştirilmesi teklif dahi edilemez olduğunu belirtiyor.

Komisyon çalışmalarına cuma günü devam edecek.-NTV

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1675 gün önce
Değiştirilmesi teklif bile edilemez yasalar üzerinde tartışanların tamamı anayasal suç işlemektedirler. Anayasa mahkemsi harakete geçmelidir..Tümü kim olurlarsa olsunlar Vatan hainliğinden müebbet hapse atılmaları gerekir.Anayasa mahkemsi başkanı önce ipte sallanması gereken ilk kişidir.Görevini yapmamaıştır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=