Lütfen bekleyin..

Kamu işçilerinin zam oranı belli oldu

03 Temmuz 2017, 13:21

192 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri sonrası anlaşmaya varılan zam oranlarını Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Buna göre, kamu işçilerinin maaşlarına 2017 yılının ilk 6 ayında yüzde 7,5, ikinci yarısında ise yüzde 5'lik zam yapılacak. 2018'de ise bu zamlar yüzde 3,5+3,5 olarak uygulanacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 192 bin kamu işçisini yakından ilgilendiren kamu toplu sözleşme görüşmelerinde, Türk-İş’le uzlaşmanın sağlandığını açıklamıştı. Bugün ise 2017-2018 kamu toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin imza töreni gerçekleştirildi. İmza töreni öncesinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım kamu çalışanlarına yapılacak zam oranını resmen duyurdu. 

İşte kamu işçisine verilecek zamlar

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

* Kamu işçileri adına bu görüşmeleri yürüten Türk-İş Başkanı ve heyeti, Çalışma Bakanı ve Maliyer Bakanları çok büyük gayret gösterdiler. Onlara teşekkürlerimizi iletiyoruz. Gelen talepler azami oranda karşılanmaya çalışılmıştır.

* Bu toplu iş sözleşmesi 2017 ve 2018 yıllarını kapsıyor. 2017 yılı için zam oranı ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci altı ayda yüzde 5 şeklinde mütabakata varılmıştır.
* 2018 yılında ise yüzde 3,5+3,5 zam oranı belirlendi. Bununla beraber ek ödenek bir defaya mahsus olmak üzere 500 liradan 750 liraya yükseltildi. 
* Bürüt çıplak ücreti 3000 liranın altında olan işçilere zam oranı dışında 90 TL ek zam yapıldı. 
* Yeni düzenleme ile memur ile işçi arasındaki taban ücret eşitlendi. Aradaki fark kaldırılmış oladu. Böylece en düşük işçi maaşı, en düşük memur maaşının altında kalmayacak.

Türk-İŞ masaya yüzde 18'lik zam talebiyle oturmuştu

Masaya ilk oturulduğunda Türk-İş yüzde 18 zam talep etmişti. Ayrıca brüt maaşı 2.200 lira altında olanlara 400, 2200-2500 arasında olanlara 200, 2500-2850 arasında olanlara ise 100 lira iyileştirme zammı istiyordu. Denge ödeneğinin bin liraya çıkarılması, ilk yıl için 400 lira sosyal yardım, 400 lira giyim yardımı ve 15 lira yemek parası da talepler arasındaydı.

Dün Bakan Müezzinoğlu duyurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu, kamuda çalışan işçilerin toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin, "İnşallah Pazartesi günü saat 11.00'de sayın Başbakan'ımızın başkanlığında Türk-İş Başkanı'mız ve bizler yapmış olacağız" dedi.

Kulislerde ne konuşuluyordu?

Kulislerde, 2017 yılı için, hükümetin ilk olarak ilk 6 ay için yüzde 6 ikinci 6 ay için yüzde 3 zam önerdiğine dikkat çekilirken, bu rakamın son görüşmelerde yüzde 7 artı 4’e yükseltildiği konuşuluyordu. 

CNN Türk

Etiketler : zam, işçi,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Türkiye Dayanışma Fonu ile Türkiye nefes alacak? Peki bu vaadin içeriği ne?..
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=