Lütfen bekleyin..

İthal sığırlar bu kez Hindistan ve Tibet'den

01 Temmuz 2017, 09:15

Bakanlar Kurulu Kararı'yla yaban sığırı olarak bilinen Bibos ve Peophagus alt cinsi sığırların gümrük vergisi yüzde 135'ten yüzde 26'ya düşürüldü.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hükümet, kırmızı et fiyatını düşürmek için son çare olarak Güneydoğu Asya'da özellikle Hindistan ve Tibet'te yaşayan yaban sığırlarının ithalatına yöneliyor.

Avrupa'da ve Latin Amerika'da yeterli sayıda hayvan bulunamaması nedeniyle Asya'dan hayvan ithalatı yapılması için bu bölgede yaşayan Bibos ve Poephagus alt cinsi sığırların gümrük vergisi yüzde 135'ten yüzde 26'ya düşürüldü.

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'nin 27 Haziran 2017 tarihli sayısında yayınlanan Kararı ile  gümrük vergisi düşürülen iki cins hayvan ise dikkat çekti.

Yaban sığırı olarak bilinen ve Güneydoğu Asya'da yaşayan Bibos ve Poephagus. Bu karar, Hükümetin Avrupa ve Latin Amerika'da yeterli sayıda hayvan bulunmaması nedeniyle Asya'nın da devreye alınması olarak yorumlandı.Hint dilinde gur, Bibos gaurus- Bos gaurus. Seladang, Gayal, Mithun, Hint bizonu, yaban sığırı, cangıl sığırı, olarak bilinen Bibos ırkı sığırlar ağırlıklı olarak Hindistan'da yaşıyor.

Gaur, yabanıl boynuzlugillerin en irisi olarak biliniyor. Alnı geniş, boynu kısa ve kalın iri bir hayvan olan bu sığır ırkının yüksekliği 2 metre, boyu 2.5 ile 3.5 metre,ağırlığı ise 1 tona kadar ulaşabiliyor. Şu döneme kadar kasaplık Sığır İthalatı yapılan ülkeler:Avustralya, ABD, Brezilya,Macaristan,Estonya, Litvanya, Letonya, Fransa, Avusturya, Slovakya, İsveç, Çek Cuhuriyeti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi konusunda yetiştiricilerin endişe etmesine gerek olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı: "Yurt dışından kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı önceki gün yürürlüğe girdi. Bu karar sonrasında, üreticilerimizi, yetiştiricilerimizi endişeye sevk edici bazı spekülatif değerlendirmelerin yapıldığı görülmektedir. Hiçbir üreticimizin, yetiştiricimizin endişe etmesine gerek yoktur. Zira kesimlik hayvan ve karkas et ithalatı, son Bakanlar Kurulu kararı öncesinde olduğu gibi bakanlığımızın yetkisi ve kontrolü çerçevesinde yürütülecektir. Yerli üretimin daralmasına sebep olacak ithalat uygulamalarına kesinlikle izin verilmeyecektir."

İthalat kaynaklı fiyat oluşumlarında, yurtiçi üretim maliyetleri dikkate alınacağını ve üreticinin mağdur olmasına izin verilmeyeceğini belirten Çelik yazılı açıklamasında:" Üreticilerimiz, yetiştiricilerimiz rahat olsunlar; üretmeye, ağıllarını, ahırlarını doldurmaya devam etsinler. Üreticilerimizi korumaya da, spekülatörlerle mücadele etmeye de aralıksız devam edeceğiz.Nihai hedefimiz, ülkemizin, coğrafyamızın hayvan varlığını artırarak, kendi kendine yeten bir ülke haline gelmesidir" dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Türkiye Dayanışma Fonu ile Türkiye nefes alacak? Peki bu vaadin içeriği ne?..
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=