Lütfen bekleyin..

Fed'den 'faiz artışı' sinyali !

25 Mayıs 2017, 09:06

ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, bankanın, gelecek verilerin ekonomideki yavaşlamanın geçici olmasını göstermesi durumunda "yakında" faiz artırabileceğine işaret etti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 2-3 Mayıs'ta düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. 

FOMC üyelerinin politika faizinin üst sınırını yüzde 1,00'de sabit tutma kararını oy birliğiyle aldığı toplantının tutanaklarında, "Üyeler genel olarak bir sonraki sıkılaştırma adımını atmadan önce son dönemdeki yavaşlamanın geçici olduğunu gösteren daha fazla kanıt için beklemenin sağduyulu olacağına karar verdi" ifadelerine yer verildi.

Tutanaklarda, ilk çeyrekte yaşanan yavaşlamanın muhtemelen geçici olduğunu düşünen "çoğu FOMC yetkilisinin ekonomik veriler beklentileriyle uyumlu gelirse sıkılaştırma için yakında bir adım daha atılmasının uygun olacağı hükmüne vardığı" belirtildi.

FAİZ ARTIŞ HIZINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI YAŞANDI

FOMC'nin mayıs toplantısına ilişkin tutanakları, Fed yetkililerinin sıkılaştırmanın hızı konusunda görüş ayrılığı yaşadığını yansıttı.

Tutanak metninde şu ifadelere yer verildi:

"Birkaç üye, işsizliğin mevcut beklentilerin çok altına düşmesi ya da büyük ölçekli mali genişlemenin hayata geçirilmesi gibi FOMC'nin parasal sıkılaştırmanın kısmen daha hızlı olmasını değerlendirmesini gerektirebilecek şartlara işaret etti. Birkaç diğer üye ise iş gücü piyasasındaki gevşekliğin sürdüğü ve enflasyonun, işsizliğin uzun vadeli normalinin altına düşmesine çok hassas olmadığı gerekçesiyle faiz artışlarının mart ayında açıklanan projeksiyonlara kıyasla daha yavaş olabileceğini savundu."

Bununla birlikte 17 üyeli FOMC'deki çoğu yetkilinin kademeli faiz artışı yaklaşımına yönelik desteklerini yineledikleri de tutanaklarla birlikte kayıt altına alındı.

"BİLANÇO BU YIL YENİDEN KÜÇÜLTÜLEBİLİR"

FOMC tutanaklarına Fed'in 4,5 trilyon dolarlık bilançosuyla ilgili tartışmalar da yansıdı.

Tutanaklarda Fed ekonomistlerinin, FOMC yetkililerine bilançonun öngörülebilir bir şekilde küçültülmesi konusunda brifing verdiği aktarıldı.

Fed'in bilançosunun, bankanın sahip olduğu hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymetlere yönelik yeniden yatırımların her üç ayda bir kademeli olarak artacak kotalar getirilmesi yönetimiyle azaltılmasına destek verildiği bildirildi.

Tutanaklarda, ayrıca "Neredeyse tüm FOMC üyelerinin, gösterge faiz oranının beklenen patikada kalması durumunda bilançonun küçültülmesine bu yıl içinde başlanmasını uygun bulduğu" kaydedildi.

Bazı FOMC üyelerinin mali ve diğer politikalardaki değişikliklerin netlik kazanmasının ülke ekonomisinin geleceğine yönelik belirsizliği azaltacağı görüşünü içeren tutanaklarda, küresel risklerin ise azalmaya devam edebileceğine işaret edildi.

Etiketler : ABD, fed, faiz,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kurtuluş
418 gün önce
ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarından buyana iktisadi kalkınma programları hazırlayanlara küfrettik
ülkemizde ağır sanayi hamlesi başlatanlara darbe yaptık yapılmasına göz yumduk
topçuya popçuya verdiğimiz önemi değeri ilime adalete dinimize vermedik
yaklaşık yirmi yıldır cumhurbaşkanı kim olacak, meclis başkanı kim olacak, belediye başkanı kim olacak, referandum, torba yasa, darbeciler, akil adamlar, süreçler, sahte hoca efendiler, sır kapısı, diriliş, balolar konserler demokrasi falan filan derken kendimizi büyük bir çukurun içinde bulduk.
demokratik olacağım diye kıçımızda don bile kalmadı ne milli ne manevi değerimiz kaldı şimdi bir bir toprak kaybedip esir olmaya sürgün yemeye sıra geldi....
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Kredi kartı kullananlar dikkat...
Türkiye Dayanışma Fonu ile Türkiye nefes alacak? Peki bu vaadin içeriği ne?..
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=