Lütfen bekleyin..

Müzakerenin seyri koordinatöre bağlı!

20 Ağustos 2013, 10:44

‘Oslo süreci’ afişe olduğunda AKP ile PKK’yı aynı masaya oturttuğu halde gölgede kalan esrarengiz koordinatör, “kritik tarih” 1 Eylül öncesi yeniden gündemde! Taraflar, karşılıklı çıkışlarla onu etkilemek istiyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AKP ile PKK’yı aynı masaya oturttuğu halde gölgede kalan esrarengiz koordinatör, 1 Eylül öncesi yeniden gündeme geldi. AKP-PKK ortaklığı, tarafların birbirine psikolojik üstünlük sağlama çabasına dönüşen karşılıklı çıkışlarıyla kritik bir dönemece girerken, örgütün istediği adımların atılması için verdiği tarih öncesi “koordinatöre mesaj” yarışı başladı.

Ankara’nın “PKK verdiği çekilme sözünü tutmadı. Şu ana kadar sadece hasta militanlardan oluşan çekilme gerçekleştirildi” iddiası, Kandil’den yapılan açıklama ile reddedildi. Yaklaşık bir haftadır verdiği mesajlarla çözüm sürecinin ikinci aşamasına geçilmesi için baskı yapan PKK, 1 Eylül tarihine vurgu yaparak, “Çekilme sürecinin tamamlandığı ve ikinci aşamaya geçilmezse sürecin biteceği şantajında” bulunuyordu.

Ankara, bu açıklamalara “çekilme süreci” bitmedi diye karşılık verirken, Başbakan Tayyip Erdoğan, “Verilmiş sözler yerine gelmiş değil. Çekilme yüzde 20’lerde” açıklaması yapmıştı. Erdoğan’ın yaptığı bu açıklamaya dün Kandil’den cevap geldi.
 
Olayı saptırmayın
 
Halk Savunma Merkezi imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Güçlerimiz kararlılıkla süreç karşısında görevlerini yerine getirmiştir. Yapılan tespitler tamamen saptırmadır” denildi.

PKK’nın çekilme konusunda üstüne düşeni yaptığı belirtilen açıklamada doğrudan Erdoğan’a cevap verilirken şöyle denildi: “KCK’nın açıkladığı ateşkes kararına Halk Savunma Güçleri olarak harfiyen uymuş ve o tarihten bu yana güçlerimiz tarafından Türk ordusuna ve güvenlik kuvvetlerine karşı tek bir mermi sıkılmamıştır. Türkiye Başbakanı Erdoğan, güçlerimizin çekilme kararına uymadığını, yüzde 20 civarında bir gücün geri çekilme yaptığını, bunların da kadın, yaşlı ve hasta kişilerden oluştuğunu söylemiştir. Bu, ya yanlış rapor ve bilgilendirmeler sonucu yapılmış bir tespittir veya bilinçli bir biçimde yapılan çarpıtmadır. Kaldı ki geri çekilmeyi yapan bir kısım gücümüz, Türk ve yabancı basın mensupları tarafından bizzat çekimleri yapılarak kayıt altına alınmıştır. O kayıtlardan da anlaşılacağı gibi, yapılan tespitler tamamen bir saptırmadır.
 
Kılıf arayışı
 
Güçlerimiz sürecin başarısı için üzerine düşeni büyük bir dirayet, kararlılık ve fedakarlıkla bugüne kadar yaptı, bundan sonra da yeni bir kararın olmaması durumunda gereğini yapmaya devam edecektir. Ancak imha operasyonlarının durdurulması dışında hiçbir adım atmayan Türk devleti ve AKP hükümeti, bu sürecin mimarı olan Apo’ya dönük uygulamalarında herhangi bir değişiklik yapmamıştır. İkinci aşamanın gereklerini yerine getirmeyen AKP hükümeti, şimdi de, çaldığı minareye kılıf arama çabasına girmektedir. Belirttiklerinin gerçeklerle hiçbir alakası yoktur.”
 
İmralı’daki cani istiyor AKP iktidarı yağdırıyor
 
Pazarlık masasında Başbakan Tayyip Erdoğan’dan her istediğini birer birer alan terör örgütü elebaşı Öcalan’ın, şimdi de “stratejik konum” talebinde bulunmasına tepki yağdı. Türksam Genel Başkan Yardımcısı Prof. Celalettin Yavuz, pazarlık sürecinin Öcalan’ın kontrol ve yönetiminde olduğunu belirterek, “Yüz verirsen astarını ister. Öcalan öyle bir konuma getirildi ki bu süreci idare eden kendisiymiş gibi bir hava var. Terörist başı kendisini Türkiye’de gündem belirleyen uzman bir bilirkişi, devlet erkânı gibi görmeye başladı” dedi.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Terörizm ve Terörizmle Mücadele Merkez Başkanı Doç. Dr. Emruhan Yalçın da, pazarlık süreciyle birlikte terörist başına yeni görev verildiğini vurgularken, “Öcalan’a önce bir güç verildi. Bu güçle Kürtlere özerklik safhası geliştirilmeye çalışılıyor. O güçle Öcalan kendisini Orta Doğu’yu yeniden dizayn eden kişi olarak görmeye başladı” diye konuştu.
 
‘Evet’ diyebilirler
 
Öcalan’ın, stratejik konum isteğinin şifresinin cezaevinden tahliye olduğunu söyleyen Prof. Celalettin Yavuz, Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerin bebek katilini cesaretlendirdiğini kaydetti.

Yavuz, “Cezaevinden çıkmak istiyor. Öcalan’ın kendisini PKK açılımında hükümet ile ilişkilerde hakikaten çözüm getirici stratejik düzeyde görmesini gerektiren gelişmeler var. Çünkü hükümet bu konuda kamuoyuyla düşüncelerini paylaşmıyor. Gelişmeleri terör örgütünün basın organlarından veya yabancı basından ya da BDP’den öğrendik” dedi.

Suriye’nin kuzeyinde fiilen Kürt devletinin kurulduğunu gözlemlediğini anlatan Yavuz, PKK’nın bölgeye tamamen hakim olduğunu savundu. Yavuz, “Öcalan bunun dışında kalmak istemiyor. ’Sizin sorunlarınızı ancak ben çözerim ama stratejik konuma ihtiyacım var’diyor. AKP buna da evet diyebilir” diye konuştu.
 
Adım adım özgürlük
 
Doç. Dr. Emruhan Yalçın da, Öcalan’ın serbest kalmasına ilişkin adımların birer birer atıldığını vurguladı.

Süreci Öcalan’ın belirlediğini ve yönettiğini kaydeden Yalçın şunları söyledi: “Öcalan’a önce bir güç verildi. Bu güçle Kürtlere özerklik safhası geliştirilmeye çalışılıyor. ’Şimdilik bağımsızlık istemiyoruz ama özerklik yeter’diyen Kürt kesiminin, yeni bir Orta Doğu projesinin ortağı olduğunu anlıyoruz. Zaten öteden beri ’burada oturmak suretiyle barış sürecini yürütemem. Bana çok özel yetkiler verilmelidir’diyordu. Bunun son aşamasına geliniyor. Anayasa çalışmalarında da sona gelindi. Anayasa artık yapılamayacak gibi görünüyor. Bu safhada Öcalan’ın isteklerinin açıklanması bazı şeylerin giderek olgunlaştığını görüyoruz.”
 
“Gidenler dönerse savaş çıkar”
 
Terör örgütü PKK’nın Kandil’deki eli kanlı katillerinden Cemil Bayık, Türkiye’nin barış süreci konusunda ciddi olmadığını öne sürerek yine tehditler savurdu. Bayık, “Süreç çökerse PKK’nın geri çekilmesi bir yana, güneye çekilenler kuzeye dönebilir. O zaman da büyük bir savaş çıkar” dedi. Kandil’den yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sözde barış süreci konusunda ciddi olmadığını öne süren Bayık, şu iddialarda bulundu: “AKP hükümeti ciddiyetsizlik ve iki yüzlülükle sürece yaklaşıyor. Demokrasiden korkuyor. Umarım süreç çökmez. Ama eğer AKP böyle devam ederse sadece süreç çökmez, PKK’nın geri çekilmesi bir yana, güneye geri çekilenler kuzeye dönebilir. O zaman da büyük bir savaş olabilir. Ama ben sürecin bu aşamaya gelmesini istemiyorum.”
 
Öcalan, daha geniş bir odaya taşınacak
 
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, teröristbaşı Öcalan’ın daha geniş bir odada kalacağını belirtirken, “Hem KCK, hem halk, hem de dünya siyaseti üzerindeki etkisi düşünülerek stratejik bir rolünün olduğunun görülmesi gerekiyor” dedi.

Son görüşmelerinde Öcalan’ın, konumunun “stratejik” önemde olduğunu özellikle belirttiğini ve bunun mesajda da dile getirildiğini belirten Demirtaş, sınırlı imkanlarına rağmen gündemi takip etmeye çalıştığını savundu. Demirtaş, Başbakan Tayip Erdoğan’ın demokrasi paketi, anadilde eğitim, seçim barajına ilişkin basına yansıyan değerlendirmelerle ilgili olarak da şöyle dedi:
 
Süreç ilerliyor gibi
 
“Katılımcı yöntemle uzlaşma temelinde bir paketin yapılması gerekiyor. Tek taraflı bir yaklaşım olmaz. Öncelikle bunu görmek gerekiyor. Kapsamlı değerlendirmelerimizi belki sonra iletiriz. 2. paket ortaya çıkmadan konuşmak doğru olmaz. Kürt sorununun nihai durumunu çözmek başka türlü mümkün değil. Şu anda bir tartışma zemini yakalandı. Daha önce taleplere kulaklarını tıkayan bir hükümet yerine, en azından hazırlık yapan bir hükümet var. Bu yönüyle bakıldığında sürecin ilerlemesi imkanı var. Fakat paketin içeriğinin açıklanmaması bir handikaptır. Bu süreci ilerletmek için bir süreç başlattık. Bunun ele alınması gerekiyor.”

Öcalan’ın koşullarında belli bir değişikliğe gidileceğini söyleyen Demirtaş, “Öcalan daha geniş bir yere alınacak. Öcalan’ın konumunu stratejik ele almak siyasi konumuyla bağlantılıdır. İmralı’da bulunan 5 mahkum arkadaş orada bulunuyorlar” ifadelerini kullandı.-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=