Lütfen bekleyin..

Gül’ün lisan tercihi: İNGİLİZCE

18 Ağustos 2013, 10:54

İstanbul’da kendi himayesinde toplanan enerji konferansına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuşmasını Türkçe yerine yabancı dilde yaptı!..

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Gül, daha 1 gün önce döndüğü Azerbaycan’da Türkçenin önemine özellikle dikkat çekmişti
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan’ın Gebele kentinde düzenlenen Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nden sadece 1 gün sonra Türkiye’de yapılan bir toplantıda İngilizce konuşmayı tercih etti.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Barışı İçin Güneş Enerjisi Konferansı’na katılan Gül’ün, ülkesindeki bir toplantıda kendi dilini tercih etmemesi, ilginç bir görüntü oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında “Acı tecrübelerle sabittir ki, tabiat yaptığımız suistimalleri karşılıksız bırakmıyor ve bizi türlü felaketlerle cezalandırmak suretiyle cevap vermektedir” dedi. Kendi himayesinde düzenlenen konferansa katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Gül, “Burada yapacağınız vakitli tartışmalarla, yenilenebilir enerji kaynakları ve dünya barışının pek çok veçhesine ışık tutacağınıza inanıyorum” dedi.
 
Enerji güvenliği
 
Artık dünyada, enerji güvenliğinin devletler için hayatta kalma meselesine dönüştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Artık bir
çok ülke enerji politikalarını kendi dış, ekonomi, savunma ve bilim politikalarının temel öğesi olarak telakki etmektedirler. Enerji meselesi dünya dengelerini değiştiren bir niteliğe bürünmüştür”
şeklinde konuştu.

İnsanoğlunun tabiatın denge ve kurallarına meydan okuduğuna dikkat çeken Gül, insanların sınırlı kaynakları tüketmekte hiç tereddüt etmediğini belirterek, “Tüm bunların neticesinde dünyamız daha çok nüfus barındıran, refah seviyesi yükselen, ancak felaketlere meyleden bir yer haline geldi. Acı tecrübelerle sabittir ki, tabiat yaptığımız suistimalleri karşılıksız bırakmıyor ve bizi türlü felaketlerle cezalandırmak suretiyle cevap vermektedir” diye konuştu.
 
İklim değişikliği
 
Konuşmasında iklim değişikliği ve çevre sorunları da değinen Gül, “İklim değişikliği ve çevre sorunları, en fazla dünyanın en dezavantajlı kesimlerini mağdur etmektedir. Bu bağlamda, milyonlarca insan kendi ülkeleri ve yurt dışında ekolojik mülteci durumuna düşmüştür. Bilimsel çalışmalar, bu durumun önümüzdeki yıllarda daha da kötü bir hal alacağını göstermekte, yeni iç savaş ve devletler arası savaşları tetikleyeceğini ileri sürmektedir” ifadelerini kullandı. Küresel iklim değişikliğinin insanoğlu için görülmemiş bir tehdit teşkil ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, küresel anlamda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Güneş enerjisinin önemine dikkat çeken Gül, güneş enerjisi konusundaki çalışmalara destek verilmesi gerektiğini
vurguladı.
 
“Geleceği birlikte inşa edeceğiz”
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan’ın Gebele kentinde düzenlenen 3. Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi üyelerini aynı milletin mensubu yapan değerlerin sadece ortak dil, din, tarih, kültür veya ata yurt değil, parlak bir geleceği hep birlikte inşa etme arzu ve iradesi olduğunu söylemişti.

“Ulaştırma” temasıyla toplanan Gebele Zirvesi’nin çalışmalarını başarıyla tamamlandığını belirten Gül şunları söylemişti:  “İpek Yolu Türk dünyasının ekonomik refahı ve siyasi etkinliğinin anahtarıdır. sEski ipek yolunu tekrar canlandırmak ve modern anlamda devreye sokmak için demiryolu karayolu gaz ve petrol boru hatları bütün bunların hepsini bitirmek gerekiyor. İpek Yolu tarihte ne kadar canlı olduysa Türk dünyasının tarihindeki yeri de o kadar canlı olmuştur. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bitmek üzere. Gümrüklerin standart getirilmesi, gümrüklerde uygulama birliği sağlanacak. Bunlar çok önemli adımlar. Zirvenin 4.’üncüsü gelecek sene Türkiye’de yapılacak.” -YeniÇağ

Etiketler : abdullah gül, azerbaycan,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
sultran doğru
1674 gün önce
Nasılsa devlet geleneklerinin tümünün canına ot tıkadınız.Bir ülkenin CUMHURBAŞKANI kaç dil bilirse bilsin teamül gereği kendi dilinde konuşması kaçınılmazdır.Yok eğer bizlere sezdirmeden birilerinin sömürgeliğini veya devlet yönetimini kabul ettiysek o zaman doğrusunu yapmış!!!!!!
halukesen
1674 gün önce
enerji bu kadar önemliyse niye Kıbrısın doğusundaki petrol ve doğalgaz yataklarını Rumlara bıraktınız.,veya izlediğiniz politikalar nedeniyle bırakmak zorunda kaldınız. .AKP bu ülkeye her alanda yıkım getirmiştir.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=