Lütfen bekleyin..

Otomobillerde uygulanacak mı? İşte cevabı LPG tüplerine yeni ayar...

16 Ağustos 2013, 22:16

LPG tüplerine yeni standart

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Gaz tüpleri ile ilgili tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğe göre, TS 1862 standardının yerine Türk Standardları Enstitüsü tarafından hazırlanan TS EN ISO 14245 "Gaz tüpleri - Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Tüp Vanalarının Özellikleri ve Deneyleri - Kendiliğinden Kapanan", TS EN 13953+A1"LPG Donanım ve Aksesuarları - Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) İçin Taşınabilir, Tekrar Doldurulabilir Tüpler - Emniyet Vanaları" ve TS EN ISO 15995 "Gaz Tüpleri - LPG Tüp Vanalarının Özellikleri ve Deneyleri - Elle Çalıştırılan" standardları imalat ve satış safhalarında mecburi olarak uygulanacak.

TS EN ISO 14245 standardının kapsamı, su kapasitesi 0,5 L'den 150 L'ye kadar olan taşınabilir, tekrar doldurulabilir LPG tüpleriyle kullanılan özellikle kendiliğinden kapanan LPG tüp vanalarının tasarım gereklerini, özelliklerini ve tip deneylerini kapsayacak. Bu standart, buhar veya sıvı halde kullanım ile ilgili teçhizata atıfları da ihtiva edecek. Bu standart, sabit otomotiv tesisatlarına uygulanmayacak.

TS EN 13953+A1 standardının kapsamı da sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) tüpleri için yaylı emniyet vanalarının tasarımı, deneyleri ve işaretlenmesine ilişkin hususları özelliklerini kapsayacak. Bu vanalar tüp vanalarının tümleşik bir parçası (EN 13152 ve EN 13153) veya ayrı bir tertibat halinde olabilecek. Bu standart, benzer emniyet seviyesi sağlayan farklı tasarımdaki emniyet vanalarının kullanılmasını engellemeyecek.

TS EN ISO 15995 standardının kapsamı ise özellikle su kapasitesi (0,5 ila 150) L olan taşınabilir, tekrar doldurulabilir LPG tüpleri ile kullanılan, elle çalıştırılan tüp vanalarının tasarım gereklerini, özelliklerini ve tip deneyleri ile buhar veya sıvı halde kullanımla ilgili teçhizata atıfları da kapsayacak. Bu standart, monte edilmiş otomotiv tesisatlarına uygulanmayacak.

TS 1862 standardı mecburi uygulamadan kaldırılacağından, 4/2/2000 tarihli ve 23954 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Türk Standardlarına Uygunluk Belgesi ve TSE Markası Hakkında Tebliğ (ÖSG-2000/13-1) ekinde yer alan "Türk Standardlarına Uygunluk Belgesi ve TSE Markası Aranacak Mamuller Listesi"nden çıkartılacak.

TS EN ISO 14245, TS EN 13953+A1 ve TS EN ISO 15995 standartları TSE'nin merkez teşkilatından veya il temsilciliklerinden temin edilecek. TSE'nin ve il temsilciliklerinin iletişim bilgilerine TSE'nin internet sitesinden ulaşılacak. TS EN ISO 14245, TS EN 13953+A1 ve TS EN ISO 15995 standardları kapsamına giren ürünleri üreten ve satanların bu Tebliğ hükümlerine uymaları zorunlu olacak.

Tebliğ, yayımı tarihinden itibaren 6 ay sonra yürürlüğe girecek. AA

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Dünyaca ünlü internet alışveriş şirketi olan Amazon internet sitesinde satı..
University of Central Florida'da görev yapmakta olan bilim adamları, şa..
Terör örgütü elebaşı Gülen'in de aralarında bulunduğu 73 kişinin "..
Facebook ilginç bir hatayla gündeme geldi. Şirketin yaptığı ufak bir kod ha..
NASA ile Afetlere müdahalede koordinasyonu Federal Acil Durum Yönetim Kurum..
Dün akşam saatlerinden bu yana Türkiye genelinde pek çok kullanıcı Whatsapp..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=