Lütfen bekleyin..

Beyanname verecekler

18 Haziran 2013, 21:34

Maliye Bakanı Şimşek, "Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile serbest meslek kazancı istisnasından yararlananlardan geliri 188 bin TL'yi aşanlar, beyanname verecek" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile ücret geliri elde eden yaklaşık 80 bin kişinin, istisna serbest meslek kazancı elde eden yaklaşık 5 bin kişinin, gayrimenkul sermaye iradı elde eden yaklaşık 10 bin kişi ile diğer kazanç ve irat elde eden yaklaşık 600 kişinin verdikleri beyannamelere diğer gelirlerini de dahil etmesinin beklendiğini bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı. Elvan, CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun sürücü belgesinde yeni düzenlemeleri de içeren "torba kanun" teklifinde, sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin alınmadığını iddia etmesi üzerine, bugüne kadar herkesin görüşlerini aldıklarını ve bu teklifte de alacaklarını söyledi. Elvan, "STK'ların görüşleri alınmayacak gibi bir izlenim ortaya koymak yanlış" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, "torba yasanın" gelenek haline gelmesinin yanlış olduğunu ifade ederek, "Teklifin altında imzası olanların o tekliften haberi yoktur. Teklifi bürokratlar hazırladı. Teklifte gerekçe var ama madde yok. Teklife imza atan milletvekillerinin daha duyarlı olması lazım" diye konuştu. CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, böyle bir çalışma takvimi ile sağlıklı bir çalışma yapılamayacağını söyledi.

Daha sonra, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı'nı komisyona sundu.

Tasarıyla 210 maddeyi aşan Gelir Vergisi Kanunu ile 45 maddeden oluşan Kurumlar Vergisi Kanunu'nun birleştirilerek, 92 maddeden oluşan yeni bir Gelir Vergisi Kanunu oluşturulmasının öngörüldüğünü söyledi.

Türkiye'de gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergilerin GSYH'ye oranının yüzde 6 gibi oldukça düşük düzeyde olduğunu belirten Şimşek, OECD ülkelerinde bu oranın yüzde 11,4 olduğunu kaydetti. Şimşek, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında gelir ve kazanç alınan vergilerde en düşük vergi yüküne sahip 3. ülke olduğunu bildirdi.

Şimşek, bu hususun gelir vergisi sisteminin bütüncül bir anlayışla tekrar değerlendirilmesini zorunlu kıldığını ifade ederek, yapılan çalışmalara özel sektör temsilcilerinin yanısıra STK'lar, akademisyenlerin de katkıda bulunduğunu söyledi.

Tasarıyla getirilen yenilikleri anlatan Şimşek, gerçek kişilerin gelirlerinin artan oranlı tarifeye göre yüzde 15 ile yüzde 35 arasında, kurum kazançlarının ise yüzde 20 oranında gelir vergisine tabi tutulmaya devam edileceğini söyledi. Şimşek, özel sektörün ar-ge yatırımlarını desteklediklerini belirtti.

Bakan Şimşek, yurtdışına mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, çağrı merkezi, muhasede kaydı tutma gibi alanlarda hizmet veren işletmelerin, bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın yarısının gelir vergisinden istisna edileceğini kaydetti. Yurtiçi tasarrufları artırmaya yönelik destek unsurlarının da tasarıda yer aldığını belirten Şimşek, "İşverenler tarafından çalışanları için bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları kazançtan indirilmeye devam edilecektir" dedi.

Girişimciliği desteklemek amacıyla genç girişimcilere vergi indirimi getirildiğini dile getiren Şimşek, ilk defa gelir vergisine tabi olacak 29 yaşını doldurmamış genç girişimcilerin iş kurmalarının teşvik edildiğini belirtti.

Şimşek, tasarıyla tarımda verimliliğin artırılması ve ölçek ekonomisine ulaşılabilmesi amacıyla tarım sektöründe kurumsallaşmayı teşvik edici uygulamalar getirildiğini bildirdi.

Tasarı ile vergiye gönüllü uyumun artırılması ve kayıtlı ekonomiye geçişin hızlandırılmasına katkı sağlamak amacıyla önemli adımlar atıldığını söyledi.

Şimşek, şöyle konuştu:

"Mevcut Gelir Vergisi Kanunu'nda, serbest meslek erbabından sanatçılar, yapımcılar, sunucu, besteci, senarist, ressam, gazeteci ve yazarlar halihazırda elde ettikleri gelir ne olursa olsun, yüzde 17 oranında stopaj yapılmak suretiyle vergilendirilmektedir. Bu kişiler defter tutmamakta, beyanname vermemektedir. Tasarı ile serbest meslek kazancı istisnasından yararlananlardan geliri 188 bin TL'yi aşanlar beyanname verecekler, ancak defter tutmak zorunda olmayacaklar; gelirlerinden gerçek ya da götürü giderlerleri indirebileceklerdir.

Ücretlilerde ise tek işverenden alınan ücret geliri 188 bin TL'yi aşanlar beyanneme vereceklerdir. Birden fazla işverenden alınan ücretler toplamı 94 bin TL'yi aşıyorsa bu kişiler de beyanname vereceklerdir. Beyanname verenler, gelirlerinden yaptıkları bağışları ve hesaplanan vergilerinden eğitim ve sağlık giderlerinin bir kısmını düşebileceklerdir. Bu kapsamda bayanneme veren mükellef sayısının artırılması öngörülmektedir. Tasarıda öngörülen düzenleme ile ücret geliri elde eden yaklaşık 80 bin kişi, istisna serbest meslek kazancı elde eden yaklaşık 5 bin kişi, gayrimenkul sermaye iradı  elde eden yaklaşık 10 bin kişi ile diğer kazanç ve irat elde eden yaklaşık 600 kişinin verdikleri beyannamelere diğer gelirlerine de dahil etmesi beklenmektedir." aa

Etiketler : mehmet şimşek
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=