Lütfen bekleyin..

MHP'li Koray Aydın: Başkanlık sistemini referanduma taşımak, telafisi olmayayacak bir hatadır

19 Ekim 2016, 14:36

MHP'li Koray Aydın "Başkanlık Sistemi" üzerine sürdürülen tartışmalar üzerine yazılı bir basın açıklaması yaparak önemli uyarılarda bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Açıklamasında "TBMM'de Başkanlık referandumuna evet demenin telafisi olmayacak daha önceki referandumlar gibi uzlaşılan anayasa maddeleri ile başkanlık bir paket yapılacak ve milletimiz bir kez daha kandırılacaktır." ifadesini kullanan MHP'li Aydın, AKP'nin geçmişteki tavrına dikkat çekerek "AKP’nin bu konudaki sicili bozuktur ve asla güven telkin etmemektedir." dedi.

Bahçeli'nin olası "bu taslak, TBMM'den geçmez" fikrinin de sıkıntılar doğurabileceğine dikkat çeken Aydın  "Peki ya geçerse? Bir de MHP’nin desteğiyle geçerse tarih önünde, Türk Milleti önünde bunun hesabını kim ve nasıl verecektir?" sorularını yöneltti ve olayın ciddiyetine vurgu yaptı: MHP referanduma evet, başkanlığa hayır der ve bir kez daha yenilirse, geçilecek başkanlık sistemiyle de tarihe gömülürse bunun hesabını kim verecektir?"

Koray Aydın'ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Allah korusun böyle bir sonuç, MHP’yi başkanlık sisteminin geçmesine vesile olan parti olarak siyasi tarihe kaydeder. Bu durumu ne Türkiye’ye ne de Ülkücü Hareket’e izah etmek mümkün değildir. Zira biliyoruz ki tarih, şaşmaz bir hüküm vericidir ve bugüne kadar hesaba çekmediği bir sorumlu da yoktur.

Ülke olarak çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde, bir süredir gündemimizden çıkan başkanlık sistemi tartışmalarının tekrar gündeme gelmesi son derece düşündürücüdür. AKP, ülkenin geleceği açısından hayati önem taşıyan FETÖ’nün siyasi ayağına odaklanacağına sistem tartışmalarıyla gün geçirmektedir.

AKP, baştan beri içinde var olan ve oradan bütün ülkeye yayılan FETÖ mikrobunu vücudundan atmaya yoğunlaşmayı değil “başkanlık sistemi” tartışmalarıyla gündemi değiştirmeyi tercih etmektedir. Bu durum dikkatleri, AKP’deki FETÖ yapılanmasından kaçırmaktan başka bir anlam ifade etmemektedir.

Bu tartışmaların ülkeyi nereye götüreceği çok açıktır. Türkiye, AKP’nin 14 yıldır “eski, köhne, vb.” deyip yıktığı her kuruma ve kavrama muhtaç hale gelmiştir. Parlamenter sistemin “ihtiyacı karşılamadığı” iddiaları ile “başkanlık sistemi”nin Türkiye’ye bela edilmeye çalışılması da benzer bir operasyondur ve sonu, benzerleri gibi hüsrandır.

Ülke yönetiminde bulundukları dönem boyunca, her krize bir fail bulan ve her defasında sorumluluktan kaçan AKP iktidarının kökten çözümü bu kez başkanlık sistemidir. AKP’ye göre başkanlık gelecek, dertler bitecektir. Bu kafanın ülke için kurgulayacağı sistemin nasıl bir gelecek inşa edeceğini merak edenler Ergenekon’a, Balyoz’a, 2010 referandumu sonrasındaki gelişmelere ve ülkeyi getirdiği yere yani 15 Temmuz’a baksınlar.

Sayın Genel Başkanımızın, “Bu süreç TBMM’de nihayete varsın, milletimiz artık bu beyhude tartışmalardan kurtulup huzur bulsun” diye düşünmüş olsa da, bu açıklamaların sonrası, gerek Başbakan’dan gerekse de AKP yetkililerinden gelen açıklamalar, Genel Başkanımızın yaklaşımının kimleri mutlu ettiğini gözler önüne sermektedir.

Sayın Genel Başkanımızın “bu taslak, TBMM’den geçmez” şeklinde de düşünmüş olması mümkündür. Peki ya geçerse? Bir de MHP’nin desteğiyle geçerse tarih önünde, Türk Milleti önünde bunun hesabını kim ve nasıl verecektir?

Allah korusun böyle bir sonuç, MHP’yi başkanlık sisteminin geçmesine vesile olan parti olarak siyasi tarihe kaydeder. Bu durumu ne Türkiye’ye ne de Ülkücü Hareket’e izah etmek mümkün değildir. Zira biliyoruz ki tarih, şaşmaz bir hüküm vericidir ve bugüne kadar hesaba çekmediği bir sorumlu da yoktur.

Parlamenter sistemden yana olmak, onu korumayı ve kollamayı gerektirir. Parlamenter sistemi korumanın kritik aşaması başkanlığa kapı aralayacak 330 eşiğinin aşılmamasıdır.

MHP parlamenter sistemden yana ise başkanlık meselesini gündeme getirme ısrarından vazgeçmelidir, MHP’ye rağmen gelirse de 40 Milletvekili ile başkanlığa hayır demelidir. Türk milletinin, Türk milliyetçilerinin ve ülkücü hareketin MHP’den öncelikli beklentisi budur.

MHP hem TBMM’de hem de vatan sathında Türkiye’yi dikta rejimine götürecek düzenlemelerin karşısında dağ gibi durmalı, çok partili, demokratik parlamenter rejimden asla taviz vermemelidir.

TBMM'de Başkanlık referandumuna evet demenin telafisi olmayacak, daha önceki referandumlar gibi uzlaşılan anayasa maddeleri ile başkanlık bir paket yapılacak ve milletimiz bir kez daha kandırılacaktır. AKP’nin bu konudaki sicili bozuktur ve asla güven telkin etmemektedir.

AKP referandum eşiğini aşmak için MHP'nin Anayasanın ilk 4 maddesindeki hassasiyetlerini dikkate alır, işi görülüp başkanlık sistemi kabul edildikten sonra Anayasanın değişmez ilkelerini bile yerle bir ederse tedbirimiz ne olacaktır?

“Önce ülkem ve milletim” ilkesini hayata geçirmenin yolu “önce ülkem ve milletim” diyen MHP ve Ülkücü Hareketi yaşatmaktır.

MHP referanduma evet, başkanlığa hayır der ve bir kez daha yenilirse, geçilecek başkanlık sistemiyle de tarihe gömülürse bunun hesabını kim verecektir?

Eğer bu bir strateji ise bu stratejiden bir an önce dönülmelidir.

MHP ve Ülkücü Hareket kendi gündemine dönmeli, kendi fikirlerini, ülkülerini ve hayallerini hayata geçirecek politikalar geliştirmeli ve başkanlık sistemine referandum yolunu açmaktan vazgeçmelidir.

Zira Tarih de Türklük de bizden, bu yönde bir işaret fişeği beklemektedir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali
478 gün önce
Önemli olan ülke menfeatleridir. Ülkemiz yok olmasın , türk devleti payidar kalsın yeter.
Bir ülkücü ülkesi için kendisini feda etmeye gönüllüdür her zaman.
Fetöcüler de cemaatim kalsın da ülkeyi kim yönetirse yönetsin diyordu.
Şu anki sistem krizlere gebe.ülke menfeati şahsi veya parti menfeatlerimizin çok ama çok önündedir
Veysel büyük
479 gün önce
Sn Koray Aydın'a 100 de100 katılıyorum. Bahçeli'nin tavrına kimse anlam veremiyor. Ülkücü hareket kesinlikle buna müsaade etmeyecektir. Bence Bahçelinin de arzusu budur.
Hakan
548 gün önce
Helal olsun Koray Aydın'a ülkücü Duruş
zincirleme kaza
548 gün önce
1. ypg pyd liler akp hükümetince Türk askeri tarafından eğitilip donatıldı
2. peşmergelere ülkemizden suriye topraklarına geçiş hakkı tanındı tabi kaymakamlarımızın peşmergelere yedirdikleri kebaplar cabası
3. Süleyman Şah türbesi işid geliyor bahanesiyle gece yarısı kaçırılarak toprağımız pyd lilere bırakıldır
4. işidin işgal ettiği tüm bölgeler sözde kurtarılarak o bölgelere pyd pkk bayrakları asıldı
5. kürt koridoruna karşı çıkan çıkacak olan TSK subayları ordudan ihraç edildi
6. kürt koridorunun temizlenmesi işi fırat kalkanı operasyonu ile Türkiyeye ihale edildi
7. Musul işid bahane edilerek abd, pyd, pkk, peşmerge, şii yönetimlerce işgal edilerek Musul enerji kaynakları kürt koridorundan geçirilerek israile taşınacak.
8. Yeni çıkarılacak anayasa ve başkanlık sistemi ülkemizin doğu ve güneydoğusunu koparacak.

lafı eveleyip gevelemenin anlamı yok. gerçekler bunlar.
Mustafa çetin
548 gün önce
Söylenmesi gereken sozleri Sn Koray AYDIN söylemiş. MHP' nin tasfiyesine yol açacak başkanlığa kapı aralamak hiçbir bahane ile izah edilemez. Buna müsaade edenlerin enselerinden ülkücülerin nefesi eksik olmaz. Yol yakınken dönülmeli. Ülke başka bir kaosa suruklenmemeli. Ülkücüler de Genel Merkezin yarattığı fiili durumdan rahatsız. Düğümü çözmek için neden ülkücülerin karşısına cikilmaktan korkuluyor. Milletin huzuruna baskanligi götürmeyi tavsiye edenler; Ülkücü üst kurul delegelerin karşısına çıkılması neden tavsiye etmiyor.
112
548 gün önce
mensubu olduğum milliyetçi ülkücü hareketin başkanlık adı altında gündeme gelen gündemde yerini koruyan sisteme karşıyım
Kutalmış
548 gün önce
Kurultay yapmaktan kaçanlar Başkanlığı oylatmak için can atıyor!...
Aslı
549 gün önce
Bahçeli'nin aldığı kararlar tamamen yanlış!..
selim
549 gün önce
bahçeli bu karardan vazgeçmeli AKP Türkiye'yi uçuruma götürüyor
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=