Lütfen bekleyin..

AKP'li Bekir Bozdağ: Bahçeli'nin dediği gibi...

15 Ekim 2016, 20:17

"Türkiye'de çok net bir başkanlık uygulamasını biz yaşıyoruz zaten"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"Türkiye'de çok net bir başkanlık uygulamasını biz yaşıyoruz zaten. Bunun adını koymak doğru olandır.  Yok, başkanlık sisteminin adını koyamayacaksak o zaman parlamenter sistemin  tartışmalı olmaktan da çıkarmamız lazım. Bunu yolu Bahçeli'nin dediği gibi TBMM'ye konuyu taşımaktır."

Yozgat Belediyesi Büyük sinema Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen  AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Bozdağ, "Başkanlık sistemi"  tartışmalarına değinerek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamasıyla  Türkiye'de önemli bir tartışmanın yeniden başladığının söyledi. Bahçeli'nin "Artık bu başkanlık sistemi tartışmasına bir nokta  koyalım. Halka soralım, halk ne diyorsa, ona da saygı duyalım." sözünün doğru  olduğunu belirten Bozdağ, Türkiye'nin uzun bir zamandır bu tartışmayı yürüttüğünü  dile getirdi.

"Ya 367 bulunur yada her şartle halka gidilir"

Bakan Bozdağ, "Bu tartışmayı ya parlamento sona erdirecek 367 bulunur,  halka gidilmezse veya reddedilirse o zaman parlamentoda son bulur. Ya da her şartta halka gidilir, halk karar verir, ona göre bu işe nokta konur. O zaman bu  tartışmayı sonlandırmak lazım. Ben de aynı kanaatteyim." diye konuştu. 

Türkiye'de parlamento çoğunluğuyla cumhurbaşkanının aynı siyasi gelenekten geldiği dönemlerde zaten fiili bir başkanlık sisteminin olduğunu dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti: "Atatürk dönemi fiili bir başkanlık sistemidir. O dönemdeki başbakanların İsmet İnönü dışında kaç tanesinin adını sayabiliyorsunuz? Konunun  uzmanları bile peş peşe bir dakikada başbakanların isimlerini sayamaz. Neden, çok  açık başkanlık sistemi. Adı parlamenter bile olsa uygulaması başkanlık sistemi. Menderes dönemi de öyledir.

Rahmetli Bayar ile Menderes aynı partiden bakarsanız. Şimdi Ak Parti dönemine geldiğimizde de durum daha farklı. Özellikle 10 Ağustos  2014'te Cumhurbaşkanının ilk defa Türkiye'de halk tarafından seçilmesiyle  esasında eski cumhurbaşkanlarına göre demokratik meşruiyeti daha güçlü olan, yetkisini halkın vekillerinden değil, bizzat halkın kendisinden alan bir  cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanının Anayasadaki yetkilerine bakarsanız  parlamenter sistemde olmaması gereken yetkiler var. Başkan yetkileri gibi. Hatta bazı yetkiler başkanlarda dahi yok. Bizim anayasamızda cumhurbaşkanlarına verdiği yetkiler. İktidar çoğunluğu da belli AK Parti grubunun."

 "Türkiye'de de bir fiili durum var"

Bozdağ, parlamentoda AK Parti grubunun 'evet' demediği bir kanunun  komisyondan çıkamadığını, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülemediğini, ve her hangi bir konuda gündeme gelemediğini ifade ederek, AK Parti'nin 'evet' demesi durumunda olduğunu vurguladı.

AK Parti iktidarlarından önceki iktidar dönemlerinde de aynısı olduğunu aktaran Bozdağ, '"Çünkü, anayasa ve iç tüzüğümüz TBMM komisyon ve genel  kurulunda bütün çoğunluğu iktidara veriyor. İktidarın 'evet' demediği bir yasama  ve denetim faaliyetinin yapılabilme imkanı yok. Şu anda iktidar çoğunluğu kimde,  AK Parti'de. Cumhurbaşkanımız da yüzde 52 ile seçilmiş. O da AK Parti'nin kurucu  lideri. O zaman çok açık Türkiye'de de bir fiili durum var. CHP Türkiye'de  başkanlık uygulaması yok deyince ortadaki gerçek ortadan kayboluyor mu?  Yüzleşelim bununla. Kim ne derse desin. Daha öncede söyledim, Türkiye'de çok net bir başkanlık uygulamasını biz yaşıyoruz zaten. Bunun adını koymak doğru olandır.  Yok, başkanlık sisteminin adını koyamayacaksak o zaman parlamenter sistemin  tartışmalı olmaktan da çıkarmamız lazım. Bunu yolu Bahçeli'nin dediği gibi TBMM'ye konuyu taşımaktır." şeklinde konuştu.

Konunun Meclis'te görüşülebileceğine işaret eden Adalet Bakanı Bekir  Bozdağ, şu değerlendirmeyi yaptı: "Başbakanımız açıkladı. 367'nin bile üzerinde çıksa halka gideceğiz.  Halkımız dedi ki 'başkanlık sistemini kabul ediyorum.' Mesele, tartışma biter,  başkanlık sistemine geçilir. Halkımız dedi ki 'başkanlık sistemini kabul  etmiyorum.' Yine mesele biter, artık parlamenter sistemi tartışmaktan vazgeçeriz.  Bu sistemle Türkiye yoluna devam eder. Türkiye'yi artık başkanlık sistemi  tartışmalarıyla yormanın kimseye bir faydası yok. Gelin adres belli. Halkımıza  soralım. Halk ne diyorsa onun kararını hep beraber saygıyla kabul edelim ve  Türkiye yoluna böyle devam etsin diyorum. İnşallah parlamentoda böyle bir uzlaşma  zemini olur ve Türkiye bu meseleyi tartışma konusu olmaktan çıkarır ve sitem  tartışmalarına son noktayı koyar. Önümüzdeki günlerin bu tartışmalarla çok daha  farklı olacağını tahmin ediyorum. Umarım ülkemiz bu tartışmaları fazla uzatmaz ve  ne yapılacağına karar verir, yoluna devam eder."

aktaran milliyet

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/64570.jpg

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=