Lütfen bekleyin..

Bölücü yayınların ilanı kesilecek

06 Ekim 2016, 10:20

Basın İlan Kurumu'nun “Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni yönetmeliğe göre yayının imtiyaz sahibine 'Terörle Mücadele' suçundan açılan bir dava durumunda ilan hakkı durdurulacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Basın İlan Kurumu’nun “Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği” Resmi 
Gazete’de yayımlandı. 

Yeni düzenlemeye gidilmesi ile 5 Mart 1977 tarihli “Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair  195 sayılı Kanun Uyarınca Yayınlanacak İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Mevkuteler Hakkında Genel Kurul Kararı” yürürlükten kaldırıldı.

Yeni yönetmelik ile resmi ilan yayınlama hakkı ile bekleme süresi bulunan gazetelerin, bayi ve abone yoluyla gerçekleştirdiği satış ve usuller, asgari satış hesabında dikkate alınacak abonelik  adetleri yeniden düzenlendi.

Bu kapsamda asgari fiili satışı bin adede kadar olan gazeteler, gerçek kişi için en fazla 2, kamu kurum, kuruluş, müessese ve iştirakleri ile sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi parti teşkilatları için en fazla 10, diğer tüzel kişiler için en fazla 5 adet, abonelik asgari satış hesabına dahil edilecek.

Asgari satış miktarı bin ve üzerinde olan gazetelerin hesaplamasında ise abone sayısı miktarı gerçek kişiler için en fazla 3, kamu kurum, kuruluş, müessese ve iştirakleri ile sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi parti teşkilatları için en fazla 50, diğer tüzel kişiler için en fazla 20 adet olacak. 

Kadrodan çıkarma

Yönetmelikte, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü için tehdit oluşturan süreli yayınların, resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı açısından değerlendirmesine yönelik özel bir düzenlemeye de yer verildi.

Düzenlemede konuyla ilgili şu hükümler yer aldı: “Resmi ilan yayınıyla alakalı süreli yayının içeriğinden veya imtiyaz sahibi gerçek veya tüzel kişilerin, ortaklarının çoğunluğunun ya da varsa tüzel kişi temsilcisinin fiillerinden dolayı haklarında ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar’ veya Terörle Mücadele Kanunu’nu kapsamındaki suçlar nedeniyle ceza davası açılması halinde, bu süreli yayının görev alanlarına göre kurum genel müdürlüğü veya ilgili valiliğin teklifi üzerine yönetim kurulu tarafından belirtilen süreyi geçmeyecek şekilde yayınlama hakkı durdurulur. 

Açılan davanın  neticesine göre bu yönetmelik hükümleri uyarınca telafi, mahsup ya da resmi ilan ve reklam yayınlama hakkının sona ermesine karar verilir.

Asgari fikir işçileri kadrosunda yer alan kişilerden herhangi birisi hakkında belirtilen suçlar kapsamında ceza davası açılması halinde, görev alanlarına göre kurum genel müdürlüğü veya ilgili valiliğin yazılı bildirimi üzerine bu kişi ya da kişiler, yazılı bildirimin muhatabı gazeteye tebliğ tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde asgari kadrodan çıkarılır. Aksi takdirde bu yönetmelik hükümleri uyarınca ilgili gazetenin yayınlama hakkı durdurulur.”

TÜRKÇE ZORUNLULUĞU

Yönetmelik ile gazetelerin asgari yüz ölçümü içinde yer alan hususi ilan ve reklamlar dışındaki her türlü yazı metninin Türkçe yayınlanması zorunlu hale getirildi.

Etiketler : resmi gazete,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=