Lütfen bekleyin..

Başörtüsü serbestliği genişledi

28 Ağustos 2016, 08:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2013 yılında demokratikleşme paketiyle açıkladığı, kamuda başörtüsüne serbestlik getiren düzenlemenin kapsamı genişletildi. Artık kadın polislere de başörtü engeli kalktı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, kadın polislerin başörtüsü takabilmesinin önü açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2013 yılında demokratikleşme paketiyle açıkladığı ve kamuda başörtüsüne serbestlik getiren düzenlemenin kapsamı genişletildi. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe, kadın polislerin giyebilecekleri kıyafetlere ilişkin "bayanların şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler" ibaresi eklendi. Böylece kadın polislerin üniformalarıyla aynı renkte, desensiz başörtüsü takabilmelerinin önü açıldı. Değişiklik dün Resmi Gazede'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Dünyada başörtülü polis konusunda farklı uygulamalar var. ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde kadın polisler için başörtüsü engeli yok. Fransa ve Almanya'da ise kadın polislerin başörtü takmaları yasak.

İLKEL YASAK 28 ŞUBAT SÜRECİNDE ZİRVE YAPTI

Türkiye'de başörtü yasağı özellikle 28 Şubat sürecinde zirve yaptı. Yasak en fazla üniversite öğrencilerini mağdur etti. Öğrenciler okulda ya güvenlik engeliyle karşılaştı, ya da "ikna odalarında" başlarını açmaya zorlandı. Açmayanlar hakkında davalar açıldı. Kimi evlerine döndü. Kimi peruk ve bere takarak okullarına devam etti. Kimi öğreniler ise yurtdışında okudu. İlkel yasak binlerce öğrenciyi yüksek öğrenim hakkından mahrum etti. 1999'daki seçimde ilk başörtülü milletvekili Fazilet Partisi'nden çıktı. Ancak Merve Kavakçı'nın TBMM'ye girişi yeni bir başörtüsü krizini doğurdu. Kavaçkı, yemin dahi edemedi.

AK PARTİ DÖNEMİNDE ENGELLER AŞILDI

Özellikle 28 Şubat sürecinde başörtüsü özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar AK Parti iktidarlarında birer birer kaldırıldı. İlk olarak 2007 yılında üniversitelerde okuyan öğrencilere başörtüsü serbestisi getirildi. Kamu personeli için başörtüsü yasağının kalkması ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Ekim 2013'te açıkladığı demokratikleşme paketi ile oldu. Kılık kıyafet yönetmeliğinin 5. maddesinde yapılan değişiklikle kısıtlayıcı hükümler kaldırıldı.

Kamuda başörtüsüne serbestlik getiren düzenlemenin hemen ardından, 1999 yılında milletvekili seçilen ve başörtülü olduğu için TBMM Genel Kurulu'ndan kovulan Merve Kavakçı'nın yaşadığı mağduriyet de AK Parti iktidarında giderildi.

MECLİS'TEKİ OTURUMA BAŞÖRTÜLÜ KATILIM

Hac dönüşü, başörtülerini çıkarmayacaklarını açıklayan 4 AK Parti milletvekili, 31 Ekim 2013 tarihinde yapılan Meclis Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak katıldı. Oturum, geçmiş dönemdekinin aksine -herhangi bir gerginlik yaşanmadan tamamlandı. Askerler, emniyet mensupları, hakimler ve savcılar bu düzenlemenin dışında tutuldu. Avukatların, barolar tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde başörtüsü takamayacaklarına ilişkin uygulamalar ise mahkeme kararları ile aşıldı

aktaran memurlar.net

Etiketler : polis, başörtüsü
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
acar
606 gün önce
başörtüsü ve türbanı takmanın amacı insanlar arasında dikkat çekmemektir.
ama günümüzde başörtülü ve sahte türbanlılar başı açık bayanlarımızdan daha tahrik edici ve dikkat çekici elbiseler giymektedirler.
yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzre takılan türbanlı abla saçı açık bayanlardan daha dikkat çekici duruyor.
yüz makyajlı, dudaklar boyalı, bacaklar açık, vücut hatları belirli olan bir bayanın kafasını kapatması neyi ifade ediyor ki?
şekil tek başına bir anlam ifade eder mi? içerisi boş olunca....
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=