Lütfen bekleyin..

İşte Sır gibi saklanan İsrail ile anlaşmanın maddeleri!

17 Ağustos 2016, 14:59

Kamuoyunda sır gibi saklanan İsrail Anlaşmasının maddeleri...Anlaşmanın 'Kan donduran' maddelerine bakılırsa, neredeyse Türkiye'nin suçlu ilan edilmediği kalmış!..

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İşte Sır gibi saklanan İsrail ile anlaşmanın maddeleri!

Türkiye ile Siyonist Devlet İsrail arasında gerginliğin giderilmesi için iki ay önce her iki ülkenin hükümetleri arasında mutabakata varılan anlaşma günlerdir milletten gelebilecek tepkilere karşın sır gibi saklanıyor. Türkiye’nin adeta aleyhine maddelerin içerdiği görülen ve eleştirilerin odağında olan anlaşmanın maddelerinin bir bölümüne Milli Gazete ulaştı. 

Kamuoyu tepkisinden çekinildiği için günlerdir açıklanamayan “İsrail’le normalleşme” anlaşmasının maddeleri ortaya çıktı.

ERDOĞAN: BEN OLDUĞUM SÜRECE İSRAİL İLİŞKİLERİ NORMALLEŞEMEZ!


 

Bir yürürlük ve beş maddeden oluşan anlaşmada en dikkat çeken husus İsrail’in ve vatandaşlarının Mavi Marmara katliamından ötürü hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutulması olarak görülüyor. Bu anlaşmayla İsrail, her türlü dava ve ceza talebine karşı kendini garantiye alırken, İsrail’e karşı herhangi bir para talebini de Türk Hükümetine fatura ediyor.  Anlaşmanın özeti; “Siyonist katil, ev sahibini bastırır”dan ibaret!

MECLİS’TEN APAR TOPAR GEÇSİN DE…
 
Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için her iki ülkenin meclislerinden onay alması gerekiyor. Hükümet kanadı da, Mavi Marmara katliamının faili İsrail’le normalleşmeyi öngören anlaşmanın bu hafta TBMM Genel Kurulu’na gelerek oylanması için büyük gayret sarfediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, anlaşmayı Meclis tatile girmeden bu hafta geçirmeyi planladıklarını söylemişti.
 
İKNA TURLARI SÜRÜYOR
 
İki ülke arasında varılan mutabakatın kamuoyunda büyük bir tepki ile karşılanması iktidarı da rahatsız etmişti. İktidar 15 Temmuz’dan sonra oluşan “siyasi uzlaşı” atmosferinden yararlanarak, konuyu muhalefete taşıdı.

Toplum tarafından gelebilecek eleştirileri en aza indirmek için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önceki gün CHP ve MHP’yi ziyaret ederek, İsrail ile ilgili anlaşmanın maddelerini anlatmaya çalıştı. CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP’de ise Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya gelen Çavuşoğlu’nun bu girişimi  “ikna turları” olarak yorumlanmıştı.
 
LEHİMİZE HİÇBİR ŞEY YOK
 
İsrail ile varılan sözde mutabakata ilişkin Hükümet  tarafından TBMM’ye sunulması beklenen maddelerde tepki çeken ifadeler yer alıyor. Anlaşmanın maddelerinin yer aldığı fotoğraf da 4 ve 5’inci maddeler rahatlıkla okunabilirken, 3’üncü maddenin ödenecek para ile ilgili olduğu anlaşılıyor. Fotoğrafta yer alan 6’ncı maddesinin ise anlaşmanın yürürlük maddesi olduğu anlaşılıyor.
 
İşte o anlaşmanın 4 ve 5’inci maddeleri;
 
4- Türkiye ve İsrail, diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecekleri ve bu anlayışın, taraflardan herhangi birinin veya taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şeklinde yorumlanmayacağı hususlarında mutabıktır. Her halükarda, bu anlaşma İsrail’in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesiyle ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye’de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır.

5- Herhangi bir Türk gerçek veya tüzel kişisi tarafından veya bu kişiler adına, İsrail Hükümeti veya gerçek veya tüzel kişilerine karşı herhangi bir para talebi öne sürülmesi veya taleplerin sürdürülmesi halinde, yukarıdaki hükümlere bakılmaksızın, İsrail Hükümeti onun adına hareket edenler ve/veya İsrail vatandaşlarının tüm kayıpları, masrafları, hasarları ve/veya harcamaları Türk Hükümeti tarafından karşılanacaktır.TBMM’YE GELMESİ BEKLENİYOR
 
Kamuoyunun büyük tepki gösterdiği İsrail ile varılan anlaşmanın yürürlüğe girmesi için her iki ülkenin meclislerinden onay alması gerekiyor. Türkiye’nin aleyhine maddeleri içeren anlaşmanın ne zaman TBMM’ye geleceği bilinmiyordu. Ancak hükümet kanadının meclis tatile girmeden uluslararası anlaşmayı bu hafta TBMM’den geçirmeyi planladığı biliniyor.
 
ÇAVUŞOĞLU’NUN İKNA TURLARI
 
İki ülke arasında varılan mutabakatın kamuoyunda büyük bir tepki ile karşılanması iktidarı da rahatsız etmişti. İktidar 15 Temmuz’dan sonra oluşan ‘siyasi uzlaşı’ kültürünün atmosferinden yararlanarak, konuyu muhalefete taşıdı. Toplum tarafından gelebilecek eleştirileri en aza indirmek için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önceki gün CHP ve MHP’yi ziyaret ederek, İsrail ile ilgili anlaşmanın maddelerin anlatmaya çalıştı. CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP’de ise Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya gelen Çavuşoğlu’nun ‘ikna turları’ oyarak yorumlanan bu tavrı, AKP’nin de anlaşmanın maddelerinden pek memnun kalmadığı şeklinde değerlendirilmişti.

MilliGazete

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=