Lütfen bekleyin..

Kılıçdaroğlu: Müslüman kanı dökülmesinden AKP sorumlu!

09 Ağustos 2013, 10:51

Bölgede yaşanan olaylardan AKP’nin mesul olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Yanlış politika Orta Doğu coğrafyasında Müslüman kanının akmasına yol açtı” dedi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli Belediyesi’ni ziyaret etti.

Daha sonra belediye önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Suriye’deki iç savaşın hatırlatılması üzerine,  “Hükümetin izlediği Suriye politikası yanlıştır, başından beri yanlış olduğunu söyledik” dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Başından beri bu politikanın Türkiye’yi Orta Doğu bataklığına sürükleyeceğini ifade ettik. Ama hükümet, ‘ben bu politikayı izleyeceğim’ dedi. Bugün Suriye’de dökülen her kanın sorumlusu bu hükümettir. O yanlış politika şimdi Orta Doğu coğrafyasında Müslüman kanının akmasına yol açtı. Politikanın süratle değişmesi gerekiyor, Türkiye’den Suriye’de taraflara şu veya bu şekilde silah veya madde yardımı yapılmaması gerekiyor. Türkiye’nin tarafsız olarak Suriye’deki iç çatışmaları sonlandırma konusunda özel bir çaba harcaması gerekiyor ama maalesef Türkiye bu sürece taraf oldu. Taraf olduğu için de ağır bir bedel ödeniyor Suriye’de ve Türkiye de o bedelin zaman zaman belirli bölümlerini ödüyor.”

Paketi görmeliyiz

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, yeni anayasa çalışmaları ve buna ilişkin değerlendirmeleri hatırlatması üzerine, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda arkadaşlarının görev yaptığını belirtti.

Türkiye’nin daha özgür, daha demokratik bir anayasaya kavuşması için her türlü çabayı samimi şekilde gösterdiklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, 48 maddede görüş birliğinin sağlandığını anımsattı. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Dolayısıyla bunu süratle geçirebiliriz. Ben daha fazla uzlaşmanın sağlanabileceği yönünde görüş beyan etmiştim. Başkanlık teklifi çekilirse uzlaşılan madde sayısı daha fazla olabilir. Bu süreç içerisinde demokratikleşme paketi getiriyorlarsa önce o paketi görmemiz gerekiyor. Parlamento erken toplanabilir, görev yapabilir. Halkın beklediği yasalar varsa onlar süratle yasalaştırılır.”

Genel af ortamı yok
 

Bir başka gazetecinin, “genel af tartışmaları”na ilişkin sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu, Türkiye’de genel affı öngörecek bir ortamın olmadığını söyledi. Çözüm sürecine ilişkin görüşü sorulan Kılıçdaroğlu, ülkede huzurun ve barışın olmasının herkesin ortak görüşü olduğunu dile getirdi. kılıçdaoğlu, öncelikle iktidarın ortaya getirecekleri önerileri görmeleri gerektiğini belirtti.
 
Bayramdan sonra Irak’a gidecek
 
CHP lideri, Irak’a yapacağı ziyarete ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine, “Irak’tan gelen bir davet üzerine Irak’a gideceğim, yoğun bir program olacak. Sosyal demokrasiyi, çağdaşlığı, özgürlüğü, demokrasiyi savunan bir parti olarak, CHP olarak Orta Doğu’da bizim bu görüşlerimizi dile getireceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Barışın Orta Doğu için ne kadar önemli olduğunu, Türkiye’nin Orta Doğu’nun barışına katkı yapması gereken bir ülke olduğunu, CHP’nin bu söylemin arkasında olduğunu, eğer Orta Doğu’ya bir barış, huzur gelecekse bunun yolunun CHP politikalarından geçtiğini orada ifade edeceğiz. Yoğun bir program var, sayın başbakan dahil, o yoğun program çerçevesinde bazı görüşmeler olacak.-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=