Lütfen bekleyin..

Bahçeli'den 'Suriyelilere vatandaşlık' tepkisi

04 Temmuz 2016, 19:07

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyelilere vatandaşlık verilebileceği açıklamasına tepki gösteren MHP lideri Bahçeli, "Türk vatandaşlığının ucuzlatılması, ulufe gibi ona buna dağıtılması, şehitlerimizin ve aziz ecdadımızın ebedi mirası olan son vatanımızı etnik karmaşa ve kazana çevirecektir" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ramazan Bayramı mesajı yayımlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Türkiye, Suriye’den gelenlerin de vatanıdır. Bu kardeşlerimizin içinde Türkiye vatandaşı olmak isteyenler de varsa, bu kardeşlerimize de vatandaşlık vereceğiz. Kurduğumuz bir ofis sayesinde bunu takip edeceğiz"sözlerine tepki gösterdi.

"Özellikle 2011 yılından beri Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçıp ülkemize sığınan Suriyelilere vatandaşlık vermekten bahsedenler, niyetlerinin Türk milletinin azim ve iradesini kırmak olduğunu iyice görmelidirler. Türkiye’nin yeterince vahim sorunları varken, sırf siyasi gayelerle Suriyelilere vatandaşlık hakkı tanımak, hazmedilecek bir durum ve tercih değildir. Milletimizin âlicenaplığına sığınan mağdur ve mazlumlara yardım elimizi uzatmak, insani destek vermek manevi bir görevdir. Ancak kendi ülkelerinden kopup gelenlere kucak açtığımız andan itibaren Ortadoğu’nun her türlü istikrarsızlık ve olumsuzlukları da yoğun şekilde ithal edilmiştir. Kim ya da kimlerin ülkemize girdiği ayrıntısıyla tespit edilmeden sınır kapılarımızın vicdan diplomasisi ismiyle açılması, iç barış ve sükûnet ortamına ağır hasar vermiştir. Sığınmacı kisvesiyle Türkiye’ye suçlular dolmuş, asayişsizlik ve terör olayları keskin bir yükseliş göstermiştir."

"Türk vatandaşlığının bir bedeli, şânı, sorumluluğu olmalı"

Irak ve Suriyeli sığınmacıların sağlıklı bir şekilde ülkelerine kavuşturulmaları yerine Türk vatandaşlığına alınması düşüncesinin, bu zamana kadar yapılan tarihi yanlışlara ilave yeni bir yanlış anlamı olduğunu savunan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Türk vatandaşlığının bir bedeli, bir şânı, bir sorumluluğu olmalıdır. Türk vatandaşlığı önce hak edilmeli, vicdanlarda taltif ve teyidi yapılmalıdır. Türk milleti tüm Türk vatandaşlarının müştereken vücut verdiği, canlı tuttuğu, nefes verdiği tarihi, sosyolojik ve kültürel bir varlıktır. Türklüğe şaşı bakan, Türk milleti yerine Türkiye milletini ikame etmeye çalışan, bulanık ve bücür zihniyetlerin önüne gelene vatandaşlık ikramı her şeyden önce milli şuur noksanlığıdır. Türk vatandaşlığının ucuzlatılması, ulufe gibi ona buna dağıtılması, şehitlerimizin ve aziz ecdadımızın ebedi mirası olan son vatanımızı etnik karmaşa ve kazana çevirecektir."

Bahçeli, "Türk vatandaşlığının, tarih boyunca kazanılmış milli hak ve hukukun ilelebet korunacağı mükâfat ve muhteşem bir unvan olduğunu, bu mükâfat ve unvanın hiç kimsenin tekeline alınıp da heba edilemeyeceğini, oy ve siyasi rüşvet uğruna asla gölgelenemeyeceğini" savundu.

"Terörizm ülkemize adeta savaş açmıştır"

MHP lideri Bahçeli bayram mesajında, terörle mücadele konusunda da değerlendirmeler yaptı.

Türkiye’nin illeri, ilçeleri, havalimanları, tren garları, otobüs durakları, en işlek cadde ve meydanlarının belirli aralıklarla bombalandığını, Türkiye'nin varlığının "suikast ve infaz timlerinin hücumunda olduğunu" belirten Bahçeli, şunları söyledi:

"Muhatap kaldığımız zincirleme felaketlerin suç ortakları bir yanda eli kanlı teröristler, diğer yanda terörizmi tarihi emelleri doğrultusunda zalimce kullanan dost görünümlü düşman ülkelerdir. Türkiye’nin dirliğine ve gelecek umutlarına musallat olan iç ve dış karanlık odakların ayıpları ve ayak oyunları artık gizlenemeyecek ölçüde açıktadır. İstiklâlimize kara çalma amacında olan çevreler kışkırtıp silahlandırdıkları terör örgütleri vasıtasıyla Türk milleti üzerinde kirli ve kanlı hesaplarını gerçekleştirmenin arayışındadır. İşin doğrusu ve gerçeği şudur: Terörizm ülkemize adeta savaş açmıştır. Bu nedenle her zamankinden fazla birlik ve dayanışmaya ihtiyacımız vardır. Aziz milletimiz sağlam iradesini ve sarsılmaz sağduyusunu muhafaza ettiği sürece milli ve manevi temellerimizi yıkmayı projelendiren hâinler ve husumet yuvaları başarıya ulaşamayacaklardır."

Devlet Bahçeli, "Ramazan Bayramı’nda kapsamlı bir iç muhasebe yapmak, gönül ve vicdanlar arasında açılan uçurumları kapatmak hepimizin görevidir" ifadelerini de kullandı.

Etiketler : bahçeli, mhp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
erciyes
622 gün önce
Sayın Recep Tayyip Erdoğan çok korkmuştur bu lafından bahcelinin.
sökeli09
622 gün önce
Sana mi soracaktı. Yuzde 2 ile Muktedir oldugumuz günleri özlettin be. Kim takar seni gürlesen de bagirip cagirsanda
Necati Sönmez
623 gün önce
Gülelim mi ağlayalımmı . Adam senin mini minik muhalefetine takmıyor. Seni sadece etrafındakini avaneler alkışlıyor devletlüm.
Sami
624 gün önce
Abine karşı gelme kulağını ceker bak bahçeli
Ercan
624 gün önce
Senden kaynaklanıyor Bahçeli, senin gibi payanda bir olunca Hazan her şeye rağmen ulaştırıyor bırak git adam gibi biri geçsin Bak o zaman yapabiliyor mu sende onun yaa verirsin yazıklar olsun
Gazi
624 gün önce
Yine o meşhur(!) mesajlarından biri daha.Yaz yaz gönder.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=