Lütfen bekleyin..

MHP'deki 19 Haziran Tüzük Kurultayı'na Mahkemeden İhtiyadi Tedbir

24 Haziran 2016, 17:03

MHP'nin avukatı Yücel Bulut, "3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, 19 Haziran'da yapılan tüzük değişikliğiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Avukatı Yücel Bulut, Genel Merkez'de basın toplantısı yaptı. Bulut, Ankara 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, 19 Haziran'da yapılan tüzük değişikliğiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldığını açıkladı.

MHP'de yürütmesi durdurulan tüzük değişiklikleri arasında olağanüstü kurultayda seçim de var, ihraçlar da...

Avukat Bulut'un açıklamaları şöyle:

 

"Bilindiği üzere Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından görevlendirilmiş bulunan üç kişilik çağrı heyetince Milliyetçi Hareket Partisi Olağanüstü Genel Kurulu tüzük değişikliği gündemiyle 19 Haziran 2016'da toplantıya çağrılmıştır. Söz konusu toplantıda çağrı heyetinin beyanlarına göre 752, noterin açıklamasına göre 656, noterin televizyon programında söylediğine göreyse 330 delegenin katılımı sağlanmıştır. Sayın Genel Başkanımız, kurultaydan bir gün önce 18 Haziran 2016'da yapmış olduğu yazılı açıklamasında, tertip edilecek kurultaya ilişkin, çok önemli usûl hataları bulunduğuna ve de kurultayın bu haliyle yasal olmayacağına işaret etmiştir.

Hâl böyle olmasına rağmen 19 Haziran 2016'da Olağanüstü Genel Kurul toplantıya davet edilmiş, söz konusu toplantıya halen sayısı tam olarak tespit edilemeyen bazı delegelerimiz iştirak etmiştir. Toplantı sonrasında aralarında Sayın Koray Aydın, Sayın Sinan Oğan ve Sayın Sait Gönen’in de bulunduğu birçok isim, basına vermiş oldukları demeçlerinde, kurultayın iptal edilme riskine işaret etmişler, birden fazla tüzük maddesi değişikliğinden de haberdar olmadıklarını, toplantı gündeminin bir dayatmayla değiştirildiğini vurgulamışlardır. 

19 Haziran 2016 tarihinde şahsım tarafından yapılan açıklamayla, söz konusu Genel Kurul hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi tarafından yargı yoluna başvurulmayacağı ifade edilmiştir. Genel kurulda usûlsüzlük olduğu iddiasıyla, toplantıya katılmayan her üst kurul delegesinin yargı yoluna başvurma ve genel kurulun iptalini istemek hakkı vardır. Bir üst kurul delegemizin genel kurulun iptali istemiyle ilk davayı açtığı bilgisi Genel Merkezimize ulaşmıştır.

Karara esas olan gerekçeler

Üst kurul delegemiz tarafından Ankara 3’ncü Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açılan Genel Kurul iptali davasının ilk incelemesi neticesinde; 19 Haziran 2016 tarihli Genel Kurul’da alınan tüm kararların yürütülmesi ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, genel kurul çerçevesinde yapılan sözde yetki devirleri de askıya alınmıştır.

Üst kurul delegemizin Ankara 3’ncü Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen ihtiyati tedbir kararına esas olan gerekçeler şu şekildedir:

  • Siyasi partilerin genel kurulları, Siyasi Partiler Kanunu 31 ve 13; Türk Medeni Kanunu 78’nci maddesi uyarınca Ankara’nın il merkezinde yapılmak zorundadır. Buna uyulmamıştır.
  • Siyasi partilerin tüzüklerinin değiştirilebilmesi, genel kurul toplantısının 1. oturumunda toplam delege sayısının 2/3 oranında delegenin toplantı salonunda hazır bulunması gerekmektedir. Bu sayı Milliyetçi Hareket Partisi için 809 rakamına denk gelmektedir. Toplantıda hazır bulunan delege sayısı ister noterin televizyon programında ifade ettiği gibi 330 kabul edilsin, ister noterin resmi sayı olarak ilan ettiği 656 sayısı kabul edilsin, ya da çağrı heyetinin var olduğunu iddia ettiği 752 sayısı kabul edilsin; bu sayısal değerlerin hiçbir tanesi tüzük değişikliği için öngörülen 2/3 toplantı nisabına yetmemektedir.
  • Çağrı heyeti tarafından 15 Mayıs 2016'da gerçekleştirileceği ilân edilen ancak yargı kararları ve alınan güvenlik önlemleri nedeniyle gerçekleştirilemeyen genel kurul toplantısı sonrasında Dernekler Yönetmeliği 14/2 maddesinde yer alan ve geçerlilik koşulu olan ilân şartlarına uyulmamış, ertelenme gerekçeleri ilân edilmemiştir.
  • Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararlarına göre 'ilamların hüküm fıkraların aynen infazı zorunludur ve yorum yoluyla hükmedilenden başkasının infaz edilmesi ve kararın hüküm fıkrasının genişletilmesi mümkün değildir'. Kaldı ki Yargıtay 7. Hukuk Dairesi kararlarına göre de Türk Medeni Kanunu’nun 75’nci maddesi çerçevesinde düzenlenen olağanüstü genel kurul toplantılarında 'gündeme teklif yoluyla yeni gündem maddesi eklenemez'. Oysa ki Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından çağrı heyetine sadece parti tüzüğünün 63/4 maddesinin değişikliğini görüşmek üzere olağanüstü genel kurulu toplantıya çağırma yetkisi verilmişken, yasalara aykırı yapılan toplantıda 13 maddenin daha değiştirilmesine teşebbüs edilmiştir.
  • Üye olamayan, genel kurula katılma yetkisine sahip olmayan ve hatta devlet memuru olan birçok ismin genel kurula katılarak sanki parti delegesi gibi oy kullandıkları tespit edilmiştir.

İşte, üst kurul delegemiz tarafından açılan genel kurul iptal davası neticesinde ileri sürülen bu gerekçeler ışığında, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkeme tarafından 19 Haziran 2016'da düzenlenen genel kurulda alınan kararların ve tüzük değişikliklerinin ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar verilmiştir."

YSK görüş bildirmedi

Öte yandan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), MHP'nin 10 Temmuz'da yapılacağı duyurulan olağanüstü kurultayıyla ilgili başvurulara ilişkin İlçe Seçim Kurulu'nun değerlendirme yapması gerektiğini belirtti. Görüş bildirmeme kararı aldı. AL JAZEERA

Etiketler : mhp, mhp kurultay
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
yerköylü Erdogan
667 gün önce
BU BAHCELİ DENEN AVANELERİ 10 TEMMUZDA GİDECEKSİNİZ BUNAR SİZİN BEYHUDE ÇIRPINIŞLARINIZDIR DÜŞÜNKİ BİR SÖZDE GENEL BAŞKAN ÜLKÜCÜ HAREKETİ MAHKEME KAPILARINDA SÜRÜNDÜRÜYOR DESTEK ALDIĞI SOYSUZLARDA BU YAPILANLARA KISKIS GÜLÜYOR AMA HERKESN GENELMERKEZNİN BİR HESABI VARSA ALLHINDA ELBETTE BİR HESABI MUTLAKA VARDIR 10 TEMMUZDAN SONRA ACABA NE PİSLİKLER ÇIKARTMAYI DÜŞÜNÜYORLAR GİDECEKSİN BAHCELİ GİDECEKSİN ZAVALLI ADAM BU HAREKET SENİ ARTK DAHA FAZLAI ÇEKEMEZ..!!!!
ANADOLUERGENEKON
667 gün önce
YENİ BELEDİYE YASASINA GÖRE TÜM ankaranın il ve ilçeleri il sınırı içinde kalmıyormu hepsi büyükşehir belediye sınırları içerinde kalmıyormu. ?
Yaşlı kurt
667 gün önce
Ülkücüyü ülkücüye düşman ettiniz kırk senelik ülkücülükhayatını sonlandırdınız bahceli o koltukta oturduğu müddetce MHPye oy vermeyeceğim TİREBOLULU ÜLKÜCÜLER
Sedat
668 gün önce
Vefa yapma allah aşkına bir madde dahi olsa gene iptal ettirilcekti akp desteği açık ..ayarlanmış bir delege bunu yapıyo şimdi kendi kurultaylarınıda aynı taktikle iptal ettirebilirler..oyun büyük oyun mhpyi safdılı bırakıp yeni anayasa dan türklüğü çıkarmak özerkliği kurmak..bahçeli bir taşerondur..partiyi ülkeyi yakar gitmez patronu böyle emir veriyo
ismail
668 gün önce
rezil rüsfa ettiniz türkiyeye ne kadar tatlıymış bu koltuklar vatan millet hikaye koltuklar şahane devam et bahçeli böyle belki tayip başkan yardımcılıgı verir sana dahada sizden hiç bir şey olmaz yüzde 10 bile aşamazsınız size oy veren elim kırılsın daha size oy verenin
vefalı
668 gün önce
MERAL HANIM ESERİYLE ÖVÜNSÜN ŞİMDİ... TÜZÜK KURULTAYINDAKİ HIRSI BAKIN NELERE SEBEP OLDU...
Ismail efteli
668 gün önce
Halkımızın hesabını Cenabı allah sorsunbahcelive ekibine 40yildir ülkücüyumbahcelisenoldukca sandığa gitmeyecegim
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=