Lütfen bekleyin..

Erdoğan'ın damadı sınırsız yetkilerle donatıldı

18 Haziran 2016, 16:45

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Enerji Bakanın Berat Albayrak, sınırsız yetkilerle donatıldı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Meclis’te kavga gürültü geçirilen yasa Resmi Gazete’de dün yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak, sınırsız yetkilerle donatıldı.

Aldığı-sattığı her şey artık Kamu İhale Kanunu hükümlerinden istisna.

Bakanlığın tüm parasal işlerini tek başına o halledecek.

Maden aramak için istediğine yurtdışında şirket kurdurabilecek.

İstediği her yere enerji tesisi kurdurabilecek. Kanuni sınırdan muaf olacak.

Yenilenebilir enerji için istediği malı kamulaştırabilecek. Yatırımcı şirketi o belirleyecek.

Nükleer santral sahalarında İmar Kanunu uygulanmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bakan olmasından sonra Enerji Bakanlığı için yapılan ve Meclis’te onaylanan özel yasa dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yasa ile getirilen ve daha önce hiç olmayan düzenlemeler Enerji Bakanı Berat Albayrak’ı Türkiye’nin en güçlü bakanı haline getirdi.

Bakanlığa Kamu İhale Kanunundan muafiyet, yurtiçi ve dışında istediği işadamını zengin edebilme, acil kamulaştırma yapabilme, imar, askeri, çevre kanunlarını bay pass edebilme gibi olağanüstü yetkiler tanıyan yasayla Türkiye’nin ilk süper bakanlığı kurulmuş oldu.

ÖRTÜLÜ BAKANLIK

Enerji Bakanı, Başbakanlık’ta bile olmayan yetkilere kavuşurken, ‘örtülü bakanlık’ uygulaması da start aldı. Düzenleme Bakan ve yandaş şirketlere büyük imkânlar sağlarken, kayıp kaçak bedeliyle ilgili getirdiği değişiklik ise tüketici için acı fatura çıkardı.

Kayıp-kaçak bedelini ödemeyenin elektriği kesilecek

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ı olağanüstü güç ve ayrıcalıklarla donatan yasadan vatandaşlara ise kullanmadığı elektriğin faturasını ödeme zorunluluğu çıktı. Yasa ile tüketici kayıp-kaçak bedelini ödemeye devam ederken; yasaya eklenen hükümlerle, konunun hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde düzenlenmesi için "teknik ve teknik olmayan kayıp" tanımı yasada yer aldı. Kayıp-kaçak olgusu ‘Teknik olmayan kayıp’ olarak belirlendi. Bu paranın tüketicilerden tahsil edilmesi, tüketicinin bu ücrete itiraz edip faturanın o bölümünü ödememesi durumunda elektriğinin kesilmesi düzenlendi.

ANAYASAYA AYKIRI

Kanun, tüketici hakları dernek ve savunucularını ayağa kaldırdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, “Bu yasa ile tüketicilerin hak aramasının önüne engeller konuldu. Kısaca, elektrikteki haksızlık yasalaştı. Tüketici hakları hiçe sayıldı. Elektrik dağıtım şirketlerine kıyak yapıldı. Yasa, bu haliyle anayasaya, Borçlar Yasası’na, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a, hukuk ve adalet anlayışına, kamu yararına, tüketici haklarına ve vicdana aykırıdır” ifadelerini kullandı.

İşte ilk Süper Bakan Berat Albayrak’a yasayla verilen yeni ek yetkiler:

Kimseye hesap vermeyecek

Yeni kanunla Enerji Bakanlığı’na bağlı mal, hizmet ve danışmanlık alımları, onarım işleri, elektrik alımları Kamu İhale Kanunu hükümlerinden istisna olacak. Bu sayede Bakanlığın tüm parasal işleri tek başına Enerji Bakanı’nın isteğiyle gerçekleştirilecek.

İstediğini zengin edecek

Yasaya göre Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yurtdışında arama ve araştırma yapabilecek, bu faaliyetlerin yürütülmesi için yurtdışında şirket kurabilecek. Bu çerçevede MTA, yerli veya yabancı gerçek veya tüzelkişilerle yurtdışında şirket veya ortaklık kurabilecek, büro açabilecek. Yani MTA devlet imkânlarını kullanıp istediği özel şirket ya da şahsı zengin edecek yatırımlara girebilecek. Bu MTA’nın emir aldığı tek yer Enerji Bakanlığı olacak.

Nükleerde devleti by-pass edebilecek

Kanun ile nükleer santral sahalarında yapılacak yapılarda, Yapı Denetimi Hakkında Kanun hükümleri ile İmar Kanunu’nun hükümleri uygulanmayacak. Söz konusu yapıların denetimi doğrudan Bakanlığa bağlı Atom Enerjisi Kurumu tarafından belirlenen özel sektör şirketlerine yaptırılacak. Örneğin işadamı Mehmet Cengiz’in Mersin Akkuyu santralindeki imar denetlemesini devlet yapamayacak.

EPDK, Bakan’ın memuru oluyor

Bağımsız üst kurul olarak kurulan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) üye sayısı dokuzdan yediye inecek. Kurumun yetkileri denetleme ve teftişle sınırlanırken, ruhsat ve lisanslar gerektiğinde doğrudan Enerji Bakanı’na bağlı çalışan EPDK Başkanı’na bağlanacak.

İstediği yere santral kurabilecek

Askeri tesisler, kıyı bölgeleri, özel mülk ve zeytinlik alanlarda yapılacak enerji tesisleri için kanunlarda olan sınırlayıcı düzenlemeler uygulanmayacak. Bakanlığın “Yenilenebilir enerji alanı” olarak belirlediği bölgelerde, Enerji Bakanı’nın izni dışında imar izni verilemeyecek. 

Meydan

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kral
673 gün önce
kayın babacısı bir de kanat takarsa tamamdır işte o zaman süpermen olur.
MHP bir de iktidara gelirse o kanatları o zaman söker aga..
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=