Lütfen bekleyin..

Bahçeli'nin Kurultay için yeni bahanesi: Orası Ankara'nın dışı, olmaz !

18 Haziran 2016, 17:49

Bahçeli'den yeni bahane !

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yarın yapılacak MHP Kurultayı öncesi Genel Başkan Devlet Bahçeli'den yeni bir açıklama geldi. "Arkadaşlarımız yasal olmayan bir kurultaya davet edildi" diyen Bahçeli, "Kanun geregi büyük kurultay il merkezlerinde toplanır. Akyurt ilçesinde kurultay yapmak yasal bir işlem değildir" açıklaması yaptı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Olağanüstü Büyük Kurultay süreci hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli, 19 Haziran’da yapılacak kurultayın yasal olmadığını belirterek, "Bilindiği üzere; Milliyetçi Hareket Partisi 6’ncı Olağanüstü Büyük Kurultay tarihi 10 Temmuz 2016 olarak belirlenmiş ve de kamuoyuna ilan edilmiştir. Ancak, aylardır aziz dava arkadaşlarımızda kafa karışıklığı yaratarak, oluşturulan bilgi kirliliğinden sonuç almayı umut edenler; bu defa da Milliyetçi Ülkücü Hareketin birlik ve beraberliğine bir kez daha musallat olmuş, 19 Haziran 2016 tarihinde olağanüstü kurultay yapılacağını ilan etmişlerdir. Ortada Milliyetçi Hareket Partisinin yetkili organları tarafından karar altına alınmış ve kamuoyuna ilan edilmiş olan bir kurultay takvimi mevcut olmasına rağmen, dava arkadaşlarımız ’yasal geçerliliği olmayacak’ sözde bir kurultaya davet edilmiştir. Kurultay yasal değildir. Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen kararın Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesi tarafından onaylanmış olması, Çağrı Heyetinin yasalara, tüzük ve mevzuata aykırı olarak kongre toplamak hakkını vermeyecektir" ifadelerini kullandı.

"AKYURT İLÇESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMEYE TEŞEBBÜS EDİLMİŞTİR"

Kongrenin yapılacağı yerin de uygun olmadığını bildiren Bahçeli, "Siyasi Partilerin Büyük Kurultayı ancak ve ancak Ankara’nın İl Merkezi’nde toplanabilecektir. Siyasi Partiler Kanunu’nun 31’nci maddesi; ’Siyasi partilerin merkez teşkilatı Ankara il merkezinde; …… bulunur’ ifadesine yer vermiştir. Siyasi Partiler Kanunu’nun Üçüncü Bölümünün Başlığı ’merkez teşkilatı’ şeklinde olup; bu bölümün ilk maddesi olan ve de ’Siyasi Partilerin Genel Merkez Teşkilatı’ başlığını taşıyan 13’üncü maddesi ’Siyasi partilerin merkez organları büyük kongre, genel başkan ile diğer karar, yönetim, icra ve disiplin organlarından ibarettir’ ifadesine yer vermiştir. Görüleceği üzere Siyasi Partiler Kanunu Büyük Kongre’yi merkez teşkilatı organları arasında saymış olup, merkez teşkilatının da Ankara il merkezinde olacağına işaret etmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğünde aksi yönde bir hüküm bulunmadığı gibi; Parti Tüzüğü’nün 14’üncü maddesine göre ’Parti Genel Merkez Teşkilatı Ankara İl Merkezi’nde kurulur’ ifadelerine yer vermiştir. Ancak hal böyle olmasına rağmen 19 Haziran 2016 tarihli MHP Olağanüstü Büyük Kurultayı (Tüzük Değişikliği Gündemli) Ankara İl Merkezine 32 km uzaklıkta bulunan Akyurt ilçesinde gerçekleştirilmeye teşebbüs edilmiştir" açıklamasında bulundu.

"MEVZUATA AYKIRI İŞLEMLER GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR"

MHP lideri Bahçeli, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Yargıtay istisnasız bütün kararlarında ’tüzelkişinin merkezi’ ve ’yerleşim yeri’ kavramlarını ’Tüzel Kişilerin Yerleşim Yeri’ başlığını taşıyan Türk Medeni Kanunu 51’inci maddesi ışığında tespit etmektedir. Yargıtay kararlarından da anlaşılacağı üzere, tüzel kişinin merkezi kavramı tespit edilirken, yargı çevreleri esas alınarak tespit yapılmaktadır. Ankara’nın 32 km dışında ayrı bir yargı çevresi olan ve ayrı bir idari birim olan Akyurt İlçesinde siyasi parti kongresi yapmaya teşebbüs etmek, asla yasal bir işlem değildir. Devletin eli altındaki resmi kurumların, yasal olmayan ve Ankara İl Merkezi dışında toplanan bu kurultay girişimi karşısında sessiz kalmaktadırlar. Oysa bugüne kadar verilmiş olan Yargı kararlarında da, merkezin bulunduğu çevre dışında gerçekleşen genel kurulların yok hükmünde olduğu açıkça vurgulanmıştır. Ayrıca 19 Haziran 2016 tarihinde tertip edileceği söylenen yasa dışı kongreye ilişkin olarak ilan usullerine uyulmamış ve de kongrenin iptaline sebebiyet verecek mevzuata aykırı işlemler gerçekleştirilmiştir. Bu haliyle söz konusu kurultayın ’yasal zeminde’ hayat bulması mümkün olmayacaktır"

Hürriyet

 

Etiketler : bahçeli, mhp, mhp kurultay
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Halim
644 gün önce
Balgat'ın dışına çıkamayanlar Ankara'yı bilmez olmuş
Eftal
644 gün önce
Ne kadar yüzsüzlük yapiyosun ya bırak artık kardeşim partime yıllarca oy verdim ve delegeyim neyin peşindesiniz koltuk babanızın mali mi istenmeyen yerde nasıl durur insan ülke menfaatini düşünmek zamanı artık Sen dinlen artık bahceli
mete
644 gün önce
bula bula şimdi de bu bahaneyi mi buldunuz. yani herşey uygun, hukuki ama akyurtta yapılması uygun değil hukuki değil. e o zaman itiraz edersin iptal ettirmek için uğraşırsın. 850-900 delegeye ne cevap vereceksin. utanmayacakmısınız?
enver
644 gün önce
bir sey söylerimde hayirli mübarek gündeyiz senden nasil kurtulacgiz her seyi deniyor Koltuktan kalkmamak icin
Hüseyin 06
644 gün önce
Bravo! Sayın Bahçeli nasıl bildin? Sizi Ankara dışına çıkamaz diye orada yapıyor olabilirler mi?
pınarbaşı 38
644 gün önce
Yav bi git osmaniyeye.Biz Kayseriden koşa koşa geliyoruz Pınarbaşının hesabını soracağız volvocuğuna atla koca büyükşehirde 32 km yimi dert ettin.Pınarbaşı 400 km ya biz geliyoruz.
AYBASTILI52
644 gün önce
YARGIYI TANIMAMAK MUHTEREMLERE DESTEK. DEMEKTİR...
OYUNA GELME KURULTAYA GEL..
YARABBİ 3 AYDA 3 HİLALLE YAKIŞIR BİR GENEL BAŞKAN NASİP ET.....
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=