Lütfen bekleyin..

Batık kredide büyük artış yaşandı

13 Haziran 2016, 09:02

Tüketici kredileri, yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.6 arttı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bankaların kredi portföyünde tüketici kredileri daha düşük büyüme hızı gösterdi. Miktarsal olarak batık kredilerdeki artış ise yüzde 33 ile yüzde 49.5 arasında.

Tüketici kredileri, yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.6 artarak 311 milyar 545 milyona yükseldi. Yıllık bazda bakıldığında yüzde 5.6’lık büyüme son 10 yılın en düşük artış hızı olarak kayıtlara geçti.

Tüketici kredilerindeki bu büyümeyi konut kredilerindeki artış omuzlamış görünüyor. Dövize endeksli ihtiyaç kredilerindeki katlamalı büyüme ise dikkat çekici. Takipteki tüketici kredileri 10 milyar 740 milyon TL’ye yükselirken bu geçen yılın nisan ayına göre yüzde 33.29’luk bir artışı ifade ediyor.

Konut, ihtiyaç 

Tüketici kredileri özelinde yılın ilk dört aylık döneminde ve yıllık bazda gelişime bakıldığında bir dönemin büyüme dinamosu tüketici kredilerinde artış adeta yerinde sayıyor hatta bu kanattaki büyümenin enflasyona yenik düştüğü görülüyor. Katılım bankalarının rakamlarıyla toplulaştırılmış Türk bankacılık sisteminde yıllık bazda konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinden oluşan tüketici kredileri 2016 yılı Nisan ayında 311 milyar 544 milyon TL’ye geldi.

BDDK verilerine göre bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 5.6’lık artışı ifade ediyor. Hatta yılın 4 ayındaki artış sadece yüzde 1.9 düzeyinde seyrediyor.

Taşıt için azaldı

İhtiyaç, konut ve taşıta akan kredilerin dağılımına bakıldığında ise bu ivmenin konut kredilerinden geldiği görülüyor. Çünkü konut kredisi hacmindeki büyüme ivmesi yüzde 10.6’yı gösteriyor.

Nisan 2016 döneminde konut kredisi hacmi 147 milyar 951 milyon TL’ye yükselirken bu rakam Aralık 2015’te 143 milyar 247 milyon TL, Nisan 2015’te ise 133 milyar 823 milyon TL düzeyindeydi.

Bazı bankalarda otomotiv kredisi kullanımı canlı olsa da sektör geneline bakıldığında büyümeden değil küçülmeden söz etmek mümkün. Nisan 2015 - Nisan 2016 dönemine bakıldığında taşıt kredisi hacmindeki azalma yüzde 1.2 ile ifade ediliyor.

Hacimsel olarak seyre bakıldığında ise ağırlıklı olarak 6 milyar TL civarında seyreden taşıt kredisi hacminin bankacılık sektöründe nispeten düşük kalmasında hem vade yapısı, hem de son dönemde tüketici finansmanı ve leasing tarafının bu alanda daha aktif olmasının da etkisi var.

Kartta artış yüzde 8

311.5 milyar TL’lik toplam tüketici kredilerinin yarıdan fazlasını oluşturan TL ihtiyaç kredilerinde ise durum hiç parlak değil. Geçen yıl nisan ayında 154 milyar 765 milyon TL, Aralık ayında 156 milyar 148 milyon TL olan ihtiyaç kredilerinde Nisan 2016’da gelinen seviye 157 milyar 234 milyon TL’yi işaret ediyor.

Fakat büyüme hızının seyrine bakıldığında ihtiyaç kredilerinde yıllık artış sadece yüzde 1.6. Bireysel kredi kartlarındaki büyüme ise ortalama yüzde 8 civarında seyrederken taksitli kredi kartı kullanımında hacim 78 milyar 982 milyon TL düzeyinde seyrediyor. BDDK verilerine göre taksitli ticari krediler ise 183 milyar 447 milyon TL’ye geldi.

Yıllık bazda bakıldığında artış yüzde 7 olurken burada hacmi oluşturan en büyük kalem taksitli ticari ihtiyaç kredileri. Geçen yıl nisan ayında 150 milyar 222 milyon TL olan taksitli ticari ihtiyaç kredileri bu yılın nisan ayında 161 milyar 886 milyon TL’ye yükseldi.

Etiketler : Banka, kredi, BDDK
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=