Lütfen bekleyin..

Başsavcı, mahkemeye belge yağdırdı

09 Haziran 2016, 09:58

ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın İngilizce ve Farsça bildiğine ilişkin Başsavcı Bharara WhatsApp yazışmalarını mahkemeye sundu. Başsavcı yazışmalar ışığında yargıçtan kefalet başvurusunun reddedilmesini istedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın kefalet başvurusu için kararın verilmesine bir kaç gün kala Başsavcı Preet Bharara, mahkemeye sunduğu yeni belgelerle Zarrab’ın serbet kalmasını zorlaştırdı.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada Zarrab ile ilgili ellerinde yüz binlerce sayfa belge olduğunu ve bu belgeler üzerinde keşif yapmaları gerektiğini belirterek yargıçtan kendilerine süre verilmesini isteyen Başsavcı’nın ofisi mahkemeye 222 sayfa belge yağdırdı.

AKP ABD'YE ZARRAB DOSYASINI SORMUŞ
 

ABD’de Zarrab davası henüz kefalet başvurusu aşamasında olduğu için; başsavcılık, Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman’ın, “Müvekkilim tutuklandığındaki ilk sorgulamasında, İngilizcesi yetersiz olduğundan soruları doğru anlayamadı, FBI kendisine tercüman ayarlamadı, avukat tutma hakkı olduğu söylenmedi ve iddianamede belirtildiği gibi ‘Farsça okuyamıyor’” şeklindeki iddialarına karşı, Zarrab’ın İngilizce bildiği ve Farsça okuduğunu gösteren belgeleri mahkemeye sunarak, yargıçtan kefalet başvurusunun reddedilmesini istedi. 

Zarrab’ın 1 Kasım 2015 tarihinden başlayarak 19 Mart 2016’da bindiği THY’nin Miami uçağından yaptığı 146 sayfadan oluşan WhatsApp’taki tüm İngilizce yazışmaları mahkemeye delil olarak sunuldu.

Zarrab’ın yazışmalarında, Acun ile Dubai seyahati, Miami’de kendilerine eşlik edecek olan İngiliz çocuk bakıcısı, Miami’deki planları üzerine detaylı yazışmalar yer alıyor. Zarrab’ın ‘RZ’ kodu ile kullandığı ‘WhatsApp’ hesabında ‘Adem Turkey’ kod isimli kişiyle İngilizce yazışmalarına dikkat çekiliyor.

Başsavcının mahkemeye sunduğu belgeler

* İngilizcesinin yeterli olmadığını iddia eden Zarrab’ın Dubai’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden 2000 yılında aldığı “E-Commerce” sertifikası,
* Eşi Ebru Gündeş ile birlikte St. Kitts Adası vatandaşlığı başvuru formunu doldururken İngilizceyi de bildiği 5 dil içinde göstermesi.
* Zarrab’ın iddianamede yer alan İran ruhani lideri Ayetullah Humeyni’ye atıfta bulunan ve ‘finansal cihad’dan söz edilen Farsça yazılan e-posta’yı kendisinin yazmadığını, zaten Farsça bilmediği şeklinde kendisini savunmasına rağmen, başsavcılık, Zarrab’ın cep telefonunda direk Farsça yazışmalarını delil olarak sundu.
* Zarrab’ın tutuklandığında ele geçirilen cep telefonunda Farsça yazılmış mesajlarda “Kahalzade” isimli İranlının bir bankadan alınan dökümanlarla Güney Kore üzerinden yaptıkları işlemler hakkında bilgi veriyor.
* Bir başka belgede ise, “Mojtaba 2” isimli kişi Farsça olarak Zarrab’a gönderdiği mesajlarda kendisiyle görüşme isteğini yazıyor.
* Zarrab iş ortağı Abdullah Happani ve yanında çalışan Regaip Akol ile de Farsça yazışmaları delil olarak gösteriliyor. Farsça elle yazılmış kendisi ve diğer davalı Hüseyin Najafzadeh tarafından imzalanmış iş kontratında Zarrab’ın Dubai’deki firması üzerinden Najafzadeh’in İran’daki firması üzerinden döviz işleminin nasıl yapılacağı belirtiliyor.
* İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan aldığı 29 Nisan 2015 tarihli ‘Adli sicil kaydı yoktur’ belgesi. 
* Reza Zarrab’ın sahibi olduğu Royal Holding’in günlük gelir ve kayıtlarını gösteren rapor çizelgesi. 
* Royal Holding’in Ocak 2016’da 499 bin 497 dolar artış sağladığı ve son olarak 9 milyon 585 bin 391 dolar nakiti olduğu gösteriliyor. 
* Açıköğretim Lisesi 4.dönem öğrencisi olduğunu gösteren 4 haziran 2001 tarihli yazı.
* İstanbul, Bahçelievler’deki Gürsoy Özel Koleji, 6 ve 8.inci sınıf karneleri. 
* 28 Aralık 2015 tarihli, İran bankasındaki hesaptan Çin bankası üzerinden havale yapılması. Ve, bu bankanın ABD kara listesinde olup olmadığı yönündeki yazışması.
* Başka bir belgede ise bir bankanın Çin bankası ile nasıl işlem yapacağı yönünde bilgiler yer alıyor.

Etiketler : Reza zarrab, abd, Preet Bharara
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=