Lütfen bekleyin..

Doğrudan doğruya dikta rejimindeyiz!

05 Ağustos 2013, 21:10

İktidarın Silivri’ye yönelik operasyonlarına tepkisini böyle gösteren Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “Türkiye’de zulüm dönemi yaşanıyor. Her olay hukukun bittiğini çok net ortaya koyuyor... Yargının bağımsızlığı da hukuk da kalmadı” dedi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in “Protestocular müebbet hapisle yargılansın” açıklamasından sonra harekete geçen polisin önceki gün TGB, İşçi Partisi ve Aydınlık gazetesine yönelik operasyonda 20 kişiyi gözaltına alması ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun “Silivri’ye kimse gelmesin” açıklamalarına Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu tepki gösterdi.

Türkiye’de hukukun olmadığını, yargının bağımsızlığından bahsedilemeyeceğini vurgulayan Kanadoğlu, Türkiye’de bir “zulüm” dönemi yaşandığını savundu. Kanadoğlu, şöyle konuştu:
 
DİKTA REJİMİ
 
YeniÇağ'ın haberine göre; “CMK sistemi içerisinde dahi bu şekilde karar alınması doğru değil. Hele bu kararın vali tarafından gerekçesi bildirilmeden açıklanmasının açıklaması yok. Mahkemenin kararı nedir. Böyle bir karar yok. Bu kararın gerekçesi nedir. Böyle bir gerekçe bulmak mümkün değil. Aleni olması lazım gelen bir duruşmaya ’yakınları bile giremeyecek’şeklinde söylemek başka bir olaydır. Bunun adı demokrasi değildir. Bunun adına bazıları ileri demokrasi diyor ama ileri demokrasi diye bir şey yoktur. Demokrasi ya vardır, ya yoktur. Türkiye’de söylenecek tek söz demokrasinin dışında belirli bir zulüm idaresi vardır. Vatandaşların özgürlüklerini bir anda ortadan kaldırma gücünü elinde tutabiliyorsa bunun adı ileri demokrasi değil, doğrudan doğruya dikta rejimidir.”

Kanadoğlu, yargının bağımsız olmadığı bir ülke oluştuğunu savunarak, “O kadar açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor ki, her olay hukukun bittiğini net bir şekilde gösteriyor. Hukukun üstünlüğü yoksa, hukuk devleti yoksa yargı bağımsız değildir” dedi.
 
Zevahiri kurtarma
 
“Kolluğun, mülki idare savcılarını geride bıraktığı ve yönettiği bir dönem yaşıyoruz. AKP iktidarlarında kolluk ve mülki idare savcıların önüne geçmiş, savcıları yönetir hale gelmiştir. Bunu yaratan da siyasi iktidarın uygulamalarıdır. İstanbul Valisi AKP’nin eseridir. Dikta yapılanmasını yaratanlar kendilerince üzerini örtemeye çalışıyorlar. Türkiye’deki antidemokratik sürecin vardığı nokta, giderek vatandaşı kuşatan temel hak ve özgürlükleri askıya alan bir süreçtir. Belli bazı noktalarda belli bazı sermaye kesimlerini hedef alarak faşizm tezahür ediyor. Diktalaşma süreci faşizm sürecine giriyor.”
 
Müebbet istemişti
 
Gezi Parkı eylemlerine katılanlar için müebbet isteyerek yargıya işaret fişeğini atan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, eylemlerin müebbetlik suç olduğunu belirtirken, Gezi Parkı protestolarının müebbet hapis öngören TCK 312. Madde çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söylemişti. “Bu eylemleri başlatıp yönlendirenlerin hükümeti devirmeyi ve görevden uzaklaştırmayı amaçladıklarını düşünüyorum” diyen Şahin, Ümraniye davasıyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Biz Türkiye’deki yargıçlara, hakimlere, mahkemelere güvendik. Herkes güvenecek. Bu ülkede yaşıyorsan bu ülkenin mahkemelerine güveneceksin. Mahkemelere saygı duyun, vereceği kararlara saygı duyun ve edeplice mahkeme sonucunu bekleyin. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ‘şunlar, şunlar duruşmaya alınmayacak’ diye açıklama yapmış. Bu sayın valinin işi değildir” dedi.
 
Derin açıklama
 
Mehmet Ali Şahin, Danıştay saldırısından çok kısa bir süre sonra yaptığı açıklamalarla dikkat çekmişti. 17 Mayıs 2006’da Alparslan Arslan, Danıştay 2. dairesine saldırı düzenlemişti. Saldırıda Danıştay İkinci Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetmiş, aralarında daire başkanı Mustafa Birden’in de yer aldığı dört üye ise yaralanmıştı. Saldırıdan 3 saat sonra dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Bekleyin, çok kısa sürede bu olayın neden yapıldığı ve arkasında kimler olduğu ortaya çıkarılacaktır. Sürprizlere hazır olun. Gladyo tipi bir yapılanma var” demişti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Yabancı terörist savaşçılar ile mücadele için Avrupa Konseyi tarafından haz..
Türkiye Kamu-Sen Teşkilatlandırma Sekreteri, MHP’nin sendika başkan ve yöne..
YSK, Kılıçdaroğlu'nun referandum açıklamaları dayanaksız olduğunu söyle..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=