Lütfen bekleyin..

Türkiye kayıt dışılık cenneti

22 Mayıs 2016, 10:25

AKP döneminin ilk başbakan yardımcılarından Ertuğrul Yalçınbayır, AKP kongresi ve genel başkanlık değişimi ile başlayacak yeni süreci değerlendirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye’nin kayıt dışılık cenneti olduğunu ifade eden Yalçınbayır, “Ekonomi ve siyaset başta olmak üzere her alanda bu var. AKP kurulurken kurallara uyma alışkanlığı edinilecek, kuralların değiştirilmesi de özgür tartışma ortamında olacaktır.

Kurallara uyma en önemli alışkanlıktır. Bu partinin tüzük ve programı partinin genel başkanı başta olmak üzere herkesi bağlar. Etik kurallar ise sadece keyfi davrananları bağlar olur mu böyle bir şey?” diye konuştu.

Etik kuralların keyfi davrananları esas olarak bağlaması gerektiğini kaydeden Yalçınbayır sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakıldığında  AKP’nin programını yazarken dürüstlük, ehliyet, liyakat, performans, kişilerin düşünce özgürlüğü, hoşgörü, hiç kimse özgür olmadıkça herkes özgür olmaz, kişilerin görüşlerini belirtmek suretiyle oluşturulacak ortam kuralların oluşmasına yol açar.

Herkes serbest rekabet ortamında yarışacak. Birden fazla adayın serbest, adalet içinde yarışmasıdır asıl olan. Anayasa’yı askıya alanlar, mevzuatı bir tarafa bırakın diyenler, partinin tüzüğünü ve programını elinin tersiyle itenler ve bunlardan istifade etmek suretiyle aday olmak suretiyle bir yere gelenler ektiklerini biçeceklerdir.”

Tiyatro oyunu gibi

Ertuğrul Yalçınbayır, Başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye gelmemesi gerektiğine de dikkat çekti. Yalçınbayır, “Türkiye’de bağlar zayıflıyor” diyerek şöyle devam etti: “Aile bağları, akrabalık bağları, komşuluk bağları, vatandaşlık, insanlık bağları bütün bunları ele aldığınızda bir çözülme vardır. Bizim bunları daha ön plana çıkarmamız gerekirken, bugün neyi söylüyoruz. 19 Mayıs ulusal kurtuluşun önemli günü. 1997’de Yunan parlamentosunda kabul ettikleri Pontus Rumları soykırım günüdür bugün onlar için. 9 Eylül nedir? Yine Yunan parlamentosunun kabul ettiği Küçük Asya Rumları soykırım günüdür. 24 Nisan ise Ermeni soykırım günüdür, bunlar kanunla kabul edildi. Hangi hükümet yetkilisi bugüne kadar bunların üzerinde durdu? Bunlar dünyada dolanıyor, siz uyuyorsunuz, siz bağlarımızı, gücümüzü unutmayın. Çözüldük gidiyoruz. Bugün demokrasinin çözülme günüdür. 4 Mayıs’tan itibaren olmuş 22 Mayıs’tan itibaren tescillenecek. Bunlar 3-4 perdelik tiyatro oyununun sahneleridir.”

YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
AKP-MHP İttifak Komisyonu üyeleri Meclis'te bir araya geldi.
Meclis Genel Kurulunda tezkere kabul edildi.
O ilde AKP'nin il kongresi için halk otobüsleri ücretsiz olacak.
“Atatürkçülük”ün derdi yine AK Parti’yi gerdi....
İki isim Rusya'ya gitti!..
Pentagon, Suriye'de SDG ismini kullanan terör örgütü PYD/PKK'ya kur..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=