Lütfen bekleyin..

Yeni Başbakan kim olacak? Yandaş yazarlar yeni Başbakanı tarif etti!

09 Mayıs 2016, 10:40

Yandaş gazeteciler ve Saray'a yakın kalemler bugünkü köşelerinde Davutoğlu'nun yerine gelebilecek ismin analizini yaptılar.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

En çarpıcı analiz ise Sabah yazarı Hasan Bülent Kahraman'dan geldi. Kahmaran "düz, sıradan, gündelik dili kullanan bir Başbakan seçilecek" dedi. Kahmaran "düz, sıradan, gündelik dili kullanan bir Başbakan seçilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir buçuk saatlik bir görüşme gerçekleştirdikten sonra partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından Başbakanlığı ve AKP Genel Başkanlığını bırakma kararı alan Ahmet Davutoğlu’nun yerine, “kim getirileceği?” tartışmaları sürüyor.


 

İşte gazetelerdeki yandaş ve Saray’a yakın kalemlerin köşe yazılarından konuyla ilgili bölümler;

“DÜŞÜK PROFİLLİ BAŞBAKAN” DİYEN ÜNAL SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Davutoğlu’nun kararının ardından katıldığı bir canlı yayında “yeni Başbakan düşük profilli olacak” yorumunda bulunan AKP milletvekili Aydın Ünal bugünkü köşesinde o sözlerine değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın metin yazarı olarak ünlenen ve ona en yakın isimlerden birisi olarak kabul edilen Ünal, Star gazetesindeki yazısında “düşük profil” sözlerini yeniden tanımladı.

Aydın Ünal bugünkü köşesinde”Düşük profil tanımlaması tamamen şahsi kanaatimdir ve mevcut başbakan adaylarını ya da başbakan seçilecek kişiyi tanımlamak için değil, yeni başbakanlık konumlandırmasını tanımlamak için kullanılmıştır. Ayrıca ‘düşük profilli’ tanımlaması, asla tahkir ve tezyif amacıyla da kullanılmamıştır. Aslında yaşanan değişim, 27 Mayıs 1960’ta demokrasiye yapılan darbenin son izlerinden birini daha silmektedir. 1960 darbesiyle birlikte, ‘milletin başbakanının’ karşısında, ‘devletin cumhurbaşkanı’ konumlandırması yapılmıştı. Onun için de, 1960 darbesi sonrasında hem cumhurbaşkanlarının seçimi, hem de cumhurbaşkanı-başbakan ilişkileri hep sorunlu oldu. 2007’deki Anayasa değişikliği ve 2014’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri, 27 Mayıs darbesinin sistemde açtığı yarayı tedavi etti. Bugün ise, cumhurbaşkanı-başbakan ilişkileri yeniden şekillendiriliyor ve sistemdeki bir arıza, bir sorun daha gideriliyor. Mutlak çözüm ise, ya Başkanlık Sistemi’yle, ya da Partili Cumhurbaşkanlığı sistemiyle mümkün olacaktır. Yeni başbakanın, geçmişteki kötü örneklere benzer şekilde yıpratılmasının önüne geçmek için, yeni durumu tartışmak ve iyi anlamak, iyi anlatmak zorundayız. Yeni durumu anlamazsak, doğru konumlandırmayı yapmazsak, geçmişte yaşanmış bazı sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Başbakanların milli iradeyi, cumhurbaşkanlarının devlet iradesini temsil ettiği bir dönemden, milli iradeyi ve devleti aynı anda temsil eden, yani milletle devleti kucaklaştıran cumhurbaşkanları dönemine geçtik. Yaşadığımız değişim görünenden bile büyük” diye yazdı.

İBRAHİM KARAGÜL: YİNE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAYACAKLAR

Yenişafak yazarı İbrahim Karagül ise “Yeni Başbakan kim olacak?” diye soranları ise ‘fitnecilikle’ suçladı.

Karagül bugünkü köşendi AKP’deki tartışmalara ilişkin şu tespitlerde bulundu “22 Mayıs’taki AK Parti Kongresi’nde Ahmet Davutoğlu’nun yerini kim alır, nasıl bir kabine şekillenir, bütün ülke bu konuya kilitlenmiş durumda. Siyaset, iktidar yapılanması kendi tabiatı içinde, özellikle AK Parti’nin derin siyasi tecrübesi ile bu süreci çok rahatlıkla yönetecek ve sonuç alacaktır.

Bundan önceki her değişimde, büyük bir umutla gerilim bekleyenlerin yine hayal kırıklığı yaşayacağı bir gerçek. AK Parti içinde çatlak senaryoları yazanların, isimler üzerinde spekülasyonlar üretenlerin yazdıklarını ve söylediklerini, 22 Mayıs’ta kimse hatırlamayacak. AK Parti kurulduğundan bu yana, iktidar döneminin her safhasında krizlerle mücadele etmiş, bunların üstesinden gelmiş, dahası sürekli yeni şeyler üretebilmiş, muhalif siyasi yapılarla bu anlamda arasına büyük mesafeler koyabilmiş bir partidir”

SELVİ: ENSEYİ KARARTIRSINIZ

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi ise bugünkü yazısında ‘düşük profilli’ yorumunu yapanlara tepki gösterdi.

Selvi köşesinde “AK Parti'deki sürece gelince, bugünden sonrası çok önemli. ‘Başbakan kim olacak’ sorusu şu anda en önemli gündem maddesi. Burada profile değil, modele bakmak lazım. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni dönemin kodlarını, ‘Güçlü AK Parti, uyumlu hükümet’ olarak verdi. O nedenle derim ki, profile değil, Erdoğan'a bakın. Yoksa enseyi karartırsınız” cümlelerine yer verdi.

KAHRAMAN: GÜNDELİK DİLİ KULLANAN BİR BAŞBAKAN OLACAK

Sabah yazarı Hasan Bülent Kahraman ise “Bundan sonrası bu kesitte gelişecek. Erdoğan fiilen icra ettiği Başkanlığını somutlaştıracak, Davutoğlu’nun ‘kutlu yürüyüş’ gibi kavramlarını içeren bir dili konuşmayan, somut ekonomik model ve kavram etrafında politika temellendiren bir Başbakan seçecek” sözleriyle ‘yeni başbakan’ profili çizmeye çalıştı. Kahraman Sabah’taki köşesinde “Şöyle bir ekleme daha yapayım, biraz paradoksal bir saptama: Davutoğlu’nun ‘yumuşaklığı’ ilk bakışta sanki daha kapsayıcıymış gibi duruyordu. Oysa o üslup ve tonlaması daha daraltıcıydı, daha ideolojikti. Şimdi bu kısıtlamalardan da arınmış, daha ‘mesianik’ bir söylemi değil, düz, sıradan, gündelik dili kullanan bir Başbakan seçilecektir. Ve besbelli ki, somut projeler, kalkınmacılık, ekonomik istikrar ve bilhassa dış politikada toparlanmayı öngören bir döneme yani daha modernist bir döneme geçilecektir. Böyle olacaktır” yorumunda bulundu.

 

 

 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=