Lütfen bekleyin..

İnternet kafelere yeni düzenleme!

05 Ağustos 2013, 01:23

Oyunlara yaş sınırı...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İnternet kafelere yeni düzenleme geliyor. Amerika ve Avrupa’daki dijital oyunlarla ilgili yaş grubu derecelendirilme sistemi Türkiye’de de uygulanacak.

Her gün yaklaşık 5 milyon genç ve çocuğun uğrak yeri olan internet kafelere yeni düzenleme geliyor. Buna göre, televizyondakilere benzer akıllı işaretlerle hangi yaş grubunun hangi oyunu oynayacağı belirlenecek. Çocuklar bu mekânlara kimlik göstererek girecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ülke genelindeki 22 bin internet kafenin uygunsuz kullanımının önüne geçmek için yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

Zaman'ın haberine göre projeyle; televizyon yayınlarında uygulanan akıllı işaretlere benzer bir sistem kullanılarak hangi yaş grubunun hangi digital oyunu oynayacağı belirlenecek. Çalışma kapsamında her gün 5 milyon kişinin faydalandığı internet kafelerin çocuklar ve gençlerin nitelikli zaman geçirdiği birer dijital kültür merkezi haline getirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren internet kafelerin fizikî özellikleri ve kullanım durumunu inceleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 81 ilde 22 bin internet kafenin faaliyet gösterdiğini ve günlük 4 ila 5 milyon insanın faydalandığını tespit etti. En çok çocuklar ve gençlerin faydalandığı mekanlar, daha çok; oyun oynama, ödev yapma ve sohbet etme amacıyla kullanılıyor. Bu tespitlerin ardından bakanlık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Adalet ve İçişleri, Gençlik ve Spor bakanlıkları, sivil toplum kuruluşları ve odalarla görüşmeler yaptı. Tüm bunların sonucunda ise 20 maddelik bir eylem planı hazırlandı. Buna göre internet kafelere gelecek çocukların yaşını belirlemek için yanında kimliğini bulundurması şartı getirilecek. Kimliği yanında bulunmayanlar internet kafelerden faydalanamayacak. Dijital oyunlar kriterleri ve yaş gruplarına göre sınıflandırılacak. Her internet kafede görme engellilerin kullandığı uygun yazılım ve donanım bulundurulacak. Ayrıca internet kafe sahipleri ve sorumlu müdürleri eğitimden geçirilecek.

Türkiye’de hangi oyunun hangi yaş grubu tarafından oynanması gerektiği ile ilgili bir çalışma yok. Bununla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu ile ortak bir çalışma yürütecek. Çalışma kapsamında dijital oyunlar sınıflandırılacak. Hangi oyunun hangi yaş grubu tarafından oynanabileceği belirlenecek ve oyun klasörleri şifrelenecek. Tüm oyunların üzerinde içeriği, hangi yaş grubuna hitap ettiği, oyunun içeriğinde cinsel ve şiddet içerikli unsurların bulunup bulunmadığı bilgileri yer alacak. Aileler bu bilgilere göre çocuklarına uygun oyunları seçebilecek. Bu sayede çocukların psiko-sosyal gelişimi üzerindeki oyunların zararları en aza indirilecek. Dijital oyunlara bir yaş derecelendirilmesi gelecek. Bakanlık, bu kapsamda başta Amerika olmak üzere Avrupa’da bu konuda uygulanan sistemleri inceledi. Amerika ve Avrupa’daki dijital oyunlarla ilgili yaş grubu derecelendirilme sistemi Türkiye’de de uygulanacak.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=