Lütfen bekleyin..

Kilis'e Atılan Roketlere Karşı 'Broşür'lü Önlem!

03 Mayıs 2016, 11:11

AFAD broşür bastırdı, Kilislilere "Bağırmayın, çukur bir yer bulup çökün" diye IŞİD roketlerinden 'korunma tavsiyeleri' verdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İsrail, vatandaşlarını HAMAS'ın Gazze'den attığı füzelere karşı milyon dolarlık füze savunması, erken uyarı sistemleri ve binlerce sığınakla korurken, Türkiye de Kilis'e yönelik IŞİD saldırıları konusunda ilk önlemini aldı.

Başbakanlık Afet Koordinasyon Başkanlığı (AFAD), Kilis'te hergün roket saldırısı ile karşı karşıya olan vatandaşlar için broşür bastırdı. Broşürde, vatandaşlara eğer gelen bir füzenin sesini duyarlarsa, çukur bir yer bulup çökmeleri, elleriyle başlarını korumaları ve kesinlikle bağırmamaları tavsiye ediliyor.

SALDIRI DEĞİL 'ROKET DÜŞMESİ'YMİŞ

Sözcü'nün haberine göre, AFAD'ın broşüründe, Başbakanlık'ın Kilis'e yönelik IŞİD'in attığı roketleri ''saldırı'' olarak görmediği de ortaya çıktı. AFAD, saldırıları ''roket düşmesi'' olarak nitelendirdi. AFAD'ın ''roket mermisi düşmelerine karşı bilinçlenin'' başlığıyla yayınladığı broşürde, vatandaşlara, roket sesi duyduklarında yapmaları gerekenler şöyle anlatılıyor;

- Sakin olun !

- Roket mermisinin düşeceğini önceden farkettiğinizde (tuhaf bir ses ya da gürültü işaretcisi olarak düşünülebilir)  çukur bir yere saklanan

- Patlama esnasında hedef küçültmek için yere çökün, başınızı ve ensenizi düşen cisimlerden korumak için kapanın, kafanızı ve boynunuzu koruyun.

- Patlama sonrasında oluşabilecek toz ve dumandan etkilenmemek için ağzınızı bir mendil ya da bez parçasıyla kapatın. Bağırmayın!

- Patlama sonrası oluşabilecek toz ve dumandan gözlerinizi koruyun.

- Roket mermisi açık alana düştü ise ikinci bir mermi düşme ihtimalini düşünerek derhal olay yerinden uzaklaşın!

- Kalabalıktan uzak durun. Kalabalıklar ikinci bir saldırının hedefi olabilir!

- Polis imdat 155, jandarma 156, Acil sağlık hizmetleri 112, itfaiye 110 ve AFAD 122 ekiplerine roketin düştüğü adres ve konum hakkında ayrıntılı bilgi verin.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/54814.jpg

İSRAİL, VATANDAŞLARINI ERKEN UYARI SİSTEMLERİ, SIĞINAKLAR VE SAVUNMA FÜZELERİ İLE KORUYOR

Türkiye'nin Kilis'te IŞİD teröründen yaşadığını, İsrail yıllardır Gazze'yi kontrol altında tutan HAMAS'ın attığı roketler nedeniyle yaşıyor.

Ancak İsrail, broşür bastırmak yerine, vatandaşlarını kurduğu binlerce sığınak, milyon dolarlık erken uyarı sistemleri ve kendi ürettiği savunma füzeleri ile koruyor. “Demir kubbe” adı verilen sistem, hem Gazze'den Hamas'ın attığı füzelerin, İsrail üretimi Kısa menzilli Tamar savunma füzeleri ile havadayken vurulmasını, hem de vatandaşların bir füze saldırısı anında, önceden haber alıp, saklanmalarını içeriyor.

Sistem çerçevesinde, Okul­lar­da, ev­ler­de, has­ta­ne­ler­de, ka­mu­ya açık alan­lar­da du­ran du­va­ra ası­lı bir alet, İs­ra­il­li­le­rin de­yi­miy­le “be­epe­r” ara­cı­lı­ğıy­la, Ha­ma­s'­ın at­tı­ğı fü­ze­ler hal­ka du­yu­ru­lu­yor. Be­epe­r'­dan “Ro­ket atıl­dı. Kır­mı­zı alar­m” me­sa­jı ge­lir gel­mez 15 sa­ni­ye sü­re­si var in­san­la­rın. Her­kes, sı­ğı­na­cak bir yer arı­yor ken­di­si­ne. Çok sa­yı­da sı­ğı­nak var ve halk bun­la­rın ye­ri­ni bi­li­yor. Me­se­la; 24 bin nü­fus­lu Sde­rot ken­tin­de yak­la­şık 5 bin sı­ğı­nak var. Hamas'ın attığı füzeler ayrıca, bu erken uyarı sistemi sayesinde, kendi ürettiği ve maliyeti 50 bin dolar olan Tamar füzeleri ile daha havadayken vuruluyor.

Etiketler : kilis,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=