Lütfen bekleyin..

Koray Aydın'ın avukatı Dilşat Erdil'den açıklama !

15 Nisan 2016, 20:55

Yargıtay'daki temyiz süreci kurultayın toplanmasını etkiler mi?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Mevcut MHP yönetiminin 543 delegenin olağanüstü kurultay talep eden imzalarını tanımaması üzerine muhalif isimler Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurmuş ve mahkemeden de "çağrı heyetinin olağanüstü kurultayı toplaması" yönünde karar çıkmıştı.

Mahkeme kararını tanımamakta ısrar eden mevcut MHP yönetimi Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulundu.

Peki mevcut MHP yönetiminin bu hamlesi olağanüstü kurultay sürecinnin toplanmasına bir engel teşkil edecek mi?

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/53981.jpgGenel başkan adayı Koray Aydın'ın avukatı Dilşar Erdil gün içerisinde yaptığı açıklamada genel merkezin gündeme getirdiği iddiaları reddederek "kararın icra edilemez olduğu iddiaları kamuoyunu, tarafları yanıltıcı şekilde ve hukuki mesnetten yoksundur." demişti.

Erdil'in haberankara.com'da yer alan açıklamasının öne çıkan bölümü şu şekilde:

MHP Genel Merkez yönetimi, kararı temyize götüreceklerini beyan ettiler. Bu durum süreci uzatır mı?
HMK. 367. madde, temyizin icrayı etkisini düzenlemektedir. HMK tarafından genel ilkeye göre mahkeme kararının temyiz edilmesi ile bu kararın icrası durdurulmayacaktır. HMK 367/1 ile getirilmiş olan bu ilkenin istisnası, HMK 367/2 ile düzenlenmiştir. Bu istisna; kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz ile ilgili aynı haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez ifadesidir. Üzerine durulması gereken husus HMK 367/2 hükmünün HMK’nın kişiler ve hukuku kitabı kapsamında verilmiş olan bütün kararları kapsayıp kapsamadığıdır.
Bazı hukukçuların açıklamaları bu kararın Yargıtay denetiminden geçmeden icra edilmeyeceği yönündedir. Bu noktada mahkeme kararının niteliği incelenmelidir. Kişiler hukuku ve aile hukuku alanında tesis edilen kararlar büyük çoğunlukla “inşai tesir” doğurma özelliğine sahiptir. Yani bu alanlarda tesis edilen kararlar sadece kişinin hukuki durumunda değişiklik yaratmaktadır: Boşanması veya tasfiye gibi… Mahkemenin verdiği karar incelendiğinde bu kararın, MHP‘nin hukuki durumunda herhangi bir değişiklik oluşturmadığı, yani inşai tesiri olan bir karar olmadığı görülmektedir. Bu karar ile MHP’nin hukuki statüsü değişmemiş, herhangi bir organı görevden alınmamıştır... Mahkeme karar alırken MHP’nin tüzel kişiliğine ilişkin hiçbir araştırma veya inceleme yapmamıştır. Dolayısı ile kararın icra edilemez olduğu iddiaları kamuoyunu, tarafları yanıltıcı şekilde ve hukuki mesnetten yoksundur.

- Aslında davaya ilerisi için emsal olacak gözüyle bakabilir miyiz?

Bu dava Türk siyasi hayatının en önemli davalarından birisidir. Birinci önemi; parti içi demokrasinin uygulanabilmesi yolunu açmıştır. İkinci olarak ise, yürürlükte olan Siyasi Partiler Yasası'nın günümüze cevap vermediğini, mutlaka yeniden hazırlanması gerektiğini ortaya koymuştur… Bu karar emsal olmasının ötesinde, yeni hazırlanacak yasaya da bir ışık tutacaktır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Durkadın Ece
707 gün önce
Hukuk doğru anladıklarında kaynaklanıyor.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=