Lütfen bekleyin..

Reza Zarrab kefaletle tahliyeden vazgeçti Yargı ile işbirliği yapma ihtimali güçlendi

03 Nisan 2016, 18:23

ABD’nin Miami şehrinde 21 Mart’ta sürpriz şekilde tutuklanan 17 Aralık yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasının kilit ismi Reza Zarrab, kefalet karşılığında tutuksuz yargılanma talebinden vazgeçti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İran’a yönelik uluslararası yaptırımları delmek suretiyle ABD yasalarını ihlal etmekle suçlanan İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın yargılanmasına New York’ta devam edileceği bildirildi.

Soruşturmayı yürüten New York Savcısı Preet Bharara, Zarrab’ın “duruşmalarda hazır bulunma zorunluluğunun” da kaldırıldığını kaydetti.

Zarrab’ın kefaletle tahliye talebinden vazgeçmesi “cezasının azalması karşılığında Amerikan yargısıyla işbirliği yapmış olabileceği” şeklinde yorumlandı. Savcı Bharara, Reza’nın kefaletle tahliye talebinden vazgeçtiğini belgesiyle birlikte twitter hesabından paylaştı.

Kararı değerlendiren New York Barosu Avukatı ve Akademisyen Burçak Ünsal, Reza Zarrab’ın hakkındaki ithamları kabul edip iddia makamıyla pazarlık yapmasının daha muhtemel göründüğünü ifade etti. 

ABD ceza yargılamasında itham sonrasında da tutukluluğun devamı veya kefaletle serbest yargılanma gibi hususlar ve taleplerin görüşüldüğü ön hazırlık celseleri görüldüğünü belirten Ünsal, “4 Nisan’da Florida’da bir ön hazırlık celsesi olacaktı. Bu talep ve talebin kabulü ile buna gerek kalmadı.” ifadelerini kullandı.

Ünsal, Zarrab’ın zaten gideceği New York’a bu kararın ardından bir an önce yola çıkacağını belirtti.
Türkiye’nin gündemine 17 Aralık 2013’te gerçekleşen ve üç bakanın da adının geçtiği yolsuzluk, rüşvet ve kara para operasyonlarıyla gelen 33 yaşındaki Reza Zarrab, (Rıza Sarraf) uçakla geldiği Miami’de FBI görevlileri tarafından gözaltına alınmıştı.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal ederek ABD’yi dolandırdığı, İran kurumları adına yüz milyonlarca dolar değerinde işlemde bulunduğu ve bu işlemlerde kara para akladığı iddialarıyla tutuklanan Zarrab için Savcı Bharara, 75 yıl hapis cezası talebinde bulunmuştu.

ABD’li Savcı’nın Zarrab’a yönelttiği suçlamaların 17 Aralık dosyasıyla olan benzerlikleri ve dosyada Reza Zarrab’ın İstanbul merkezli Türk şirketlerinin isimlerinin de geçmesi, “Soruşturma Türkiye’ye uzanır mı?” sorusunu gündeme getirmişti.

İran üzerindeki uluslararası ekonomik yaptırımların kalktığı, 17 Aralık soruşturmasıyla birlikte ismi ‘Zarrab’ın patronu’ olarak gündeme gelen İranlı Babek Zencani’nin İran’da idama çarptırıldığı bir dönemde Reza Zarrab’ın Amerika’ya giderek yakalanması, “ABD yargısıyla anlaşıp anlaşmayacağı” tartışmalarına yol açmıştı.

YarınaBakış

  • Bu haberi paylaşın:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=