Lütfen bekleyin..

Bin özel harekat polisi ayrılmak için dilekçe verdi! Gerekçe ise...

03 Nisan 2016, 17:51

22 Temmuz’dan sonra artan terör olayları ile birlikte çıkan çatışma ve gerçekleştirilen operasyonlarda 85 mensubu hayatını kaybeden, 400 mensubu yaralanan Emniyet Özel Harekatta ayrılma krizi patlak verdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Gönüllü olarak özel harekata katılan yaklaşık bin polis dilekçe vererek branştan çıkmak istedi. Polisler özel harekattan çıkmak için “ailevi” nedenlerini gerekçe gösterdi.

Genel hizmete aktarılmalarını isteyen özel timcilerin talebi kabul edilmedi.
 
LEKESİZ EMİR YAYINLADI
 
Sur, Cizre, Silopi ve İdil’deki operasyonlar sırasında gündeme gelen branştan çıkma krizinde devreye bizzat Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz girdi. Lekesiz, Özel Harekat Şubelerinin bulunduğu 62 İl Emniyet Müdürü’ne yazılı talimat gönderdi.
 
ZAFİYET YARATIR

 
Lekesiz, özellikle doğu ve güneydoğuda artan olaylar sebebiyle askeri unsurlar ile birlikte ortak operasyonlar yapıldığına dikkat çekerek şöyle dedi:

“Birinci ve ikinci bölge il emniyet müdürlükleri bünyesindeki Özel Harekat şube müdürlüklerimizde görevli personelin büyük bir çoğunluğu operasyon icra edilen bölgelerde geçici olarak görevlendirilmiş olup, Özel Harekat branşlı personel sayısının azaltılması kararlılıkla yürütülen operasyonları zafiyete uğratacaktır.
 
OLUMSUZ DEĞERLENDİRİLECEK
 
Bu nedenle; Özel Harekat branşından kendi isteğiyle çıkmak için dilekçe ile müracaatta bulunan personelin talepleri operasyonlar bitinceye kadar Branş Komisyonunca olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Konunun tüm Özel Harekat branşı personele tebliğ edilerek, tanzim edilecek tebliğ ve tebellüğ belgesinin istenildiğinde gönderilmek üzere şahsi dosyalarında muhafaza edilmesi hususunu rica ederim”
 
KOMİSYON REDDETTİ
 
16 Şubat 2016 tarihli belgede Aksoy, 5 polisin Özel Harekat branşından Genel Hizmet statüsüne aktarılmaları hususundaki dilekçelerine şu yanıtı verdi:
 
“Adı geçen 5 personelin Branş Yönetmeliğinin 12’inci maddesinin 1’inci ve Özel Harekat Branş Yönergesinin 12’inci maddesinin 1’inci fıkrası uyarınca görev gereği Özel Harekat Branşından ayrılma talepleri 09.03.2016 ve 11.02.2016 tarihlerinde toplanan Branş Komisyonunca olumsuz olarak değerlendirilmiş, 11.02.2016 tarihli Makam oluru ile de görev gereği Komisyon kararı uygun görülmüştür. Komisyon kararının ve Makam olurunun adı geçen personele tebliğ edilerek tanzim edilecek tebliğ ve tebellüğ belgesinin Özel Harekat Daire Başkanlığına gönderin”
 
NEDEN İLGİSİZLİK Mİ?
 
Halen Şırnak merkez, Nusaybin ve Yüksekova’da sürdürülen operasyonlarda görev alan özel harekat polislerinin “ilgisizlik” yüzünden branştan çıkmak istedikleri öne sürüldü.

Özellikle genç polislerin, “Bizi genel hizmet kadrosuna aktarın” diye dilekçe verdiği iddialar arasında. Gönüllü olarak özel harekata katılan polislerin topluca “branştan” çıkmak istemesine ilk kez tanık olundu.
 
HAVYAR BİLE GÖNDERİN

 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde Cizre’de bir askeri taburun kumanya ile ilgili sorun yaşadığını CİMER’e aktarması üzerine kendisini ziyaret eden AKP’li vekillere şöyle demişti:
 
“Böyle sorunlar yaşanmamalı. Ne istiyorlarsa gönderilmeli. Hatta havyar bile isterlerse göndermek gerekir”

 
7 BİN 800 TİM MENSUBU
 
Türkiye’yi sarsan 17-25 Aralık’taki yolsuzluk soruşturmasından sonra Emniyet Teşkilatı’nda başlatılan tasfiye operasyonlarında bin özel timci “Paralel Yapı” üyesi oldukları gerekçesiyle branştan çıkartılmıştı. 62 ildeki Özel Harekat birimlerinde 7 bin 800 polis görev yapıyor.

Sözcü

Etiketler : Özel Harekat, pkk, Yüksekova
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kral
713 gün önce
arkadaşlar ortada bir mücadele olmayınca elbetteki orada bulunan polislerde yılacaktır. gerçek manada pkk ortadan kaldırmayı amaçlayan operasyonlar yapılmadığına inanıyorum. yaklaşık yüz yüzelli gündür sur denilen yere giremiyorlarsa ortada bir mücadeleden bahsetmek saçma olur.
pkk ile gerçekten mücadele ediyorsan mecliste hainlerin ne işi var o zaman?
ANADOLUERGENEKON
714 gün önce
2 ay olmuş vatan bölünme noktasına gelmiş hala bölücü milletvekillerini dokunulmazlığı kaldırılmadı,terör meclisin içinde,hatta ASKER VE POLİSİN tEKBİR GETİRMELERİNDEN RAHATSIZ OLAN hayko gibi kanı bozuk insanların var olduğu ve hükümetin bu tip insanlara bir şey diyemediği ortamda normal değil ama özel harekatçıların kahrından ayrılmak istemeleri beni düşündürüyor.
TÜM partilere söylüyorum öncelik vatanın bölünmez bütünlüğü ve huzurumuz ise neden hala hdp milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmıyor,neden hendeklerin açılması için alet makina veren belediye başkanları yargılanmıyor.
ANADOLUERGENEKON
714 gün önce
Ben bir TÜRK vatandaşı olarak ayrılmak isteyen özel harekatçıların,en büyük nedeni açlık,susuzluk veya işin zorluğu şehit olmak falan değil.Zamanında çözüm süreci denilen ihanet sürecinde,Askere kışladan çıkma,polise karakoldan çıkma vatan hainlerini yaptıklarını görme diyen zihniyet ve şuan mücadelenin özel harekat yöntemiyle idare edilmediği veya özel harekatçıların elini bağlar gibi yani silah ver sıkma gibi durumlar nedeni olabilir,yoksa oraya gönüllü giden ve gitmek isteyen çok güvenlik gücümüz ve askerimizin olduğu dikkate alınmalıdır.Bu millet vatan için can vermekten şehit olmaktan korkmaz.
yazıkk
714 gün önce
çok yazık çok gözü kara vatanperver özel harekatçılarımızı işin zorluğu yıldıramaz. onları yıldıran merçe yiğitçe çatışmayan itlerdir. madem artık yiğitlerimiz can kaybı istemiyorlar iş sayın devlet büyüklerimizde. Tüm hava araçlarını gönderin yakın yıkın bölgeyi askerimizi polisimizi de yem etmeyelim elin itine. Mertçe kavga etmiyorlarsa biz neden ediyoruz. havadan bombalayın haritadan silin 3 gün konuşulur sonra unutulur. denemenizi tavsiye ediyorumç
hatice
714 gün önce
can korkusu
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=