Lütfen bekleyin..

MHP'den uzman erbaşların kamu kurumlarına geçişi ile ilgili kanun teklifi

01 Nisan 2016, 14:15

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, uzman erbaşların kamu kurumlarına geçmesi için kanuna eklenen 7 yıl çalışma şartından dolayı mağduriyetlerinin giderilmesi hakkında kanun teklifi verdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Uzman erbaşların diğer kamu kurumlarına geçmek için istifa ettikten sonra 6663 sayılı kanunla getirilen en az 7 yıl çalışmış olma şartından dolayı mağdur olmalarının önüne geçilmesi için verilen kanun teklifinde, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu'nun 5. maddesine, 'en az 7 hizmet yılını tamamlamış' olma şartı, kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce görevinden ayrılmış olan uzman erbaşlar hakkında uygulanmaz' ibaresi eklendi. 

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sundu. 

Kanun teklifinin gerekçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri emrinde zor şartlarda görev yapan Uzman Erbaşların, emeklilik hakkına sahip olmadan görevden ayrıldıklarında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait devlet memuru kadrolarında görev almada sıkıntı yaşayabildiklerini belirten Aksu, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin erbaş kadrolarında devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde, yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla istihdam edilen uzman erbaşlar; iki ila beş yıl arasında değişen sürelerle imzalanan sözleşmelerle göreve başlamakta ve göreve devamlarının istenmesi durumunda müteakip sözleşmeleri bir ila beş yıl arasında değişen sürelerde olmaktadır." dedi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92'nci maddesinde yer alan düzenleme çerçevesinde, Uzman Erbaş Kanununa tabi personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanların, boş kadro bulunması ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımaları kaydı ile 657 sayılı Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanması da mümkün olabildiğini kaydeden Aksu, "Ancak, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5. Maddesine 6663 sayılı Kanunun 14. Maddesi ile eklenen fıkra ile uzman erbaşların yedi hizmet yılını doldurmadan diğer kurumlara naklen veya açıktan atama yoluyla geçişi engellenmiştir. Bu durum, diğer kurumlara geçmek için görevinden istifa etmiş ancak yedi hizmet yılını doldurmamış olan uzman erbaşların mağduriyetine yol açmıştır. Bu nedenle, Kanun teklifimizle ilgililerin mağduriyetini gidermek amacıyla 6663 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce görevinden istifa etmiş uzman erbaşların söz konusu hükümden istisna edilmeleri amaçlanmıştır." ifadelerini kullandı.

Teklifinde Uzman Erbaşların diğer kamu kurumlarına geçmek için istifa ettikten sonra 6663 sayılı kanunla getirilen en az yedi yıl çalışmış olma şartından dolayı mağdur olmalarının önüne geçilmesi öngörüldüğünü anlatan Aksu'nun kanun teklifi şu şekilde: "18/3/1986 tarih ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu'na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. 'Geçici Madde 3. 6663 sayılı Kanunun 14. Maddesi ile bu Kanunun 5'inci maddesine eklenen fıkradaki "en az yedi hizmet yılını tamamlamış" olma şartı, Kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce görevinden ayrılmış olan uzman erbaşlar hakkında uygulanmaz."

Etiketler : İsmail Faruk Aksu, mhp, TSK,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=