Lütfen bekleyin..

Ortaya çıktı: Taşerona kadro yok sözleşme var

25 Mart 2016, 19:01

Sendikalar, Hükümetin müjde diye açıkladığı taşerona kadro meselesinin, sözleşmeli işçi statüsü olduğunu vurguladı. Sendikalar, “Hükümet taşerona kadro vermekte samimi ise kiralık işçi düzenlemesini de geri çekmelidir” dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Taşeron işçilere kadro vereceğini açıklayan AKP Hükümetine işçi sendikalarından destek geldi. Taşeron işçilere kayıtsız, şartsız kadro verilmesini isteyen sendikalar, hükümeti yeni taşeronlaşmalara yol açacak kiralık işçi düzenlemesini geri çekmeye çağırdı.

YENİ STATÜ VERİLECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun taşeron işçilere kadro müjdesi ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Taşeron işçiler kamuda işçi statüsünde değil özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek. İşçilerin iş ve maaşlarında herhangi bir değişiklik olmayacak. İş güvenceleri olmayacak işçilerle 3 yılda bir sözleşme yenilenecek. Bu düzenleme 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe girenleri kapsayacak. 1 Kasım'dan sonra işe giren taşeronlar bu düzenlemeden faydalanamayacak.

 

TAŞERON 5 KAT ARTTI

Aksiyon İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Vedat Öztürk, AKP iktidarında izlenen emek karşıtı politikalar sonucu taşeron işçi sayısının 5 kattan fazla arttığını söyledi. Hükümetin şimdi bu işçilerin önemli bir kısmını kadroya alacağını açıkladığını ifade etti. Öztürk, “AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında Türkiye'deki taşeron işçi sayısı, 385 bin civarındaydı. Bugün ise yarıdan fazlası kamuda olmak üzere 1 milyon 600 bin civarında taşeron işçi mevcut” dedi.

KiRALIK iŞÇiDEN VAZGEÇiLMELi

Öztürk, hükümetin bir taraftan taşeron işçilere kadro verirken diğer taraftan kiralık işçi düzenlemesi yapmaya çalıştığını ifade etti. Kiralık işçi düzenlemesi ile çalışanların daha fazla köleleşeceğini aktaran Öztürk, şunları söyledi:

“Adeta ortaçağ karanlığının köle pazarlarını yeniden canlandıracak olan kiralık işçi düzenlemesi şu anda Meclis'in gündeminde. Hükümet taşeron işçi konusunda ciddi ise derhal kiralık işçi düzenlemesinden vazgeçmeli. Kiralık işçi düzenlemesi işçileri kıdem ve ihbar tazminatından mahrum edecek. İşçileri ömür boyu asgari ücretle çalışmaya mahkum edecek ve iş güvencesini ortadan kaldıracak.

YENİ BİR UCUBE SİSTEM

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise taşerona özel statü verilmesini eleştirdi. Bunun “657'ye 4-E mi geliyor?” şeklinde algılanabileceğini ifade eden Koncuk, “Başbakanın taşerona kadro açıklamasından sonra, özel statü, sınav, performans, 3 yılda bir sözleşme imzalamak açıklamaları düşündürücü. Görülen o ki, taşerona anladığımız anlamda bir kadro yok, iş güvencesi yok, maaşları da değişmeyecek, yani yeni bir ucube daha yaratılıyor” ifadesini kullandı.

SORUN HENÜZ ÇÖZÜLMEDİ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko taşeron işçilerin sorunlarının henüz çözülmediğini ifade etti. Beko, “Kamuda çalıştırılan taşeron işçilerin kazandıkları mahkeme kararları uygulanmıyor. Mahkeme kararları tüm taşeron işçilerin asıl işlerinin kamunun işçisi olduğu gerçeğini belgelemekte” dedi. özgürdüşünce

Etiketler : taşeron,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=