Lütfen bekleyin..

Taşeron işçi muamması! Bakan ile Davutoğlu'nun sözleri birbirini tutmuyor...

24 Mart 2016, 10:25

Başbakan Davutoğlu ile Maliye Bakanı Ağbal'ın açıkladığı "taşeron işçilere kadro" açıklamasındaki çelişkiler dikkat çekti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “tüm taşeron işçileri, “asli iş, yardımcı iş” ayrımı yapılmadan kamu kadrolarına alınacaklarını açıklamıştı.

Ancak Başbakan’dan hemen sonra Maliye Bakanı Naci Ağbal, tüm taşeron işçilerin değil, “şartları yerine getirecek olanları” kadroya geçireceklerini söyledi.

Bu “şartlar” arasında, kimin yapacağı belli olmayan bir sınav ile AKP’nin istemediği işçileri kolayca eleyebileceği “güvenlik taraması” da var.

BAKAN AĞBAL DÖRT ŞART KOYDU

Davutoğlu’nun “tüm taşeron işçileri kamuya alacağız” açıklamasına rağmen, Maliye Bakanı üç şart ortaya koydu;

-Taşeron işçilerin kamu kadrosuna geçişleri “otomatik” olarak gerçekleşmeyecek. Tüm taşeron işçiler sınava tabi tutulacak. Ancak sınavı kimin yapacağı henüz belirlenmiş değil.

-Kamu kadrolarına geçirilecek tüm taşeron işçiler, güvenlik taramasına tabi tutulacak. AKP’nin “uygun görmediği” işçilere kamuda kadro verilmeyecek.

-Emeklilik yaşına gelmiş olan taşeron işçilere kamuda kadro verilmeyecek.

-1 Kasım 2015′ten önce kamuda alt işveren yanında çalışmaya başlamış olan ve halen çalışmaya devam edenler de bu haktan yararlanamayacak.

YENİ STATÜ OLUŞTURULACAK; TAYİN HAKKI YOK, YÜKSELME HAKKI YOK

Bakan Ağbal ayrıca, kamuya alınacak taşeron işçilere “memur statüsü verilmeyeceğini”, bunlar için “yeni bir statü oluşturulacağını” da açıkladı. Buna göre, kamuda kadroya alınacak olan taşeron işçilere “özel sözleşmeli personel” statüsü verilecek. Sözleşmeler, her üç yılda bir yenilenecek.

Bu “özel sözleşmeli personeller”, memurların haklarından da yararlanamayacak. Yani, tayin hakkı, yükselme hakkı, kurum değiştirme hakları bulunmayacak. Zam ve özlük haklarını ise, hükümetle sendikalar arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde varılan anlaşmaya göre alacaklar.

DAVUTOĞLU “720 BİN TAŞERON İŞÇİ KADROYA GEÇECEK” DEDİ, MALİYE BAKANI “220 BİN GEÇİCİ İŞÇİNİN” KADROYA ALINMAYACAĞINI AÇIKLADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda görev yapan ve sayıları 720 bine ulaşan taşeron işçilerin “tümünün kadroya alınacağını” vurgulamış ve “dışarda kalan tek bir taşeron işçi olmayacak, biz yaptık mı böyle yaparız” demişti. Ancak Maliye Bakanı, bu konuda da Davutoğlu’yla aynı yönde konuşmadı. Ağbal, hükümetin hazırlayacağı paketin, kamuda 6 aydan az çalışan “geçici işçileri kapsamayacağını” açıkladı. Halen bu konumda yaklaşık 220 bin geçici taşeron işçi bulunuyor.

DAVUTOĞLU BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEKİ TAŞERONLAR “DAHİL” DEMİŞTİ, MALİYE BAKANI “ONLAR PAKET DIŞI” AÇIKLAMASI YAPTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, belediye şirketlerinde çalışan taşeron işçilerin de pakete dahil edileceklerinin  işaretini vermişti. Ancak Maliye Bakanı Ağbal, belediye şirketlerinde çalışanların  kapsama alınmadığını da belirtti.

Sözcü

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
yusuf usta
725 gün önce
5620 nolu yasa meclisten geçmesse 5 29 çalışan işçinin seneleri heba olacak 20 yıldır bekliyor ruz
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=