Lütfen bekleyin..

Sabah ve Takvim'e 'haber çalma' cezası!

17 Mart 2016, 15:20

Zaman Gazetesi’nin Enerji Muhabiri İsmail Altınsoy, özel haberini kaynak göstermeden kullanan Sabah ve Takvim gazetelerine açtığı davayı kazandı. Bu kararla Sabah ve Takvim'in emek hırsızlığı yaptığı tescillendi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Zaman Gazetesi’nin Enerji Muhabiri İsmail Altınsoy, 23 Aralık 2014’te yayınlanan “Kayıp kaçak bedeli aboneye geri ödenecek” özel haberini kaynak göstermeden kullanan Sabah ve Takvim gazetelerine açtığı davayı kazandı.

İstanbul 3’üncü Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde görülen dava bugün sonuçlandı. Mahkeme Sabah ve Takvim’i 100 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Davanın Yargıtay’da temyiz yolu kapalı olduğu için tazminatın haberin yayınlandığı tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte tahsil edilmesine karar verildi.

AVUKAT BÜLENT DENİZ: EMSAL BİR KARAR

“Müvekkilimin teknik bilgi, rakam ve özel bilgileri ile hazırladığı makalesi, bir eser niteliğindedir. Bu eser çalıştığı gazetede özel haber logosu ile yayınlanmıştır. Bu makale hiçbir şekilde kaynak gösterilmeksizin Sabah ve Takvim gazeteleri tarafından kullanılmıştır. Fikri ve sınai eserlere muhalefet ettikleri gerekçesiyle bu iki gazete hakkında manevi tazminat davası açtık. Mahkeme müvekkilimin eserini izinsiz ve kaynak göstermeden yayınlayan iki gazete hakkında 100 bin lira para cezasına mahkum etti. Bu karar bir emsal niteliği taşıyor. Emek hırsızlığının önüne geçecek bu kararla alanında uzman gazetecilerin veya köşe yazlarının özel bilgiye dayalı eserleri korunmuş olacaktır.”

ENERJİ MUHABİRİ İSMAİL ALTUNSOY: TAZMİNATI KİMSE YOK MU’YA BAĞIŞLAYACAĞIM

“Elektrik kayıp kaçak haberi Zaman a özeldi. Sabah ve Takvim Kaynak göstermeden haberi kullandılar. Yasalara aykırıydı bu. Mahkemeye verdim. Dava sonuçlandı. Mahkeme bizi haklı buldu. Temsili rakamlı tazminat davası açmıştım. Kazandığım tazminatı Afrika’da yardım amaçlı su kuyuları açılması için Kimse Yok Mu Derneği’ne bağışlıyorum. Sabah ve Takvim de istemeyerek de olsalar hayır işlemiş oldu. Burada önemli olan mahkemenin fikri ve mesleki çalışmalara tecavüzün-saldırının önüne geçmesidir buna dur demesidir. Geçte olsa hukukun işleyeceğine inananlardanım.

Binlerce aboneyi ilgilendiren haberin içeriğinde özetle şu bilgiler yer aldı; “17 Aralık 2014 tarihinde toplanan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir elektrik abonesinin faturadaki kayıp-kaçak bedelini dağıtım şirketinden istemesiyle başlayan hukukî süreçte tarihî karara imza attı. Kurul, daha önce abone lehine verdiği karara dağıtım şirketinin itirazını görüşmek için toplanmıştı. "Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez." diyerek aboneden kayıp-kaçak bedeli alınamayacağına hükmetti. Nihai kararla birlikte dağıtım şirketi, geçmiş 10 yıllık dönem için aldığı bedeli aboneye iade edecek. 36,9 milyon abone için emsal niteliğini taşıyan karar doğrultusunda sadece 2014 için 5-6 milyar TL bedelin iadesi talep edilebilecek.”

aktaran: Meydan

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
horoz
729 gün önce
Adamların mayası hırsızlık ile yoğrulmuş ne bekliyorsunuz farklı.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=