Lütfen bekleyin..

Komşularla ticaret sıfırlandı

16 Mart 2016, 13:17

AKP dış politikası nedeniyle Türkiye’nin sorunlu olmadığı komşu kalmazken en büyük zarar dış ticarette yaşandı. Son üç yılda komşu ve çevre ülkelerle ihracat 16 milyar dolar; ticaret hacmi ise 34 milyar dolar azaldı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın hazırladığı rapor,komşu ülkelerle sıfır sorun politikasından, komşularla sıfır ticarete geçildiğini ortaya koydu...

Son üç yılda Türkiye'nin çevre ülkelerle ticareti 34,3 milyar dolar eridi. Türk sanayicisinin komşu ülkelere mal satışı ise 16,5 milyar dolar azaldı. 2012- 2015 yılları arasında Türkiye'nin çevresindeki 18 ülke içinde tek bir ülkeye ihracat arttı. O ülke de İsrail oldu.

ÜÇ YILDA ERİDİ

Türkiye'nin kara ve yakın deniz komşuları ile çevre ülkelerle olan ticaretini inceleyen TOBB eski yönetim kurulu üyesi ve tekstil fabrikası sahibi Umut Oran, dış politikadaki yanlışların en büyük olumsuz yansımasının Türkiye'nin dış ticaretinde ortaya çıktığını söyledi. Özellikle Irak ve Suriye'de yaşanan istikrarsızlığın son 3 yılda iyice derinleştiğinin altını çizen Oran, “Komşu ve çevre ülke konumundaki 18 ülke ile 2012 yılında 123,9 milyar dolar olan toplam dış ticaret hacmi, yüzde 28 daralarak 2015'te 89,6 milyar dolara gerilemiştir. Komşu ve çevre ülkelerin toplam ticaret hacmimizdeki payı üç yılda yüzde 31,9'dan yüzde 25,5'e düşmüştür” diye konuştu.

İHRACAT KAYBI 16,5 MİLYAR DOLAR

2012-2015 döneminde Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 5,6 gerilediğini hatırlatan Oran, komşu ve çevre ülkelere yapılan ihracatın ise yüzde 27 oranında azaldığının altını çizdi.

Türk sanayici ve iş adamlarının komşu ülkelere mal satışının 16,5 milyar dolar azaldığını vurgulayan Oran, ihracatın 61 milyar dolardan 44,5 milyar dolara gerilediğine vurgu yaptı. Komşu ülkelerin Türkiye'nin toplam ihracatındaki payı 2012 yılında yüzde 40 iken 2015'te yüzde 31,9'a indi.

RUSYA, İRAN VE IRAK

En fazla ihracat kaybı ise daha uçak krizi yaşanmadan bile Rusya, İran ve Irak'a oldu. Türk sanayicisinin İran'a mal satışı 6,2 milyar dolar azalırken, Rusya'ya 3 milyar dolar, Irak'a 2,2 milyar dolar azaldı. Bu üç ülkeden ithalat da da büyük bir daralma yaşandı. İran'dan mal alımı 5,8 milyar dolar, Rusya'dan 6,2 milyar dolar azaldı. Mavi Marmara krizinin ardından ilişkilerin dondurulduğu İsrail'e ise ihracat 368 milyon dolar arttı.

İTHALAT 17.8 MİLYAR DOLAR ERİDİ

Komşu ülkelerden yapılan ithalatta da büyük kriz yaşandığı rakamlara yansıdı. Türkiye'nin ithalat faturasında en büyük kalemi oluşturan petrol ve doğal gaza rağmen komşu ve çevre ülkelerden yapılan ithalatın yüzde 28,3 gerilediğini belirten Oran, “62,8 milyar dolardan 45 milyar dolara düşmüştür. Bu ülkelerin toplam ithalatımızdaki payı da yüzde 26,6'dan yüzde 21,8'e geriledi” dedi.

AB iLE PARA PAZARLIĞI

Suriye'den kaçan 3 milyona yakın mülteciyi Avrupa ülkelerine göndermeme karşılığında AB ile para pazarlığı yapıldığını ifade eden Oran, “AKP, IŞİD'le mücadele koalisyonuna askeri destek vermeyi reddederek Türkiye'yi ABD ve dünya ile de sorunlu hale getirmiş bulunuyor. Suriye, Irak ve Yemen'deki gelişmelere müdahale eden İran, Türkiye'nin karşısına bir bölgesel rakip olarak çıkmıştır.”

HERKES KOMŞUSUYLA GÜÇLÜ

Umut Oran, gelişmiş ülkelerin, komşu ve bölgesindeki ülkelerle ticari ilişkilerinin genel ticaretleri içinde ağırlıklı bir yer tuttuğunu söyledi. Oran, “Almanya, Fransa ve Amerika komşularıyla güçlü” dedi.

DEĞERLİ YALNIZLIK KARIN DOYURMUYOR

AKP hükümetinin dış politikasının her anlamda fiyasko ile sonuçlandığına işaret eden Umut Oran, “komşularla sıfır sorun” sloganıyla yola çıkıldığını ancak sorun yaşanmayan komşu kalmadığını belirtti

Oran, “Türkiye'yi düşürdükleri bu durumu “değerli yalnızlık” olarak ifade ediyorlar. Bu algı operasyonu, ülkenin içine düşürüldüğü olumsuz tabloyu örtmeye yetmiyor. Yanlış dış politikanın maliyeti katlanarak büyüyor. 8 milyon vatandaşımıza ağır bedeller yüklüyor, ekonomiye ağır darbe indiriyor” dedi.

ÖzgürDüşünce

Etiketler : TOBB, Umut Oran, Irak, Suriye, ihracat, ithalat,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=