Lütfen bekleyin..

İmamların cübbe ve sarıkları değişiyor

01 Ağustos 2013, 17:13

Diyanet İşleri Başkanlığı, sürekli halkın gözü önünde bulunan imamlar için yeni cübbe ve sarık tasarımı hazırlattı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Çorum'un İskilip ilçesinde üretimi gerçekleştirilen cübbe ve sarıklarınTürkiye ve Balkanlar'da görev yapan imamlara gönderilmesine başlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yenilenmesine karar verilen imamların cübbe ve sarıklarının üretim işi, Çorum'un İskilip ilçesindeki Metin Alkan Halk Eğitim Merkezine verildi. Daha önce Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nde üretilen cübbe ve sarıklar, farklı renk ve tasarımıyla yeniden üretilmeye başlandı.

Metin Alkan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mürsel Kayış, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kararı doğrultusunda imamların değiştirilen cübbe ve sarıklarının üretimine yaklaşık 15 gün önce başlandığını söyledi. Hazırladıkları farklı model verenklerdeki cübbe ve sarıklardan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca onaylanan modelin üretimine başlandığını belirten Kayış, "Diyanet İşleri Başkanlığı'na 3 farklı model hazırlayıp sunduk. Yapılan değerlendirmede gri renkte ve biyeli olan sade cübbe ile kırmızı fes üstüne, 8 metre beyaz kumaşın sarılmasıyla yapılan sarıkta karar kılındı. Biz de bu modelin üretimine başladık. Diyanet İşleri Başkanımız da modeli inceledive beğendi" dedi.

İzmir'den Kosova'ya yaklaşık 50 bin cübbe ve sarık

Türkiye'de 46 kentte görevli imamlar ile Yunanistan, Bulgaristan, Kosova ve Bosna-Hersek gibi çeşitliBalkan ülkelerinde görev yapan imamlar için yaklaşık 50 bin cübbe ve sarık üreteceklerini dile getiren Kayış, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yapılan planlama doğrultusunda il trafik plaka kodu 35 olan İzmir'den başlayarak Düzce iline varana kadar 46 ilimizdeki tüm imamlar ile Balkan ülkelerinde görev yapanimamlarımız için üretim yapıyoruz. İl trafik plaka kodu 01 ile başlayan Adana'dan 34 olan İstanbul'a kadar olan kısmı ise daha önce Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün ürettiği cübbe ve sarıkları kullanmakta. Bu illerdeki imamlarımız için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın planlaması kapsamında yeni cübbe ve sarıklar üretmeye de hazırız" ifadelerini kullandı.

Öncelik doğu illerinin

Yeni cübbe ve sarıkların yıl sonuna kadar üretiminin tamamlanacağını anlatan Kayış, "Yıl sonuna kadar vaktimiz var ancak seri bir üretim yapıyoruz. Hedefimiz eylül ayı sonunda tüm üretimi tamamlayarak imamlarımıza yeni cübbe ve sarıklarını teslim etmek" diye konuştu. Günlük ortalama 800 takım cübbe ve sarık üretiminin gerçekleştirildiğini ancak bu rakamın kısa bir süre içerisinde bin seviyesine çıkarılacağını belirten Kayış, "Ürünlerin teslimatını da biz yapıyoruz. İl müftülüklerinden aldığımız sayılara ve imamlarımızın beden ölçülerine göre ürettiğimiz cübbe ve sarıkların, üretim ve denetim aşamasından sonra il müftülüklerine teslimini sağlıyoruz. Bu konuda önceliği doğudaki illerimize verdik. Hava şartları ağırlaşmadan doğu bölgesindeki illerimizin teslimatlarını bitirmek istiyoruz. Bin 500 adetlik ilk teslimatımız Van'a gerçekleşti" dedi. Kayış, ayrıca Balkanlar'da görev yapan imamların cübbe ve sarıklarının daRamazan Bayramı'ndan önce gönderileceğini dile getirdi.

Cübbe ve sarık imamları terletmeyecek

Yeni cübbe ve sarıkların kaliteli kumaştan üretildiğine dikkati çeken Kayış, yeni model ile eskisiarasındaki farkı da şu şekilde özetledi: "Yeni cübbelerin sadece renkleri değişmedi. Önceki cübbenin üretildiği kumaştan 3 kat daha kaliteli bir kumaş kullandık. Krem renkli cübbenin yakalarında ve kollarındaki altın sarısı şerit kaldırıldı. Şerit yerine bu bölgelere biyeler işlendi. Gri renkli, sade ve şık olan bu kumaş fazla terletmeyen, serin tutan bir özelliğe sahip. Kolay buruşmayan kumaşın ütülenmesi de kimseyi yormayacak düşüncesindeyiz."

İşsiz kadınlar üretiyor

Cübbe ve sarıkların üretimi için 21'i kadın 35 kişiyi istihdam ettiklerini anlatan Kayış, üretim için özel kurs açtıklarını söyledi. Kursu başarıyla bitirenlerin üretim atölyelerinde istihdam edildiğini dile getiren Kayış, çoğunluğunu işsiz ve ev kadınlarının oluşturduğu çalışanların aylık 400 ile 800 lira arasında kazanç elde ettiklerini belirtti.

Kayış, üretim için özel sarık makinesi de yaptıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Sarık yapımı kolaybir iş değil. 8 metrelik beyaz kumaşı fesin üzerine düzgün bir şekilde sarabilmek için özel bir makine yaptık. Bu işi el ile yapmak mümkün değil. Bu konuda uzmanlaşan Konyalı bir ustamızı da getirerekarkadaşlarımıza eğitim verdirdik. Seri şekilde yaptığımız sarık işi başka hiçbir yer yok. İskilip'te yeni birsektör keşfedildi diyebiliriz."-AA

Etiketler : çorum, iskilip, sarık, cübbe, imam, diyanet
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Alp Bozok
1692 gün önce
Kimbilir hangi yandaş zengin edilecektir
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=