Lütfen bekleyin..

HDP'li Ertuğrul Kürkçü: AKP Hükümeti'nin isteği ve bilgisiyle Kandil'e gittik

12 Mart 2016, 11:18

Şu sıralar dokunulmazlığı kaldırılmak istenen HDP'li vekillerden Ertuğrul Kürkçü'den çarpıcı bir itiraf geldi: Biz AKP Hükümeti'nin bilgisi dahilinde, hükümetin isteğiyle Kandil'e gittik.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kürkçü, 2 yıl öncesine kadar hükümetin bilgisi dahilinde ve isteğiyle, Kandil’e hükümetin mesajlarını ulaştırmak için gittiklerini söyledi.

Ankara'nin önemli gündem maddeleri arasında hiç kuşkusuz HDP'li bazı milletvekilleri için hazırlanan fezlekeler de bulunuyor.

HDP'li 5 vekil için hazırlanan fezlekeyle dokunulmazlıklarının kaldırılması TBMM'de görüşülecek. Bu vekiller arasında bulunan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

HÜKÜMETİN MESAJLARINI ULAŞTIRIYORDUK

Silahlı terör örgütüne üye olmak nedeniyle haklarında fezleke hazırlandığını belirten Ertuğrul Kürkçü, “Daha 2 yıl öncesine kadar hükümetin bilgisi dahilinde, hükümetin isteğiyle, Kandil'e hükümetin mesajlarını ulaştırmak için gidiyorduk” dedi.

KANDİL'LE İLETİŞİM KÖPRÜSÜ KURDULAR

Bütçe görüşmelerinde AKP'lilerin kürsüden ‘Siz giderseniz Kandil'de saz çalarsınız' dediğini kaydeden Kürkçü, “Kandil'e hükümet bilgisi dahilinde, hükümetin ve Öcalan'ın Kandil'e yollamak istediği mesajları içeren bilgileri taşımak için arkadaşlarımız gitti. Hükümet bu sayede Kandil ile iletişim köprüsü kurdu. Şimdi bu köprüyü ortadan kaldırmak pahasına Kandil'de ne geziyorsunuz bakalım gibi kendini bilmez beyanlarla karşılaşıyoruz” diye konuştu.

YASA SADECE MEMURLARI KORUYOR

Ertuğrul Kürkçü, ‘HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılması halinde çözüm sürecinde rol alan AKP'li yöneticilerin de yargılanıp yargılanmayacağına' ilişkin soruya Kürkçü, “AKP çözüm süreciyle ilgili bir yasa çıkardı. Bu yasa sadece verilen görevleri yapan devlet memurlarını koruma altına alıyor. Bu yasaya yol vermeyelim. Her şeyin onların değil bizim aleyhimize ceza verilmesinin önünü açık tutuyor diye itiraz etmiştim. Çözüm sürecinin önüne taş koymamak maksadıyla bu konularda fazla ısrarcı olunmadı” cevabını verdi.

SİLAH OLARAK KULLANIYORLAR

“Dokunulmazlıklarımızın kaldırılma meselesinin hakla hukukla ilgisi yok. Düşmanını öldürmek için yeni bir silah olarak kullanıyorlar. Yargıyı istismar etmek ve parlamenter teamülleri tersine çevirerek bunları da silah olarak kullanmak istiyor. Ortada suikast teşebbüsü var kendimizi bundan korumak bizim hakkımız.”

BEN TELAŞ GÖSTERMİYORUM

"Dokunulmazlığımızın kaldırılmasının gerektiğini ya da hak edecek bir davranışımızın olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla dokunulmazlığımızın kaldırılmaması gerekir. Kaldırılmaya teşebbüs edilirse HDP olarak değerlendireceğiz. Ben telaş göstermiyorum. Biz her şart altında siyaset yapmaya alışkın insanlarız. Şahsen ben aklımın erdiği bütün hayatım boyunca 4 askeri darbe gördüm. Cezaevinde bile siyaset yapılabileceğini biliyorum, hatta idam sehpası altında bile siyaset yapabileceğini gösterdiler.”

CUMHURBAŞKANI PARLAMENTOYU KISITLAYACAK

"HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılması demek Türkiye'de parlamentoculuğun sonuna gelindi demek. Parlamentodan bu memlekete hiçbir hayır gelmez. ‘Gücü yeten yetene' ilkesi uyarınca davranmaktan başka bir çareye sahip' demektir bu. Bu ilan edilmiş olacaktır. Ortada herhangi bir hukuki norm söz konusu olmadığı; sonuçlar hiçbirimiz için adil olmayacağı için parlamento Cumhurbaşkanlığının ve onun emrindeki savcıların eliyle hacir altına alınmış olacaktır. Bu da dolambaçlı darbedir.”

SONU GELMEZ GERİLİMLER BAŞLAYACAK

"Türkiye'nin baş meselesi olan Kürt sorununun parlamentoda çözülmesi halkın temsilcileri aracılığıyla imkansızdır sonucuna geleceğiz. Bunun için zordan başka yol bulunamayacak. Bu sorun zor yollarla da çözülemeyecek. Türkiye'yi sonu gelmez bir gerilimler zincirinin içerisine atacak. Bunların olmamasını isteriz. Hala açık bir kapı bulunsun, görüş çeşitliliği tartışmaya katılabilsin ki halklarımız parlamentoyu çözüm mercii olarak görsünler.”

Özgür Düşünce

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=