Lütfen bekleyin..

Emniyet, jandarma ve MİT'ten sonra... Bakanlık da 'Ergenekon' için örgüt diyemedi!..

01 Ağustos 2013, 10:03

Bakanlık Ergenekon’da örgüt ve kanıt bulamadı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haberal, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu

CHP milletvekillerinden Prof. Dr. Mehmet Haberal 4 yıl 3 ay 19 gündür cezaevinde tutuluyor.

Tutukluluğunun kaldırılması için Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’na “Bireysel başvuruda” bulundu. Mahkeme, Adalet Bakanlığı’ndan savunma istedi. Bakanlık savunmasını gönderdi.

Şimdi mahkemenin vereceği tarihi karar bekleniyor. AYM Başkanı Haşim Kılıç, başvuruyu en kısa sürede sonuçlandıracaklarını söyledi.

“Ergenekon” olarak bilinen davanın karar duruşması 5 Ağustos’ta yapılacak. Davanın karara bağlanacağı  gün, Silivri’deki mahkeme salonunun önüne binlerce vatandaşın gitmesi ve kararı orada öğrenmeleri bekleniyor.

“Böyle bir örgüt yok”

Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen yazılarda “Ergenekon Terör Örgütü  ya da Cumhuriyetçi Çalışma Örgütü gibi bir yapılanmanın tespit edilmediği” ifade edildi.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök  de mahkemede verdiği yeminli ifadede, dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun  ise kamuoyuna yaptığı açıklamalarda iddia edilen örgütün varlığına delil olarak gösterilen “şema ve sunumları inandırıcı bulmadıklarını”  belirtmişti.

Haberal’ın avukatları Köksal Bayraktar, Dilek Helvacı ve Murat Kaan Oral tarafından mahkemeye gönderilen yazıda, “Esas Hakkındaki Mütalaa’da ‘iddia edilen örgütün varlığına delil’ olarak gösterilen “şema ve sunumlarda’ dahi müvekkilimiz Prof.Dr.Mehmet Haberal’ın ‘terör örgütünün kurucusu ya da yöneticisi’ olduğuna dair en küçük bir  belirlemede  bulunulmadığı açıktır” dediler.

Suç kanıt gösterilemedi

Haberal adına yapılan başvuru üzerine Adalet Bakanlığı Uluslar arası Hukuk Genel Müdürlüğü tarafından AYM Başkanlığı’na gönderilen savunmada, başka sanıklarla ilgili yapılan aramalarda ele geçirildiği iddia edilen delillere dayalı olarak  iddia edilen  örgütün varlığı kanıtlanmaya çalışıldı. Ancak, savunmada bu sanıklar ve delillerle Haberal arasında hukuki, fiili hiçbir irtibat kurulamadı.

Tutuklamanın haksızlığı  ile  ilgili olarak, Tuncay Özkan, Mustafa Levent Göktaş’ın  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapmış oldukları başvuruların reddedildiği bakanlık yazısında hatırlatıldı. Yazıda, Mehmet Haberal’ın da benzer ithamlarla tutuklanmış olması nedeniyle tutuklamanın ve tutuklulukta geçen sürenin  makul olduğunu ileri sürüldü.

Savunmaya karşı savunma

Sözcü'nün haberine göre; Haberal’ın avukatlarından Dilek Helvacı,  Adalet Bakanlığı’nın savunmasına karşılık, AYM Başkanlığı’na savunma gönderdiklerini belirtti.

Avukat Helvacı, Sözcü’ye  savunmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

- Adalet Bakanlığı, Mehmet Haberal’ın tutuklu olarak yargılanmasını gerektirebilecek tek bir delil dahi gösteremedi. Çünkü, müvekkilimizle ilgili ev ve işyerlerinde yapılan aramada hiçbir suç delilinin elde edilmediği İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilirkişi İnceleme Raporunda da belirtildi.

- Başka sanıklarla ilgili aramalarda da, Haberal’ın üzerine atılı suçu işlediğine dair en küçük bir delil  bulunamadı. Mahkeme  Heyeti’nce yöneltilen toplam 185 sorudan hiçbirinin terör, cebir, şiddet ya da darbe ile ilgili olmaması da bunun en açık  göstergesidir.

- Hükümet, müvekkilimiz Prof.Dr.Mehmet Haberal ‘ın tutuklu olarak yargılanmasını gerektirebilecek dosya kapsamında hiçbir delil bulunmaması nedeniyle, aynı davada yargılanan bazı  sanıkların hukuki ve fiili konumları ile Haberal’ı ‘eşdeğer’ konumda imiş gibi gösterme çabası da kabul edilemez.

-Hükümetin tutumu hukuki dayanaktan yoksun olup, salt bilgi kirliliği yaratmaya yöneliktir. Kaldı ki, dilekçesinde başka sanıklarla ilgili AİHM’nce verilen karara atıfta bulunan Davalı Hükümetin,  aynı bakış açısından hareketle  “Balyoz Davası” ile ilgili Birleşmiş Milletler Genel Kurulu İnsan Hakları Konseyi’nce 5 temmuz 2013’de verilen “ülkemizde Keyfi tutuklama kararları verildiğine’ ilişkin saptamaları içeren uluslararası yargı  kararı görmezden geliniyor.

Örgütün varlığı kanıtlanamamasına rağmen

-Hükümet, örgütün varlığını halen kanıtlanmamış olmasına rağmen,  Prof.Dr.Mehmet Haberal’ın halen sanık olarak yargılandığı davanın soruşturma aşamasından  “Ergenekon Soruşturması”; kovuşturma aşamasından “ Ergenekon Davası” olarak  bahsetmesinin masumiyet karinesini açıkça ihlaldir. Hükümetin bu tutumu ile zihinlerde  sanki örgütün varlığı kesin olarak kanıtlanmış gibi bir intiba yaratmayı amaçladı.”

Milli iradeye bakış

Avukat Dilek Helvacı, geçmişteki emsal uygulamalar tamamen göz ardı edilerek Prof.Dr.Mehmet Haberal ve diğer milletvekillerinin tutukluluk nedeniyle yasama görevini yerine getiremediklerini belirtti.

Helvacı, “AYM’nin, tarihi bir kararla milli iradenin de tecellisi için müvekkilimizi biran önce özgürlüğüne kavuşturulmasını temenni ediyoruz. AYM’nin vereceği bu  tarihi karar,  aynı zamanda ülkemizde   Türk Milleti adına karar vermekle yükümlü Mahkemelerin Milli İradeye  olan bakış açısını ve saygısını  da ortaya koyması yönünden son derece  önemli bir karar niteliği arz etmektedir” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Jöntürk
1696 gün önce
Ay Yildiz,Vatan,Yüce irk Türklük icin Sagcisi Solcusu,inanani inanmiyani Birlik icin ATATÜRK,TE birleselim.AKPKK zulmüme son verelim.
NE MUTLU TÜRKÜM DiYENE
Jöntürk
1696 gün önce
Türklük,Birlik,Vatan,Bayrak,Turan,Bagimsizlik,Milliyetcilik,Ulusalcilik icin 5.Agutosta Silivri esir kampindaki Vatanseverlere Özgürlük yolunda bir olalim.Haydi yüce Türk Milleti ileri Erenekondan yeniden cikmak icin
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=