Lütfen bekleyin..

Erdoğan: Angajman kurallarını genişletme hakkımızı kullanacağız

20 Şubat 2016, 22:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin saldırılar karşısında meşru müdafaa hakkını kullanmasına engel olunamayacağını söyledi ve "Karşımızda kim çıkarsa çıksın onu terörist kabul ederiz. Angajman kurallarını PYD ve IŞİD tehdidini kapsayacak şekilde genişletme hakkını kullanacağız" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Erdoğan, Çırağan Sarayında düzenlenen UNESCO Gastronomı̇ Kentı̇ Gazı̇antep programında yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

"Acımızı yaşayacak, üzerimize düşenleri hassasiyetle yerine getireceğiz. Terörün gündemimizi kendi istediği gibi belirlemesine, ipotek altına almasına da izin vermeyeceğiz. Biz devletin ilgili tüm yetkilileri olarak bu olayın hemen akabinde yaptığımız toplantılarla meseleyi değerlendirdik, kararlarımızı aldık ve bu kararları adım adım uygulamaya başladık.

Ancak şundan emin olunuz. Türkiye kendisine yönelik her tehdide ve saldırıya karşı cevabını katbekat fazlasıyla veriyor, vermeye de devam edecektir. Geldiğimiz yer artık bir meşru müdafaa durumudur. Hiç kimse Türkiye'nin kendisine yönelik terör eylemleri karşısında meşru müdafaa hakkını sınırlayamaz, bunu kullanmasına da engel olamaz. Türkiye karşı karşıya olduğu tehditlerle mücadele noktasında Suriye'de ve terör örgütlerinin yuvalandığı her yerde gerekli gördüğü her türlü operasyonu yapma hakkına sahiptir. Bunun ülkelerinin toprak bütünlüğüne hakim olamayan devletlerin egemenlik haklarıyla bir ilgisi kesinlikle yoktur. Tam tersine bu durum Türkiye'nin egemenlik haklarına sahip çıkma iradesiyle ilgili bir durumdur. Ülkemizin bu hakkını engellemeye yönelik tavırları kimden gelirse gelsin doğrudan Türkiye'nin varlığına yönelik bir girişim olarak kabul ediyoruz. 

Bunun, ülkelerinin toprak bütünlüğüne hakim olamayan devletlerin egemenlik haklarıyla bir ilgisi kesinlikle yoktur. Tam tersine bu durum, Türkiye'nin egemenlik haklarına sahip çıkma iradesiyle ilgili bir durumdur. Ülkemizin bu hakkını engellemeye yönelik tavırları, kimden gelirse gelsin doğrudan Türkiye'nin varlığına yönelik bir girişim olarak kabul ediyoruz.

Suriye’de yarım milyona yakın insanın katledilmesi hakkında kılını kıpırdatmayanların Türkiye'nin verdiği tepkiye söz etmeleri umurumuzda değildir.

Türkiye, angajman kurallarını sadece kendisine yönelik fiili saldırılarla sınırlı olmaktan çıkarıp PYD ve DAEŞ başta olmak üzere her türlü terör tehdidini kapsayacak şekilde genişletme hakkını kullanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hiçbir vatandaşının canı, dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşayan vatandaşlarının veya insanlarının canlarından daha az değerli değildir. Aynı şekilde Suriye'de, Irak'ta, Filistin'de, Ukrayna'da ve dünyanın çeşitli bölgelerinde katledilen hiçbir mağdurun, mazlumun canı da Batı ülkelerindeki insanların canından kıymetsiz görülemez.

Bu ülkeler kendi vatandaşlarına saldırılarda çok şiddetli tepki verirken Türkiye’den sabır ve metanet istemeleri saygısızlıktır.

Türkiye, karşı karşıya olduğu tehditlerle mücadele noktasında, Suriye'de ve terör örgütlerinin yuvalandığı her yerde gerekli gördüğü her türlü operasyonu yapma hakkına sahiptir.

Bunların önünde profesör, aydınlık olması hiç önemli değil. Türkiye angajman kurallarını sadece kendine yönelik saldırılar olmaktan çıkarıp PYD ve DAEŞ dahil her türlü teröre karşı kullanmaktan çekinmeyecektir. Türkiye’nin herhangi bir vatandaşının canı dünyada yaşayan herhangi bir yerindeki insandan daha az değerli değildir.

Saldırıları gerekirse kaynağında yok ederiz. Dünya’nın diğer tarafından gelip sözümona DAEŞ ile mücadle edeceğiniz söyleyenler Türkiye’yi sınırlarına hapseder.

Nefsi müdafaa durumundayken karşımızda kim çıkarsa çıksın onu terörist kabul ederiz.

Birileri ısrarla ülkemizi terörle, terör eylemleriyle, güvenlik sorunlarıyla eş tutmaya, böyle bir algının içine yerleştirmeye çalışıyor. Ülkemizde bu tür sorunlar yok mu? Elbette var ama Batı ülkelerindeki metropoller başta olmak üzere dünyanın her yerinde benzeri sorunlar var. Bu konular gündeme geldiğinde diğerlerini görmezden gelip Türkiye'yi odağa yerleştirmek kesinlikle objektif değildir, doğru değildir. Bugün Türkiye, yanı başında yaşanan savaşlara, küresel terör örgütlerinin doğrudan hedefinde olmasına rağmen açık söylüyorum hala dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir."

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : erdoğan,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kral
758 gün önce
terörist kabul edip sonra masaya mı oturacaksın? pydlilere kebap ısmarlamıştın şimdi de kahvelerini ısmarlarsın. pkklı katilleri dağdan şehire indirmiştin ya ankaranın göbeğinde pyd lilere pkklılara ofis aç ki bir yeri patlatırken zorlanmasınlar.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=