Lütfen bekleyin..

AKP döneminde kaynağı belirsiz para girişi 30 MİLYAR DOLAR oldu

13 Şubat 2016, 10:56

AKP İktidarları döneminde ülkeye kaynağı belirsiz para girişi tam 30 milyar doları buldu. Bunun 20 milyar doları son 5 yılda girdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Milletvekili Faik Öztrak, 2001’den bu yana en büyük rezerv erimesinin 2015’te yaşandığını belirterek, “Bir yılda 11,8 milyar dolarlık rezerv gitti. Kaynağı belirsiz para girişinde Gümrük Bakanlığı’nın ‘girişi kolaylaştıran’ genelgesinin rolü var mı?” diye sordu.

TÜRKİYE'YE KAYNAĞI BELİRSİZ PARA YAĞDI

CHP Milletvekili Faik Öztrak, “AKP’den önceki 22 yıllık dönemde toplamda “sıfır” olan kaynağı belirsiz para girişi, bu iktidar döneminde 30 milyar dolara dayandı” dedi.

Faik Öztrak, Türkiye’ye gizemli para girişlerini ve geçen yıl 2001 krizinden bu yana yaşanan en büyük rezerv edimesini TBMM gündemine taşıdı. Öztrak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, cari açığın finansmanında ciddi bir bozulma yaşandığını, ülkeye normal yollarla gelen dış kaynağın 2014’te 41.6 milyar dolardan 2015’te 10.7 milyar dolara düştüğünü belirtti.

NEREDEN GELDİ BU PARALAR

CHP’li Faik Öztrak, önergesinde, “AKP iktidarları döneminde ülkeye giren kaynağı belirsiz para 30 milyar dolara ulaştı. Bunun 20 milyar doları son 5 yılda gerçekleşti.2015 yılında kaynağı belirsiz para girişinde Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. Türkiye 2015’te, kriz yılı olan 2001’den bu yana en büyük rezerv erimesini yaşadı. Bir yılda ülkenin 11.8 milyar dolarlık rezervi eriyip gitti” diye sordu.

Kaynağı belirli olmayan para giriş/çıkışının izlendiği net hata noksan hesabından geçen yıl ülkemize 9.7 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişi olduğunu söyleyen Faik Öztrak, şöyle dedi: “Bu, tüm Cumhuriyet tarihinde tek bir yılda ülkeye en yüksek kaynağı belirsiz para girişidir. Tüm AKP iktidarlarında ülkeye gelen kaynağı belirsiz para toplamının 29.4 milyar dolara ulaştı. Bunun 20 milyar doları ise son 5 yılda gerçekleşti. Döviz rezervlerindeki 11.8 milyar dolarlık erime dikkat çekiyor. Geçen yıl cari açığın yüzde 37’si mevcut rezervler kullanılarak kapatıldı. Bu, kriz yılı olan 2001’den bu yana, karşı karşıya kalınan en büyük rezerv erimesidir.”

MEHMET ŞİMŞEK'E SORULAR

Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e şu soruları yöneltti:

“2015’te Cumhuriyet tarihi rekoru kıran kaynağı belirsiz para girişinin nedenleri nelerdir?

2015’te kaynağı belirsiz para girişinde rekor kırılmasının ardında Gümrük Bakanlığı’nın 15 Nisan 2015 tarihli yurda nakit para girişini kolaylaştıran genelgesinin bir rolü var mıdır?

Özellikle son 5 yılda ülkeye bu kadar büyük miktarlarda kaynağı belirsiz para girişi olmuşken bunun nedenleri konusunda neden doyurucu bir çalışma yapılmamıştır?

Kaynağı belirsiz para girişleri konusunda kamuoyuna açıklanmak üzere ilerleyen günlerde bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz?”

2015 yılına ait cari açık rakamlarını değerlendiren CHP’li Faik Öztrak, AKP’den önceki 22 yıllık dönemde (1980-2002) toplamda “sıfır” olan kaynağı belirsiz para girişinin, AKP iktidarları döneminde (2003-2015) 30 milyar dolara dayandığına dikkat çekti.

Yeniçağ

Etiketler : akp, faik öztrak, para
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=