Lütfen bekleyin..

MHP'deki Olağanüstü Kurultay Süreci Fazla Uzamayacak

07 Şubat 2016, 16:58

MHP’de olağanüstü kongre talebinde bulunan muhalif kanadın, genel merkezin olumsuz tutumu sonrası önceki gün dava açması, “Şimdi ne olacak” sorusunu gündeme getirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP’de şimdi ne olacak?

Hem genel merkez hem muhalif kanadın iddiaları ve izledikleri taktik stratejilerden yola çıkıldığında iki farklı yanıta ulaşılıyor.

Muhalif kanat, yargı sürecinin 2 ay içinde tamamlanması beklentisinde. Dayanağı ise hukuki süreler. 5 Şubat’ta dava açan muhalifler, Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’den yargılamanın “acil ve duruşmasız” yapılmasını istedi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan MHP büyük kongre üye listesinin istenmesi, MHP Genel Başkanlığı’na olağanüstü kongre ile ilgili çağrı yapılıp yapılmadığının sorulması, Ankara 17. Noterliği’nden delege imzalarının doğruluğunun kontrolünün yapılması ve MHP’nin savunma yapmasının zaman alacağını bilen muhalifler, mahkemeden önce evrak trafiği için, “elden takip” yetkisi istedi.
 
Muhalifler inanıyor

Kabul edilmemesi halinde ücretini kendilerinin ödeyeceği bir “memur” eliyle tebliğ işlemi takibinin yapılması, bunun da kabul görmemesi halinde de, “hızlı posta” yolunun denenmesini talep eden muhalifler, tek celsede kararın çıkacağına inanıyor. Bu veri toplama işlemlerinin 1 ay süreceğini planlayan muhalifler, yargılama sürecini uzatıp uzatmama konusunun tamamen davaya bakacak olan Sulh Hukuk Mahkemesi hâkiminin elinde olduğunu biliyor.
 
Mahkeme, geciktirmeye dönük herhangi bir işlem kurmaz ve muhaliflerin istediği üç kişilik “çağrı heyeti” (kayyum) heyeti atama kararı alırsa yargılamanın en geç nisan başında bitmesi bekleniyor.
 
Genel merkez yönetiminde ise davayla birlikte gözler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye çevrildi. MHP’de sürecin olağanüstü kongrenin toplanması noktasına varmayacağı yönünde. Ancak önemli endişelerin başında ise yargı sürecine bazı güç odaklarının müdahale etme ihtimali geliyor. Genel merkez yönetimi bu müdahalenin, zamana yayarak sonuçlandırmayı hedefledikleri stratejiyi alt-üst edeceğine inanıyor. Bugüne kadar muhalifleri muhatap alıp başvurularına cevap vermeyen genel merkez yönetimi, mahkemeye gerekli bilgi ve belgeleri sunacak.
 
Eş zamanlı olarak delegeleri ikna için sahaya inecek olan MHP yönetimi, bizzat Bahçeli’nin katılacağı görüşmelerde imzacıları vazgeçirmeye çalışacak. - Milliyet

Etiketler : mhp, mhp kurultay,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
anadoluergenekon
770 gün önce
semih yalçın diyorki: Ülkücü iradeyi mahkeme salonuna taşıyanlar bu vebalin altında kalacaklar. vay be olağan üstü kongre yapılması için çoğunluğu sağlayan muhalifleri dışlayan ve mahkemeye taşınmasına şu anki yönetim yol açmadımı ayıp yahu.yenimi aklınıza geldi . hala imza sahiplerine baskı yaparak imzalarını almaları için baskı yapıyororsunuz bu mu sizin demokrasi anlayışınız. düşüşün nedenlerini aranızda dahi taştırmamıssınız. 80 den 40 düşmüssünüz kapı ağzında pkk lılardan sonra oturuyorsunuz,bunları içinize sindiriyorsunuz Allah ne verirse bize diyorsunuz pınarın gözünü(ülkü ocaklarını) kuruttunuz yeter be 2018 seçimlerinde oyumu kullanıp size göndereceğim.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=