Lütfen bekleyin..

MHP'de "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturulması için dava açıldı

05 Şubat 2016, 17:15

MHP'de muhalifler olağanüstü kurultay için dava açtı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP'li muhaliflerin avukatları, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle dava açtı.

Muhalifler, olağanüstü kurultay için kasım ayından itibaren delegelerden toplamaya başladıkları imzaları, ocak ayı ortasında genel merkeze teslim etmiş ve yanıt için 15 gün bekleyeceklerini açıklamışlardı.

Bu süre sonunda genel merkezden herhangi bir yanıt alamayan muhalifler, "istemedikleri halde, mahkemeye gitmekten başka çareleri olmadığı" düşüncesiyle avukatlarına yetki vermişti.

Bunun üzerine, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Meral Akşener'in avukatları ortak hazırladıkları dilekçeyle, Sulh Hukuk Mahkemesine dava açtı. Dava dilekçesinde, delegeler arasından belirlenecek 3 kişinin "Kurultay Çağrı Heyeti"nde görevlendirilmesi talebinde bulunuldu.

Sonra ne olacak?

Konunun yargıya taşınmasından sonra mahkeme, MHP Genel Merkezi'ne tebligatta bulunacak. Sonrasında ya Genel Merkez’den yazılı olarak savunma istenmesi ya da bir duruşma günü belirlenmesi bekleniyor. Muhalefet cephesinde avukatların tahmini 1 ay ile 45 gün arasında bir sürede duruşma günü belirlenmesi. Kurultaya ilişkin kararın ise 2 ay sonra çıkacağı tahmin ediliyor.

Eğer mahkeme muhalefet cephesini haklı bulur ve 3 kişilik kayyum heyeti atarsa kurultay süreci başlayacak. Çağrı heyeti kurultay tarihini belirleyecek ve tüzük değişikliği için olağanüstü kurultay toplanacak. Tüzük kurultayının toplanması da MHP’de Genel Başkan ve yönetim değişikliğinin kesin olduğu anlamına gelmiyor. Eğer muhalefet bu kurultayda tüzük değişikliği kararını çıkarabilecek sayıda delege oyu alabilirse ancak o zaman yeniden bir tarih belirlenip olağanüstü kurultaya gidilebilecek. Bu aşamaya kadar ortak hareket edecek adaylar arasında yarış da bu aşamada başlayacak.

"Dilekçemiz mahkemeye teslim edilmiştir"

 MHP'nin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle dava açan muhaliflerin avukatları, Siyasi Partiler Kanunu ve Türk Medeni Kanunu uyarınca, MHP Genel Başkanlığına tanınan sürede genel kurulun olağanüstü toplantıya davet edilmediğini" belirterek, "Bu itibarla, MHP Olağanüstü Genel Kurulunun, sulh hukuk mahkemesinin görevlendireceği üç kişilik çağrı heyeti tarafından toplantıya çağrılması talepli dilekçemiz mahkemeye teslim edilmiştir" ifadesine yer verdi.

Sinan Oğan, Meral Akşener ve Koray Aydın'ın avukatları Uğur Tarhan, Mustafa Veysel Güldoğan, Tan Tahsin Zapata, Kürşat Ergün ve Dilşat Erdil, dava dilekçelerini Ankara Adliyesindeki Hukuk Tevzi Bürosuna verdikten sonra gazetecilere yazılı açıklama dağıttı.

Açıklamada, 15 Ocak 2016'da, MHP Büyük Kongresinin, tüzük değişikliği gündemli olağanüstü toplanması hususunda yeterli sayının çok üzerinde olan 543 üst kurul delegesinin iradesinin, parti genel başkanlığına teslim edildiği vurgulanarak, şöyle devam edildi:

"Bu tarihten önce ve sonrasında Sayın Genel Başkan tarafından söz konusu iradelerin dikkate alınmayacağı, genel kurulun toplanması hususunda mahkeme yolunun açık olduğu ifade edilmiştir."

İmzaların tesliminden bugüne kadar 20 gün geçtiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gerek Siyasi Partiler Kanunu gerekse Türk Medeni Kanunu uyarınca Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlığına tanınan süre içerisinde parti yönetimi tarafından genel kurul olağanüstü toplantıya davet edilmemiştir.

Bu itibarla, Milliyetçi Hareket Partisi Olağanüstü Genel Kurulunun, Sulh Hukuk Mahkemesinin görevlendireceği üç kişilik çağrı heyeti tarafından toplantıya çağrılması talepli dilekçemiz mahkemeye teslim edilmiştir.

Bundan sonraki takdir, yüce Türk milleti adına karar vermeye yetkili olan mahkemenindir."

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
enver
776 gün önce
ARTIK BAHCELI BENIM ICIN BITTI YANINDAKILER COKTAN BITTI MEGER BEGER BUNLAR DAVA
ADAMLARI DEGILMIS ARTIK ITHAAT ETMEK YOK SAGI GÖSTERMEK YOK BAHCELIYE OY HIC YOK YANIDAKILERE HIC YOK INSANLAR NE KADAR KOLTUK SEVDALISYMIS BAHCELIDEN ÖGRENDIK DGERCI YANINDAKILERI BILIYORLAR BAHCELI GIDERSE ONLAR COKTAN GIDECEKLER ONUN ICIN BU GARGARAYI CIKARIYORLAR REZIL ETTINIZ PARTIYI 15 SENEDE BIR SEY YAPAMAYIN SIMDIMI YAPACAK BIZDE SANA HAYIR BAHCELI GIT BASIMIZDAN ARTIK ÜLKÜCÜLERI RAHAT BIRAKTA CALISALIM VATAN ICIN SEN GIT CAMIDE ARTIK NAMAZINI KIL KIMSE ITHAAT ETMEZ KORKMA
SELIM YILDIRIM
776 gün önce
37 SENEDIR BU KUTSAL DAVAMIZIN ICINDEYIM SAYIN BAHCELIYIDE SEVERIM DAVAMIZ KIMSENIN TAPULU MALI DEGILDIR GUNU GELDIGINDEDE DEVRETMESINI BILECEKSIN DAVAMIZIN HEDEFE ULASABILMESI ICIN DAVA INSANI KOLTUK SEVDALISI OLAAMAZ OLMAMASI LAZIMKI DAVAMIZ ICINDE DAHA COK SEVILMESI ICIN AMA SAYIN BAHCELI REISIMIZ BUNUDA NEYAZIKKI KAYBETTI ARTIK BENIM GOZUMDE SAYIN BAHCELI DAVA ADAMI DEGILMIS PARTIMIZ ICIN HAYIRLISI NE ISE O OLSUN HAYIRLI GUNLER ULKUDASLARIM
enver
777 gün önce
yeter artik bahceli artik ülkücülerin sana oy vereceginine inaniyormusun ithaat edeceginie inaniyormusun o bitti benden sana oy yok bes oyumuz vardi sen olduktan sonra vermem bosa atarim ama vermem
Yusuf Erbay
777 gün önce
Muhalif Cephesini haklı buluyor ve desteklı yorum Allah yâr ve yardimci lari olsun Amiiiin.
cengiz
777 gün önce
MHP yönetiminin işi bu noktaya
getirmemesi gerekirdi.Girişimde
bulunanları kutluyorum. Tükenen
bir kurumu kurtarmaya çalışıyorlar.Başarılar dilerim.
Muazzez koç
777 gün önce
Bu duruma gelmese daha iyi olacaktı sayın devlet bahçeli yanlış yaptı dostumuzdan cok düşmanımız var bizim
serdar
777 gün önce
bahçelinin arkasında kapı gibi akp olduğu sürece hiç bir halt olmaz... ben umudumu kestim ne bahçeli denen ajan MHP nin başından gider nede bölünme süreci biter...
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=