Lütfen bekleyin..

Bomba iddia: AKP, PYD'ye 'özerklik sözü' verdi!

31 Temmuz 2013, 16:37

Salih Müslim'in Türkiye ziyaretinde neler konuşuldu, sözler verildi mi, alınan kararlar ne anlama geliyor, Müslim, Öcalan ile görüştü mü?...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

PKK’nın ıraktaki kolu PYD’nin lideri Salih Müslim’in Türkiye ziyareti tartışılmaya devam ediyor. Ziyaretle ilgili neredeyse her kafadan ses çıkıyor. Ziyaret sırasında kimlerle ne konuşulduğuna ilişkin muhtelif yazılar çıkıyor.

Ankara kulislerini çok iyi tutan bir kaynağımla bu konuyu görüştüm ve Salih Müslim’im ziyaretinin arka planını öğrendim.

Salih Müslim Türkiye ziyaretinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü.

Devlet kayıtlarına giren görüşmede şu konular konuşuldu, şu sözler veridi:

1) Feridun Sinirlioğlu ve Hakan Fidan görüşmede PYD liderine Suriye’deki kontrol dışı muhalif yapılara karşı birlikte hareket edilebilecek, onlara karşı görüşmeler yapılabilecek tek yapının PYD olduğunu belirtti. İki müsteşar görüşmede açıkça “diğer oluşumlara karşı olduklarını, dolayısıyla görüşme için bu yapıların değil PYD’nin tercih edildiğini” söyledi.

2) İlerleyen süreçte PYD’nin özerklik ilanının Türkiye tarafından tanınacağı ifade edildi. Türkiye’nin bu tutumu Sinirlioğlu ve Fidan tarafından kayda geçirilip söz verildi.

3) PYD’nin özerklik konusuna şimdilik girmemesi, bu konuda Türkiye’deki kamuoyu hassasiyetlerinin gözönünde bulundurulması gerektiği ifade edildi.

4) Türkiye’nin sınırlarından PYD’nin kontrol ettiği Kürt bölgesine yardım yapılması ve bunun PYD eliyle yapılması hususu karara bağlandı.

Alınan karar gereği önümüzdeki dönemde PYD’nin kontrol ettiği sınır kapılarının açılarak yardımların geçişine izin verileceği değerlendiriliyor.

5) İki müsteşar Türkiye’den yapılacak yardımların sağlanabilmesi için Türk kamuoyunun tepkisinin çekmemek gerektiğini ifade ederek sınırdaki PYD bayrağının indirilmesini talep etti. Bu talep PYD tarafından kabul edilerek PYD bayrağının indirilmesi sağlandı.

Salih Müslim ziyaretinde tartışılan en hassas konu Salih Müslim’in İmralı’ya gidip Öcalan’la görüştürülüp görüştürülmediği konusu.

Salih Müslim İmralı’ya gidip Öcalan’la görüşmedi. Ancak Hakan Fidan PYD lideri ile yapılan görüşmeleri Ada’ya gidip Abdullah Öcalan’a aktardı. Öcalan’ı sürece dâhil ederek yapılan görüşmelerde çıkan sonuçlar için Öcalan’ın onayını aldı.

Peki, bu görüşme ve görüşmede alınan karalar ne anlama geliyor? PYD eliyle Suriye’de yapılacak yardımların Suriye’de ve Irak’ta toplum nezdinde PKK’yı güçlendireceği görülmüyor mu? Bu yardımlar neden, Kızılay tarafından doğrudan yapılmıyor? Bu yapılamıyorsa bu yardımlar neden Barzani taraftarı Kürtler eliyle değil de PYD eliyle yapılacak?

Yardımların PYD eliyle yapılması, bölgede PYD’nin toplumsal meşruiyetini ve etkisini güçlendirip PKK/PYD’nin ekmeğine yağ sürüyor. Devlet elbette bunu biliyor.

Ancak devlet Türkiye’deki çözüm süreciyle ilgili olduğu için bunu yapmaya mecbur. Şöyle ki; Türkiye’de barış sürecinde istenen ilerleme sağlanamadı. PKK’da bir grup ayak sürümeye devam ediyor. Öcalan da dâhil olmak üzere, PKK liderleri devleti tehdit etmeye başladı.

Hükümet PKK’nın beklediği demokratikleşme adımlarını PKK’nın istediği süre içinde yapamayacak. Seçim barajı gibi bazı taleplerini ise hiç yapmayacak. Bu durumda PKK’nın savaşı yeniden başlatacağından korkulduğu için hükümet PYD’ye yapılacak yardımları “güven artırıcı önlem” olarak görüyor. PYD’ye yardım sağlayarak PKK’nın savaşı başlatması önlenmek isteniyor. Bu da Öcalan üzerinden yapılıyor. Bu nedenle PYD ile yapılan görüşmelerin sonuçları Öcalan’a onaylatıldı.

Yani durum şu: Devlet çözüm sürecinde patinaj yaptığı, verdiği sözü yerine getiremediği için PKK’ya diyet ödüyor...

ANKARA'DA YİNE SURİYE ALARMI

Türkiye’nin Suriye sınırındaki çatışma ortamının Türkiye açısından ciddi bir güvenlik sorununa dönüşmesi üzerine alarm durumuna geçen Ankara’da bir süredir sık sık yapılan sürpriz zirvelere dün bir yenisi daha eklendi. Ana gündem maddesi “Suriye’de yaşanan gelişmeler” olan toplantıda, son günlerde Suriye sınırında yaşanan kaçakçılık olayları ile Suriye- Türkiye sınırındaki Serêkaniyê (Rasulayn) ilçesinde yaşanan çatışmalarla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Başbakanlık Resmî Konutu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıya; Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala katıldılar.

ÖZERKLİK MASAYA YATIRILDI

Toplantıda, “Suriye’de yaşanan gelişmelerin, özerklik konusunun, Müslim ile yapılan görüşmelerin ayrıntılarının ve Barzani ile konuşulacak konuların” masaya yatırıldığı dile getirildi. Toplantıda Hakan Fidan’ın son istihbarat bilgilerini paylaştığı, Necdet Özel’in de sınırda yaşanan hareketlilik ve alınan güvenlik önlemleri hakkında ayrıntılı bilgi verdiği belirtildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i kabul etti. Görüşmenin ana gündeminin, yarın başlayacak olan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) olduğu öğrenildi. YAŞ öncesi durum değerlendirmesi yapıldığının belirtildiği toplantıda ayrıca, son günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) bazı komutanların istifa ettiklerine yönelik iddiaların da konuşulduğu dile getirildi.

Haftalık olağan görüşme kapsamında gerçekleşen görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü. Ankara’daki haftalık olağan görüşmeler aslında perşembe günleri gerçekleşiyor ancak yarın YAŞ başlayacağı için toplantının iki gün önce yapıldığı belirtiliyor.

MÜSLİM'DEN SONRA BARZANİ TRAFİĞİ

PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim’in İstanbul’a gelmesinin ardından dün de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye’deydi. Barzani, Ankara’da akşam saatlerinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile biraraya geldi. Barzani’nin, bugün de Başbakan Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmelerin ana gündem maddesi ise, “Suriye’de yaşanan gelişmeler ile Erbil’de, önümüzdeki ay yapılması planlanan Kürt Ulusal Kongresi.”

Emre Uslu-Hüseyin Özkaya/Taraf

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1691 gün önce
Hepsi hain.
zafer
1694 gün önce
Aslında söylenecek çok söz, okunacak çok lanet var ama milletin, daha doğrusu seçmenin kendi ektiğini biçtiğini bildiğimizden dolayı söze de buğza da gerek yok! Bu sıkıntılar adım adım geliyorken AKP karşısındaki dağınık durumdaki gücün mümkün mertebe birlik olmasını dilemekten başka diyebileceğim birşey yok!...
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=