Lütfen bekleyin..

Bakan Şimşek sonunda itiraf etti

29 Ocak 2016, 13:55

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye’nin güllük gülistanlık olmadığını belirtirken “Hukuk devleti anlamında, özgülükler anlamında, demokrasinin standardı anlamında da daha kat etmemiz gereken çok mesafe olduğu son derece açık ve nettir. Yapılması gereken çok iş var. Birçok sorun var” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’na katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, komisyon üyesi milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Şimşek’e, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile alınan uçağın gerçek maliyeti de soruldu. Şimşek, soruları cevaplamaya başlamadan önce kısa bir değerlendirme yaptı. “Ben, hiçbir zaman ülkemiz için ‘her şey güllük gülistanlıktır, her şey mükemmel’ yaklaşımında olmadım." diyen Şimşek, "Öyle olmadığı da bir gerçektir. Türkiye’nin çok ciddi, son 10-15 yılda reform çabası var. Çözülmüş olan sorunlar var. Ama bu süreç dinamik bir süreçtir. Yapılması gereken çok iş vardır. Birçok sorun vardır, ciddi yapısal reform gereği açıktır." ifadelerini kullandı.

Şimşek, sözlerini “Eğitimdeki kalitede arzuladığımız yerde değiliz. Enerji verimliliğinde arzuladığımız yerde değiliz. İstihdam oranında, özellikle de kadınların işgücüne katılma oranında. Size daha 20-30 tane ana başlık sıralayabilirim.” diyerek sürdürdü.

'HUKUK DEVLETİ ANLAMINDA DAHA KAT ETMEMİZ GEREKEN ÇOK MESAFE OLDUĞU SON DERECE AÇIK'

Mehmet Şimşek, “Banka reformundan tutun da birçok konuya kadar ülkenin ihtiyacı çok açık ve nettir. Avrupa Birliği (AB) sürecinde özellikle kurumsal kalitenin artırılması, hukuk devleti anlamında, özgülükler anlamında, demokrasinin standardı anlamında da daha kat etmemiz gereken çok mesafe olduğu son derece açık ve nettir." değerlendirmesinde bulundu.

'SARAY’LA İLGİLİ MALİYETLER ÖNÜMDE DEĞİL'

2015 yılında Türkiye’den net 10,4 milyar dolarlık çıkış yaşandığını ifade eden Şimşek, bunun 2,4 milyar dolarının hisse senetlerinde olduğunu söyledi.

Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin toplam maliyeti ve tahsis edilen uçağın fiyatının sorulması üzerine “Saray ve uçakla ilgili maliyetler önümde değil” demekle yetindi.

İŞ BANKASI'NA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA YOK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümetin, İş Bankası ya da başka bir bankaya yönelik olarak herhangi bir çalışması bulunmadığını savundu.

Şimşek, “İş Bankası, Türkiye’nin en başarılı, en önemli bankalarından bir tanesidir. Hükümetimizin ne İş Bankası’na ne de başka bir bankaya yönelik olarak bir çalışması yoktur. Gündemde değildir.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’na katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, komisyon üyesi milletvekillerinin sorularını cevapladı.

CHP’li Musa Çam, Şimşek’e, hükümetin İş Bankası’na el koyma gibi bir düşüncesinin olup olmadığı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut hakkında herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığı sorularını yöneltti.

Şimşek, “İş Bankası, Türkiye’nin en başarılı, en önemli bankalarından bir tanesidir. Dışarda da içerde de itibarı son derece yüksektir. Hükümetimizin ne İş Bankası’na ne de başka bir bankaya yönelik olarak bir çalışması yoktur. Gündemde değildir. Bunun tek sorumlusu BDDK’dır. Çünkü bağımsız bir kurul olarak bankaların denetiminden, düzenlenmesinden esas itibariyle kendileri sorumludur.” ifadelerini kullandı.

MEHMET ŞİMŞEK’TEN YİĞİT BULUT DEĞERLENDİRMESİ

Başdanışman Yiğit Bulut’un İş Bankası’na devletin el konulması açıklamaları hususunda ise Şimşek, “Bahsedilen açıklamalara ilişkin bir sorun varsa SPK, BDDK mevzuat çerçevesinde bunu değerlendirmelidir.” şeklinde konuştu.

Etiketler : mehmet şimşek, AKP, SPK, BDDK,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=