Lütfen bekleyin..

Savcılık'tan Genelkurmay’a '27 Nisan e-muhtırası' yazısı

25 Ocak 2016, 14:58

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, '27 Nisan e-muhtırası’ soruşturması kapsamında Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazdı. Savcılık, 27 Nisan öncesinde ve 12 Nisan öncesi ve sonrasında Genelkurmay Başkanlığı’nda e-muhtıra ile ilgili toplantı yapılıp yapılmadığını sordu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu '27 Nisan e-muhtıra' soruşturması kapsamında Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazdı.

Savcılık, 27 Nisan e-muhtırası ile ilgili Genelkurmay’da toplantı yapılıp yapılmadığını sordu.

Savcılık ayrıca 27 Nisan e-muhtırası ile ilgili 12 Nisan öncesinde veya sonrasında toplantı yapılıp yapılmadığını da sordu. Savcılık, toplantı yapılmışsa toplantıya katılanların isimlerini ve toplantı tutanaklarını istedi.

Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt 12 Nisan 2007’de bir basın toplantısı düzenlemişti. Büyükanıt basın toplantısında Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Büyükanıt toplantıda, “Bir diğer önemli husus, seçilecek cumhurbaşkanı aynı zamanda TSK’nın başkomutanıdır. Bu yönüyle TSK’yı yakından ilgilendirmektedir. Biz hem cumhurbaşkanımızın, hem de aynı zamanda başkomutanımızın Silahlı Kuvvetler ve Türk milletinin sahip olduğu cumhuriyetin temel değerlerine, anayasamızda ifadesini bulan laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti idealine, devletin üniter yapısına bağlı ama sözde değil özde, bunu davranışlarına yansıtacak şekilde bir cumhurbaşkanının oraya seçileceğine olan inancımı belirtmek istiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Savcılık soruşturma kapsamında TBMM’ye yazı yazarak Yaşar Büyükanıt’ın Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadeyi istemişti.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ  

Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, 27 Nisan e-muhtırasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2012’de suç duyurusunda bulunmuş ve suç duyurusu görevsizlik ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti. Soruşturma çerçevesinde Çevik’in ifadesi 2015 Haziran’da alındı.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Selda Binboğa Kurtuluş soruşturma çerçevesinde e-muhtırayı bizzat kendisinin yazdığını söyleyen Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ifadesini alarak soruşturma için ilk somut adımı atmıştı. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Adana’daki mitingde tutuklu olan Cemaat yazarla..
Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Araştırma Görevlisi Ruslan Kurb..
İddia CHP eski milletvekili Melda Onur’dan geldi! Onur, bir arkadaşının bin..
FETÖ sanığı Akın İpek ve örgütün üst düzey yöneticilerinin kaçtıkları ülkel..
Yandaş medyadanın yazarlarından Ersoy Dede, Adana Aladağ'da yaşanan yu..
Son gündemde kamuoyunu en çok meşgul eden konulardan birisi olan bedelli as..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=