Lütfen bekleyin..

İmralı masasında 55 yıllık hain itiraf

22 Ocak 2016, 11:38

Molla Barzani Rusya’dan döndü, Irak’ta özerklik istedi... HDP’li Selahattin Demirtaş Rusya’dan döndü Türkiye’de özerklik istedi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Teröristbaşı Öcalan  bölücülük hareketi için “55 yıllık maraton” diyerek 1960’lardaki Kürtçülük hareketlerini referans gösterdi, İmralı müzakereleri için de “mola” dedi...

Abdullah Öcalan, 4 Şubat 2015’te İmralı’da görüştüğü HDP heyetine, “Geldiğimiz noktayı 55 yıllık maratonun soluk arası olarak görüyorum” sözleriyle bölücülük hareketini PKK’nın geçmişinden daha geriye götürüyor. Bebek katili, 55 yıl öncesini, bölücülüğün başlatıldığı tarih olarak gösteriyor.

Molla Barzani’nin izinden giden oğlu Mesud Barzani de, Türkiye, İran ve Suriye’yi parçalayıp ’Büyük Kürdistan’ı kuracaklarını açıkladı. HDP lideri Demirtaş, Rusya ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, “Gelecek yüzyılda Kürdistan devleti olacak” açıklamasıyla Barzanilerin ideallerinin peşinden koştuklarını itiraf etti.

İmralı masasında 55 yıllık hain itiraf

Öcalan ile HDP’nin İmralı görüşmeleri kitap oldu. Burada Öcalan’ın, ayrılıkçı Kürt hareketinin Molla Barzani’nin Irak’a dönmesiyle başladığı ve 55 yıllık bu sürece “mola” dediği de yer aldı.

Avrupa’da yayınlanan bir kitap, Öcalan ile HDP heyeti arasındaki İmralı tutanaklarını yayınladı. Kitapta, 4 Şubat 2015’te yapılan görüşmede Öcalan’ın, şu değerlendirmede bulunduğu belirtiliyor: “Evet, bugünkü toplantının önemli olduğunu tekrar vurgulayalım. Bugünkü geldiğimiz noktayı 55 yıllık bir maratonun kısa bir soluk arası olarak değerlendiriyorum. Bu masa maratonda bir moladır.” Öcalan, bu ifadesiyle, bölücülük hareketini; 1974’lerdeki Apocular ve 27 Kasım 1978’de Diyarbakır’ın Lice ilçesi Fis köyünde kurulan PKK’nın geçmişinden daha geriye götürdüğü anlaşılıyor. 55 yıl önce, yani 1960’lı yıllar, Amerika, Rusya, İngiltere, İsrail ve İsveç başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinin de desteğiyle Irak, İran ve Türkiye’de bölücü Kürtçülük haraketlerinin başlatıldığı tarihi işaret ediyor...

2. cephe Türkiye

1960’lı yıllar Türkiye’de ve Irak’ta ayrılıkçı Kürt hareketlerinin tohumlarının yeniden atıldığı yıllar. O yıllarda bunun bayraktarlığını da bugünkü Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani yapıyor. Molla Barzani bastırılan bir ayaklanmanın ardından 1945 yılında İran’a kaçtı.

Barzani, İran’da 1946’da kurulan Mahabad Kürt Cumhuriyeti aynı yıl yıkılınca da Sovyetler Birliği’ne kaçıyor. 1958 yılında döndüğü Irak’ta 1961 yılında özerk bir yönetim kurmak için silahlı isyan başlatıyor. Yeni İstanbul adlı günlük siyasi gazetenin 29 Eylül 1966 günlü sayısında Molla Barzani, “İkinci hedefimiz Türkiye’dir ancak bunun için henüz erken” açıklaması manşetten duyuruluyor. Haber, gazetenin “İsviçre özel muhabiri” olarak nitelediği Hüseyin Aydınkaya’nın imzasını taşıyor.

Aydınkaya, haberinde şu ifadeler yer alıyor: “Son zamanlarda Avrupa basını sistemli şekilde Kürtlük ve Kürdistan lehine büyük bir propogandaya girişmiştir. İsviçre Televizyonu, siyasi konuşma saatinde Kürtlük ve Kürdistan’a dair 15 dakikalık bir program ayırmıştır. Bu programda Kürtlerin Irak ile yaptığı mücadeleye dair resimler ve konuşmalar yer almıştır. Bu arada kanalın yorumcusu Kürtleri, İngilizlerin desteklediğini söyleyerek Kürt elebaşısı Molla Mustafa Barzani’nin konuşmasını ve Kürdistan topraklarını gösteren harita yayınlamıştır.” Haberin devamında Molla Mustafa Barzani’nin şu sözlerine yer veriliyor: “İstiklal davamızı bir gün muhakkak kazanacağız. Kürdistan haritasını dünya milletlerine kabul ettireceğiz. Irak’tan sonra ikinci mücadele cephemiz Türkiye olacaktır. Fakat bu mücadele için zaman çok erkendir.”

2. cephede durum

Bugün gerek baba gerekse de oğul Barzani’lerin söylemi HDP’nin de stratejisi durumunda. Aralık ayında Rusya’ya yaptığı ziyaretten dönen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ayağının tozuyla katıldığı Demokratik Toplum Kongresi’nin olağanüstü toplantısında şunları söyledi: “İki mevzuyu netleştireceğiz. Birincisi Kürt halkının siyasi statüsüyle ilgili, bu statüyle ilgili. İkincisi idari yönetim, bu da özerklikle ilgili. Bu ikisini birbirini boşa çıkarmayacak şekilde nasıl bir yönetim inşaa edebiliriz, bunu nasıl tabandan yukarı kurabiliriz, bu anlamda bu toplantı çok önemli olacaktır. Artık gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Özerk bölgeleri de olacak belki devleti de olacak. Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi bir irade olacaktır. Bedeli ağır olacak diyebilirler. Neyse bedeli biz de ödemeye hazırız. Halkımız karar verecek, diktatörlük mü, özyönetim mi?”

Amaç Birleşik Kürt Devleti

Molla Barzani’nin bölgesel özerklik söylemi bugün oğlu Mesud Barzani tarafından 4 ülkede kurulacak Kürt devletine dönüştürüldü.

Washington’ın desteğiyle Irak’ın kuzeyini ele geçiren, bağımsızlık ilan etme hazırlıkları içindeki Peşmergebaşı Mesud Barzani de Türkiye, İran ve Suriye’yi parçalayıp ’Büyük Kürdistan’ı kuracaklarını açıklamıştı.

2010 yılı Temmuz ayında Mısır’da yayın yapan OTV Televizyonu’na konuşan Barzani, “Türkiye, Irak, İran ve Suriye’de yaşayan Kürtleri acaba bir gün bir devlet bir araya getirebilecek mi?” sorusunu şöyle cevapladı: “Kürtler bir ulustur. Bu ulus kendi istemi dışında Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Arap ve diğer bölge ülkeleri üzerinde paylaştırıldı. İçinde yaşadığımız bu koşullarda gerçekliğimizin bilincindeyiz. Kürt ulusunun da kendi meşru hakkı olarak Türk, Fars ve Arap ulusu gibi kendi devletine sahip olması gerekiyor. O uluslardan hiçbir eksiğimiz yok. Bu istemimizi de savaş ve şiddet ile elde edemeyiz. Farklı bir süreç gelişebilir, bu devletler bir gün bu gerçekliği kabul edebilir, o uluslar da Kürt ulusunun bu meşru hakkına destek verebilirler.”

YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=