Lütfen bekleyin..

Ülkücü İrade bu oyuna gelmez ! İmzalar geri çekilmiyor, geri çekilse bile Kurultay toplanır!

18 Ocak 2016, 14:00

İşte gerçekler...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai ÖZEL Sinan Oğan, Meral Akşener ve Koray Aydın'ın ortak metin üzerinden topladığı Olağanüstü Kurultay talep eden 543 imza 15 Ocak Cuma günü MHP Genel Merkezi'ne avukatlar aracılığıyla noter huzunda teslim edildi.

Olağanüstü Kurultay'ın toplanması için gereken beşte bir oranındaki (244) imzadan kat kat fazla toplanan imza sayısı karşısında afallayan mevcut MHP yönetimi, Ülkücü İrade'nin "yönetimde değişim" arzusunu kırabilmek için aslı astarı olmayan haberler servis etmeye başladı.

"İMZALAR GERİ ÇEKİLDİ" YALANI

Bu haberlerden birisi de 131 imzanın geri çekildiğine dair...

Öncelikle belirtmek gerekir ki; noter huzurunda verilen imzalar ancak noter kanalıyla geri çekilebilir. Ayrıca delegelerden imzalarını geri çekenler olursa bunu da ilk önce öğrenecek olanlar olağanüstü kurultay talebinde olan isimlerin avukatlarıdır. Muhalif kanat 131 imzanın bir gecede geri çekilmesinin zaten teknik olarak imkansız olduğuna vurgu yaparak bu tür haberleri dikkate dahi almadıklarını vurguluyorlar.

"GERİ ÇEKİLSE BİLE..."

Öte yandan Olağanüstü Kurultay talebinde bulunan üst kurul delegeleri imzalarını Genel Merkez'e noter kanalıyla teslim ettikten sonra geri çekseler dahi Olağanüstü Kurultay'ın toplanması gerekmektedir.

Konu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin 2005 yılında verdiği bir karar şu şekildedir:

"(...) Ancak, beşte bir oranına ulaşan delegenin, süresi içinde yaptığı ve her hangi bir kabule bağlı olmayan toplu karar biçimindeki irade beyanıyla oluşan olağanüstü kongre çağrısı hukuki sonuç doğurucu olup, bu sonuç hem kendilerini hem de parti yönetimini bağlayıcı niteliktedir. Bir başka ifadeyle belirlenen sürede oluşan istem, yenilik doğurucu olduğundan sonraki vazgeçmelerin hukuken geçerli olduğu kabul edilemez. Bu nedenle, belirli süreden sonra gerçekleşen vazgeçmelerle beşte bir oranın altına düşülmesi halinde, toplu karar biçimindeki sonucun önceden doğmuş olması ve bağlayıcı olan özelliği nedeniyle parti yönetiminin Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırması gerekir."

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karardaki dikkat çekici kısım "belirli süreden sonra gerçekleşen vazgeçmelerle beşte bir oranın altına düşülmesi halinde, toplu karar biçimindeki sonucun önceden doğmuş olması ve bağlayıcı olan özelliği nedeniyle parti yönetiminin Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırması gerekir" ifadesidir.

Yani vazgeçilen imzalarla sayı beşte birin altına düşse dahi Kurultay toplanmak zorundadır.

Hemen belirtmek gerekir ki Ülkücü İrade imzalarının arkasındadır, bu açıklayıcı bilgileri verme niyetimiz kamuoyundaki yanlış bilgileri düzeltmek adınadır.

HABER FEDAİ

Etiketler : mhp, mhp kurultay,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
karamert
793 gün önce
Hani Ülkücü irade ne derse o olurdu? Pekala o imzayı verenleri yok saymak ne derece bu davayı korumaktır. Bunun adı resmen Ülkücü iradeyi hiçe saymak ve saygısızlıktan başka davaya ihanettir.
aziz
795 gün önce
böyle savsatalarla hiç bir yere varılmaz ülkücü hareketin önünü engellenemez gelecek seçimde baraj altında kalınırsa bunun sorumlularıbüyük vebal altındadırlar.
ali hakan
795 gün önce
irade ortaya çıkmıştır.bundan geri dönüş olmaz.artık sırtüstü yatıp kontenjan denilen kıyak vekilik yok.torpili 1.sıra vekillik yok.memleketlerinde suratlarına bakılmayan kişilere tanınan imtiyazlı ılk dıra vekillik yok.artık salı günleri kağıttan yazı okumak yok.biz il başkanı atadık. il başkanı bizi seçer dönemi tarih oldu.kısacası bütün olumsuzluklar artık yok.bundan böyle armut piş ağzıma düş yok bedava mama yok.ya ne var.çalışmak var adalet var.üretmek var.velhasıl şimdiye kadar olanlar yok.şimdiye kadar olmayan güzelikler var olacak.baki selanlar
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=