Lütfen bekleyin..

Petrol hırsızlığının faturası 6,7 milyon $

17 Ocak 2016, 12:30

Sayıştay raporunda boru hatlarındaki petrol hırsızlığı gözler önüne serildi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hırsızlık ve sabotaj olayları boru hatlarına milyonlarca dolarlık zarar verdi. 2 yılda boru hatlarına yapılan hırsızlığın devlete faturası 6,7 milyon dolar oldu. 2013 yılında 89 hırsızlık olayı meydana gelirken 3,2 milyon dolarlık petrol çalındı.

Petrol hırsızlığının faturası 6,7 milyon $

Sayıştay’ın BOTAŞ raporunda  2 yıllık süreçte hırsızlık ve sabotaj olayları sonucu oluşan zararın 18 milyon dolara ulaştığı belirtilerek ek önlemlerin alınması için çalışmaların başlatılması önerildi.

Sayıştay hazırladığı 2014 BOTAŞ Denetim Raporu’nda son yıllarda boru hatlarındaki petrol hırsızlığının verdiği zararları gözler önüne serdi.  Hırsızlık ve sabotaj olayları sadece 2013-2014 yıllarında boru hatlarına milyonlarca dolarlık zarar verdi.

2 yıllık sürede boru hatlarına yapılan hırsızlığın devlete faturası 6,7 milyon dolar oldu. 2013 yılında 89 hırsızlık olayı meydana gelirken 3,2 milyon dolarlık petrol çalındı.

2014 yılında ise 156 adet hırsızlık olayı sonucu 3,5 milyon dolarlık petrol çalındı. 2 yıllık süreçte hırsızlık ve sabotaj olayları sonucu oluşan zarar ise 18 milyon dolara ulaştı. Sayıştay, boru hatlarında artan hırsızlık olayları ile mevcut hırsızlık tespitinde kullanılan teknik ve insan gücüyle yürütülen güvenlik tedbirlerinin tüm ayrıntılarıyla gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, ek önlemlerin alınmasını teminen çalışmaların başlatılması önerdi.

BTC ve İran

Sayıştay Başkanlığı, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) 2014 Yılı Denetim Raporu’nu tamamladı.  Boru hatlarının korunması’nın, 14 Eylül 2006 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı ile yapılan bir protokol çerçevesinde BOTAŞ’la karşılıklı işbirliği ile jandarma marifetiyle sağlandığı belirtilen raporda, “641 km.lik Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı, 1.170 km.lik Türkiye-İran doğal gaz boru hattı, 1.066 km.lik Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ham petrol boru hatlarının güvenliğinde görev, yetki ve sorumlulukların belirlenmesi amacıyla protokol yapıldı. Jandarma Koruma Karakollarına ve Jandarma Koruma Timlerine gerekli araç, gereç ve malzeme temin edilerek, petrol ve doğal gaz boru hatları ile boru hattı üzerinde bulunan pompa, blok vana, basınç düşürme istasyonları gibi sabit tesislerin korunması, Jandarma birlikleri ile koordineli olarak sağlanmaktadır” denildi.

Petrol ve doğal gaz boru hatlarında; 2013 yılında 1 adet sabotaj düzenlendiği ve 681 bin 218 dolarlık zarar oluştuğu belirtilen raporda, “89 adet hırsızlık oluşmuş ve 2 milyon 507 bin 339 dolar zarar meydana geldi. Böylece sabotaj ve hırsızlık nedeniyle oluşan zarar toplamı 3 milyon 188 bin 557 Dolar oldu. 2013 yılında, 6 adet 3. şahısların boru hatlarına verdiği zararlar, 10 adet makine kırılması, 3 adet donma, 1 adet yangın, 3 adet heyelan hasarı gerçekleşti. Bu olaylar da dahil olmak üzere petrol ve doğal gaz boru hatlarının 2013 yılı hasar toplamı 4 milyon 229 bin 919 dolar oldu” İfadelerine yer verildi.

2014 yılında ise 156 adet hırsızlık olayı meydana geldiği ve hırsızlık ve 1 adet gerçekleşen 3. şahıs zararı toplamının 3 milyon 532 bin 829 dolar olduğu anlatılan raporda, tankta yangın hasarına ilişkin tahmini 6 milyon dolar, 6 adet hırsızlık, 1 adet üçüncü şahıs, 1 adet sel ve 11 adet makine kırılmasına ait zararın da 4 milyon 287 bin 628 dolar olduğu bilgilerine yer verildi. Ham petrol boru hatlarındaki sabotaj ve hırsızlık gibi hasarlar sonucu sızıntı veya patlamalardan dolayı insan sağlığını tehdit edici çevre kirliliklerinin oluşabildiği kaydedildi.

Güvenlik tedbirleri gözden geçirilmeli 

Ham petrol ve doğal gaz boru hatlarının güvenliği konusunda, son zamanlarda artan hırsızlık başta olmak üzere hatlara hasar ve zarar veren, çevre kirliliğine neden olan olayları önlemek amacıyla Sayıştay raporunda şu öneriler sıralandı: “Kurumun merkez ve taşra teşkilatını kapsayacak şekilde, güvenlik işleri daire başkanlığı düzeyinde organize edilmeli. Petrol ve Doğal Gaz Boru Hatlarının ve Bu Hatlara Ait Tüm Tesislerin Korunması ve Güvenliği Projesi en kısa sürede tamamlanmalı. Jandarma Genel Komutanlığı ile BOTAŞ arasında imzalanmış bulunan ’boru hatları güvenlik protokolü’ ve ekinde yer alan karakol listeleri, listede yer almayan karakollarla birlikte karakollar arasındaki mesafeler açısından değerlendirilerek, hırsızlık mahallerine, minimum mesafelerden en kısa zamanda ulaşabilmeyi sağlayabilecek şekilde değerlendirilmeli. Boru hatlarında artan hırsızlık olayları ile mevcut hırsızlık tespitinde kullanılan teknik ve insan gücüyle yürütülen güvenlik tedbirleri tüm ayrıntılarıyla gözden geçirilmeli. Ek önlemlerin alınmasını teminen çalışmalar başlatılmalı. ” 

YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ahmet Çetin
827 gün önce
Fakirin fukaranin hakkını çalanlari süründür allahım er yada geç illa onlardan çıkacak.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=