Lütfen bekleyin..

Otoparkçılar, Ankara'da tekrar park ücreti almaya başladı

27 Aralık 2015, 15:38

15 Temmuz 2015'te olaylı bir şekilde sona erdirilen yol boyu ücretli otopark uygulaması, 6 ay sonra Talatpaşa Bulvarı'nda yeniden başlandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

11. İdare Mahkemesi'nden çıkan 'yürütmeyi durdurma' kararı ile Talatpaşa Bulvarı'ndaki otopark işletmecisi, park eden araçlardan ücret talebinde bulunuyor. Çevredeki esnaflar ise kararla ilgili kendilerine bilgi gelmediği için tepki gösteriyor.

Ankara'da 15 Temmuz 2015 tarihinde bir esnafın hayatını kaybetmesiyle son bulan otopark uygulaması Talatpaşa Bulvarı'nda tekrar başladı.

11. İdare Mahkemesi'nin kararını gerekçe gösteren otopark görevlileri park eden araçlardan ücret talebinde bulunuyor. Görevliler araçların park etmesi için onlara yol gösteriyor.

Onlardan ücret talebinde bulunuyor.

Otopark görevlilerinin park eden araçlardan tekrar ücret almaya başlamasıyla bulvar üzerindeki esnaflar ve oraya gelen vatandaşlar durumdan tedirgin olduklarını dile getirdi.

Talatpaşa Bulvarı üzerinde esnaflar kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını aktardı.

Hangi gerekçeye göre ücret almaya başladıklarını yetkililerden öğrenmek istediklerini dile getiren ve ismini vermek istemeyen bir esnaf, "Müşterilerim kısa süreli de olsa park edemiyor, bu yüzden müşterilerin buraya gelmek istemiyor." açıklamasında bulundu.

Esnaf, Talatpaşa Bulvarı'nın ücretli mi yoksa ücretsiz mi olduğu hakkında kesin bilgiye sahip değil. Esnaf kendilerine Büyükşehir Belediyesi tarafından bir açıklama yapılması gerektiğini ifade etti.

TALATPAŞA BULVARI ÜZERİNDEN OTOPARK ÜCRETİ ALINMASININ GEREKÇESİ

11. İdare Mahkemesi'nin, 'yol kenarı otoparkı' döneminin yeniden başlamasının önünü açan kararının gerekçesi şöyle: "Davacı tarafından 25 yıllığına kiralanan otopark alanının, sözleşme hükümlerine uygun olarak kullanıldığı sürece kiraya verenlerin tek taraflı kararıyla fesih edilemeyeceğinden, kira sözleşmesinin iptaline ilişkin dava konusu Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 10 Temmuz 2015 tarih ve 1320 sayılı kararında ve geçerli bir kira sözleşmesi olmadığından bahisle tesis edilen iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatın iptaline ilişkin işlemde ve davacının otoparkçılık faaliyeti yapmamasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır. Açıklanan nedenlerle davacı itirazının kabulüne, yürütmenin durdurulması talebinin reddine yönelik olarak Ankara 11. İdare Mahkemesi'nce verilen 04 Kasım 2014 gün ve E:2015/2008 sayılı kararın kaldırılmasına, 2577 sayılı yasanın 27'nci maddesinde belirtilen açıkça hukuka aykırılık ve telafisi güç ve imkansız zararların doğması koşulu birlikte gerçekleştiğinden dava konusu işlemlerin yürütmesinin durdurulmasına 18 Aralık 2015 gününde oybirliğiyle karar verildi."

Etiketler : Ankara, Otopark,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
barbaros
751 gün önce
bir bulvar 25 yıllığına nasıl kiraya verilebilir
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli, açılış için gittiği Osmaniye dönüşünde bir grup gazeteci ile sohbe..
"Erdoğan'ı da, Bahçeli'yi de yakından tanırım" dedi flaş ..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, partisinin oy oranı ile ilgi..
İl başkanları bir araya geldi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=