Lütfen bekleyin..

AKP'den Memur Kıyımına Yasal Kılıf Hazırlığı

24 Aralık 2015, 13:19

Kamuda tasfiye devam ederken, 657 sayılı kanununda yapılan değişiklikle, memurların iş güvencesinin sona erdirilmesi amaçlanıyor. Sendikalar, memurların iktidarın esiri hâline getirilmelerinden endişeli.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, iş güvencesinin ellerinden alınmasına tepkisiz kalmayacaklarını söyledi.

Kamuoyunda memurlar Yasası olarak bilinen 50 yıllık 657 sayılı kanun baştan aşağı değişiyor. Verimlilik ve etkinlik gerekçesiyle yapılacak değişiklikle memurun iş güvencesinin ortadan kaldırılacağı belirtiliyor. Aksiyon dergisinde bu hafta yayımlanan Abdülkerim Bedir ve Gürhan Savgı imzalı habere göre düzenlemeden sonra, yer değiştirme ve görevden alma kolaylaşacak.

Kamu çalışanları ile iki yıllık sözleşme imzalanacak. Sözleşme  bitiminde performansından memnun kalınmayanların memuriyeti sona erdirilecek. Mağdurlar açtığı davayı kazansa bile eski görevine dönemeyecek. Düzenlemedeki değişiklikler bunlarla sınırlı değil. Disiplin cezaları yeni baştan tanımlanacak. Terör örgütlerine destek verdiği iddia edilen memurlar disiplin cezasıyla işten atılabilecek. Sendikalar, yapılması planlanan düzenlemeye tepkili.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, paralelle mücadele adı altında memurların iş güvencesinin ellerinden alınmasının kabul edilemez olduğunu belirtiyor. Koncuk'a göre yasanın söylendiği şekliyle çıkması durumunda ülkenin huzuru kaçar. Memurlar da duruma tepkisiz kalmaz. Koncuk, kanunda yer alacak performansı yüksek memurun daha fazla maaş almasında da objektifliğin yakalanmasının çok zor olduğunu ifade ediyor.

MEMURLAR DEĞİŞİKLİKTEN ENDİŞELİ

Memurlara iş güvencesi sağlayan 657 sayılı kanun, 64. Hükümet eliyle değiştiriliyor. Hedefi, iktidar değişimlerinde memur kıyımlarının önüne geçmek ve her ortamda devlet mekanizmasını işler hâlde tutmak olan “Kanunlarda yazılı hâller dışında devlet memurunun memurluğuna son verilemez, aylık ve başka hakları elinden alınamaz.” maddesi (18. madde) ortadan kaldırıldığında devlet memurları iş güvencesini kaybedecek. Son dönemde memurlar zaten sık sık görevden uzaklaştırmalara, almalara ve sürgünlere maruz bırakılıyor. Hükümet, haklarını geri veren mahkeme kararlarını dahi tanımıyor. Uzmanlar bu işin yasal düzenlemelerle çıkmaza sürükleneceği uyarısında bulunuyor.

Anayasa'nın 128. maddesi, devletin asli ve sürekli işlerinin wmemurlar eliyle yapılacağına hükmediyor. Fakat düşünülen değişiklik pek çok memuru endişelendiriyor. Sıkıntıyı derinden hissedenlerden biri de 15 senedir devlette kariyer meslek olarak nitelendirilen A kadroda çalışan Halit T., “İki senedir kamuda büyük bir cadı avı başlatıldı. İnsanlar mesnetsiz suçlamalarla kızak görevlere çekiliyor. Memurlar Kanunu'nda yapılan değişikle iş güvencesi de elimizden alınacak. Bir benzeri, 28 Şubat'ta irtica gerekçesi ile yapılmıştı. İnsanların hayatları mahvedildi. Yaraları sarmak zaman aldı. Şimdi yasal kılıfla aynısı yapılacak. Kurumdaki pek çok arkadaşın durumdan haberi yok. Ya da yokmuş gibi davranıyorlar. Farkında olanlar ise özel sektöre geçmenin yollarını arıyor.” diyor. aktaran aktifhaber

Etiketler : memur, ismail koncuk,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=