Lütfen bekleyin..

Memur emeklisine şoke eden uygulama!..

20 Aralık 2015, 15:50

AKP’nin göreve geldiği 2002 yılından bu yana memur maaşları yüzde 33 arttığı halde, memur emeklisi sadece yüzde 8,5 oranında zam alabildi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kalkınma Bakanlığı, ekonomik gelişmelerle ilgili verileri yayımladı. Bakanlığın verilerine göre AKP’nin göreve geldiği 2002 yılından bu yana ortalama memur maaşları reel olarak yüzde 33 oranında arttı.

Memur emeklisinin ortalama maaşı ise sadece yüzde 8,5 oranında artış gösterdi.

Kalkınma Bakanlığı’nın verilerine göre ortalama memur maaşı 2002’de 577,9 TL’den 2015 yılında 2 bin 338,4 liraya yükseldi. Maaşlarda reel artış oranı da yüzde 33,6 oldu.

Ortalama memur emeklisi aylığı da 502 TL’den bin 650 TL’ye yükseldi. Artış yüzde 8,5’te kaldı.

UCUZ İSTİHDAM ALANI

Cihan Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Naci Haliloğlu, Türkiye’de işsizlik oranlarının yüzde 10’ları geçtiğine dikkat çekti.

Ekonominin her geçen gün küçüldüğünü, büyük işletmelerin kapısına kilit vurduğunu ifade etti. Hükümetin uyguladığı programların istihdamı azalttığını aktaran Haliloğlu, “Devlet memurluğu istihdam kapısı gibi görülüyor. Hükümet de ‘daha ucuza daha çok memur çalıştırayım’ mantığı güdüyor. Hükümet az maaşla daha fazla insanı doyurayım istiyor. İstihdamı artırmak için bu politika izleniyor” dedi.

SAYI 1 MİLYON ARTTI

Haliloğlu, son 13 yılda memur sayısının 1 milyon arttığını hatırlattı. Memur sayısının artmasına karşın işçilerin maaşlarına yapılan artışın memur maaşlarına yapılmadığını ifade etti.

Haliloğlu, “Bu da kamudaki çalışma barışını bozuyor, verimliliği düşürüyor” dedi.

MEMUR AÇLIK SINIRINDA

Haliloğlu, memurların neredeyse açlık sınırında yaşadığını ifade etti.

Memurun durumunu düzeltmeye yönelik söz de verilmediğini aktaran Haliloğlu, “13 yıldır kamudaki sıkıntılar bilinmesine rağmen çözülmüyor. Yeni hükümet programında da buna yönelik bir şey yok” dedi.

MEMURUN ENFLASYONU YÜZDE

15 Memurun aldığı gıda maddelerinin belli olduğunu vurgulayan Haliloğlu, onlarda da enflasyonun yüzde 15 ci- varında olduğunu belirtti. Haliloğlu, şöyle devam etti: “Bizim hesaplamalarımıza göre memurun hissettiği enflasyon yüzde 15’ten aşağı değil. Biz memur maaşlarına yüzde 15’ten aşağı zam verilmesini istemiyoruz. Aksi halde memura verilen zammı enflasyon alıp götürüyor. Açıklanan yüzde 8 enflasyon gerçek enflasyon değil. Çünkü devlet memuru belli maddeleri alıyor. Bu maddelerin artış oranları da belli.”

Özgür Düşünce

Etiketler : akp, Naci Haliloğlu, T
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=