Lütfen bekleyin..

Korkunç tehlike kapıya dayandı: Yaklaşık 10 bin kişi daha...

16 Aralık 2015, 11:32

Rusya’da yaşanan ekonomik krizle siparişleri düşen Laleli’deki dericiler, uçak kriziyle birlikte Rusya’ya ihracat yapamaz hale geldi. Esnafa göre kriz sürerse yılbaşından sonra 10 bin kişinin işsiz kalma tehlikesi var.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Avrupa Birliği’nin ambargosu ve düşen petrol fiyatları ile dar boğaza giren Rusya ekonomisi, en fazla bu ülkeye ihracat yapan Laleli’deki dericileri etkiledi.

Ekonomik krize bir de uçak krizinin eklenmesiyle Laleli esnafının en büyük müşterisi Rusya’ya satışları durma noktasına geldi. Meseleye sahip çıkması gereken iş adamı derneklerinin sesi çıkmazken görüşlerini aldığımız esnaf, isyanlarını dile getiriyor.

BÖLGE ÜLKELERİNİ DE ETKİLİYOR

2013 yılında 800 bin dolarlık ihracat yapan Laleli dericilerden esnaf Tuncer Selvi, bu yıl ki ihracatının 100 bin dolara indiğini açıkladı.

Rusya’da bir yıl önce patlak veren ekonomik kriz sebebiyle siparişlerin çok düştüğünü anlatan Selvi, uçak kriziyle birlikte sipariş gelse bile gümrükten malları geçiremediklerini aktardı.

50 kişi istihdam eden Selvi, “Siyasiler barışmazsa, durumumuz daha da kötüle- şecek. Çünkü Rusya çevresindeki bölge ülkelerini de etkisi altına alıyor. Artık Kazakistan, Ermenistan gibi ülkelere de satış yapamıyoruz” dedi.

ALACAKLARIMIZ ÖDENMİYOR

Uçak krizi meydana çıkınca, Rusya’ya girişlerin yasaklanmasıyla birlikte oraya gönderdikleri ürünlerin tahsilatını yapamadıklarını açıklayan Selvi, uçak krizinin kendisini 400 bin dolarlık zarara uğrattığını dile getirdi.

Selvi, “Moskova’ya girişimiz yasak. Alacaklarımızın peşine düşemiyoruz. Senetlerimiz protesto olmuş. Çıkış yolu arıyoruz” dedi.

Krize giren Ukrayna’daki dükkânını kapatmak zorunda kaldığını söyleyen Selvi, burada 85 bin dolar zarara girdiğini kaydetti.

GÜMRÜKTE 170 TIR BEKLİYOR

Laleli esnaflar içinde sadece dericiler değil, tekstil işi yapan esnaf da Rusya krizinden nasibini aldı. Laleli esnafı 170 tır tekstil ürününün Rusya’ya giremediğini bildirirken diğer ülkelerin de Türk mallarına temkinli davrandığını anlatıyor.

Nurceso isimli ayakkabı dükkânında çalışan esnaflar, “Ayda bin tane Rus turist gelirdi bizim dükkâna; belki daha fazla. Bunlar geldikleri zaman da ikişer üçer ayakkabı alırlardı. Şimdi hiç gelmiyorlar, yüzde 70 zararımız var” dedi.

10 BiN KiŞi iŞSiZ KALABiLiR

Laleli esnaflardan biri de İstanbul Dericiler Odası eski başkanı Niyazi Dereli. 5 yıl önce Rusya’ya yılda bir milyon dolarlık deri ürünü ihraç ettiğini anlatan Dereli, bu yıl ancak 100 bin dolarlık ihracat yapabildiğini bildirdi. Dereli, yılbaşına kadar Rusya ile barış olmazsa, deri sektöründe 10 bin kişinin işsiz kalabileceğine işaret etti.

ÖzgürDüşünce

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=